Wydarzenie
Mickiewicz i romantycy wobec kultur wschodniosłowiańskich
Na przełomie maja i czerwca w Grodzieńskim Państwowym Uniwersytecie im. Janki Kupały odbędzie się międzynarodowa konferencja "Mickiewicz i romantycy wobec kultur wschodniosłowiańskich".
Katedra Języków Obcych Grodzieńskiego Państwowego Uniwersytetu im. Janki Kupały, Katedra Badań Filologicznych „Wschód – Zachód” Uniwersytetu w Białymstoku, Międzynarodowy Instytut Adama Mickiewicza w Grodnie, Biblioteka Naukowa Grodzieńskiego Państwowego Uniwersytetu im. Janki Kupały oraz Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku mają zaszczyt zaprosić na międzynarodową konferencje komparatystyczną z cyklu „Mickiewicz i kultury”. Tematem spotkania w 2019 roku będzie: „Mickiewicz i romantycy wobec kultur wschodniosłowiańskich”.
Sesja odbędzie się w Grodnie na Grodzieńskim Państwowym Uniwersytecie im. Janki Kupały w dniach 31 maja–1 czerwca 2019 roku.
Dzień pierwszy (31 V): obrady plenarne.
Dzień drugi (1 VI): program kulturalny, obrady plenarne.
Tematy badawcze:
- Mickiewicz wobec kultury białoruskiej, rosyjskiej i ukraińskiej.
- Kultury wschodniosłowiańskie i ich tradycja w twórczości romantyków europejskich.
- Mickiewicz w kulturze białoruskiej, rosyjskiej i ukraińskiej.
- Mickiewicz w kulturach wschodniosłowiańskich: ujęcia interdyscyplinarne.
- Język, sztuka, słowo Słowian Wschodnich a Mickiewicz.
- Mickiewicz na ziemi białoruskiej, rosyjskiej i ukraińskiej.
- Pierwiastki białoruskie w liryce, epice i dramacie wieszcza.
- Rocznice Mickiewiczowskie i ich obchody wśród Słowian Wschodnich.
Uczestnicy Konferencji powinni mieć wizę białoruską. Prosimy o przesłanie do 10 marca 2019 roku danych paszportowych potrzebnych do wystawienia oficjalnych zaproszeń przez Grodzieński Państwowy Uniwersytet im J. Kupały. Wiza otrzymana na podstawie takiego zaproszenia jest bezpłatna i jest ważna na czas pobytu na Konferencji.
Organizatorzy przewidują wpisowe: wpłacone na Białorusi (30 euro), uregulowane na miejscu.
W ramach programu kulturalnego planowana jest wycieczka: Jezioro Litewka –Nowogródek – Jezioro Świteź.
W ramach wpisowego organizatorzy zapewniają obiady i kolację, program kulturalny oraz druk monografii pokonferencyjnej. Wpisowe nie pokrywa kosztów noclegu i podróży do Grodna.
Języki konferencji: białoruski, polski, angielski, rosyjski (i inne języki kongresowe).
Zgłoszenia można nadsyłać do 1 marca 2019 roku (wraz z damyni na wizę) na adres mailowy: inst.a.mickiewicz@gmail.com – z dopiskiem w tytule: „Mickiewicz i kultury”.
Przygotowanie Konferencji wiąże się z poniesieniem kosztów przez stronę białoruską i polską jeszcze przed samą sesją. Dlatego zainteresowani proszeni są o podjęcie wiążącej decyzji dotyczącej uczestnictwa.
Informacje
Zobacz także
Franciszek Skaryna. Życie, twórczość, recepcja. W 500. rocznicę edycji białoruskiej Biblii: 1517-2017 / Jubileuszowa Międzynarodowa Konferencja Naukowa
Uniwersytet w Białymstoku Wydział Filologiczny: Katedra Badań Filologicznych „Wschód – Zachód”,
Pamięć kultury: żywe słowo Elizy Orzeszkowej / Międzynarodowa konferencja naukowa
Organizatorzy:
Research project. Belarusian and Polish defence verbs: peculiarities of system organization
Współczesna lingwistyka zajmuje się m.in. sposobem przechowywania informacji w danym języku. Badając strukturę treści czasownika, jego cechy semantyczne i składniowe, rozważamy pewien fragment językowego obrazu świata.
Polonistyki w Europie Środkowo-Wschodniej – teraźniejszość i perspektywy rozwoju
Podczas dwudniowego spotkania chcielibyśmy z jednej strony omówić z przedstawicielami poszczególnych instytutów i wydziałów sytuację polonistyk działających na terenie Litwy, Łotwy, Białorusi, Ukrainy i innych krajów położonych w Europie środkowowschodniej, z drugiej ‒ przedstawić konkretne propozycje współpracy naukowej, projekt kolejnego kongresu Międzynarodowego Stowarzyszenia Studiów Polonistycznych, uczestnictwa w poszerzonej o część historyczną wersji "Biuletynu Polonistycznego", wykorzystania bieżącej literatury naukowej w ramach portalu Academica, zapewniającego elektroniczny dostęp do zasobów Biblioteki Narodowej w Warszawie, aktualnej oferty programów stypendialnych Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej dla badaczy, studentów i kandydatów na studia itp.