Wydarzenie
„Młode dziennikarstwo”/ II Międzynarodowa Konferencja Naukowa
Klub Dziennikarzy Studenckich zaprasza na
II Konferencję Naukową „Młode dziennikarstwo”,
która odbędzie się 6 kwietnia 2017 roku w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego.
W tym roku rozszerzamy formułę naszej konferencji, zapraszając zarówno do prezentacji analiz języka i tekstu mediów, jak również do przedstawiania własnych prac telewizyjnych, fotograficznych, prasowych i radiowych (np. reportaży, wywiadów, filmów, esejów, recenzji). Podczas naukowej części konferencji chcemy skoncentrować się na rozważaniach dotyczących szeroko rozumianej problematyki mediów. Interesują nas zagadnienia dotyczące zarówno mediów współczesnych, jak i historii publicystyki prasowej, radiowej oraz telewizyjnej w Polsce i w Europie.
Proponujemy analizy z perspektywy językoznawczej i medioznawczej, sugerując następujące tematy:
- Dziennikarstwo – profesja, pasja czy misja?
- Gatunki współczesnych mediów – tendencje i realizacje.
- Media tradycyjne i elektroniczne.
- Przemiany kulturowe a media.
- Tabu kulturowo-językowe w mediach.
- Granice wolności słowa.
- Etyka dziennikarska.
- Media a współczesna rzeczywistość społeczna, polityczna i gospodarcza.
- Leksykalne i pragmatyczne analizy wypowiedzi dziennikarskich.
- Zagadnienia poprawności językowej w mediach.
Wydział Filologiczny Instytut Filologii Polskiej
al. Rejtana 16c, 35-959 Rzeszów
+48 17 872 12 30
Jesteśmy otwarci również na Państwa propozycje tematów.
Więcej informacji w załącznikach.
Źródło ilustracji: portal pixabay.com; użytkowanie na licencji Creative Commons Public Domain CC0.
Informacje
Zobacz także
Język a media. Zjawiska językowe i komunikacyjne we współczesnych mediach
Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie zaprazsza na II Interdyscyplinarną konferencję naukową "Język a media. Zjawiska językowe i komunikacyjne we współczesnych mediach", która odbędzie się w dniach 30–31 marca 2017 r.
„Media – dziennikarstwo – muzyka”. Media wobec muzyki rodzimej i zagranicznej
Rozważania konferencyjne zogniskowane zostaną wobec problematyki prezentacji różnych gatunków muzyki popularnej (ale nie tylko) w mediach masowych XX i XXI w.
Od skryptoriów po nowe media
Koło Naukowe Instytutu Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych Uniwersytetu Warszawskiego ma zaszczyt zaprosić na Ogólnopolską Konferencję Naukową
Współczesna literatura anglojęzyczna w Polsce
Szanowni Państwo, W 2007 roku Katedra Literatury i Kultury Brytyjskiej Uniwersytetu Łódzkiego zorganizowała pierwszą konferencję „Współczesna literatura brytyjska w Polsce” podczas której, w gronie literaturoznawców i przekładoznawców, wspólnie zastanawialiśmy się nad obrazem współczesnej literatury brytyjskiej i zjawisk jej towarzyszących w oczach polskiego odbiorcy. Dziś, niemalże dekadę później, zapraszamy Państwa do udziału w drugiej edycji naszej konferencji. Tym razem jednak poszerzamy pole widzenia i proponujemy przyjrzeć się literaturze anglojęzycznej – brytyjskiej, amerykańskiej i literaturze byłych kolonii brytyjskich – w Polsce. W ramach konferencji chcielibyśmy wspólnie zastanowić się, jak, w świetle zmian politycznych, społecznych i kulturowych, jakie zaszły przez ostatnie lata w Polsce Europie i na świecie, przedstawia się dziś obecność tych literatur w naszym kraju. Czy dziś, gdy Polacy stanowią największą grupę obcokrajowców w Wielkiej Brytanii, możemy mówić o wzmożonym zainteresowaniu brytyjskością i wzroście popularności literatury z Wysp Brytyjskich w Polsce? Czy „lista obecności” współczesnych pisarzy angielskich, szkockich i irlandzkich wzbogaciła się o nowe nazwiska? Jak kulturowa i gospodarcza hegemonia Stanów Zjednoczonych wpływa na funkcjonowanie mediów i rynku wydawniczego w Polsce? Czy i jak literatura postkolonialna z byłych kolonii brytyjskich – Indii, krajów afrykańskich, Karaibów czy Australii i Nowej Zelandii – jest obecna w Polsce? Głównymi zagadnieniami konferencji będą: