Wydarzenie
Motywy fauny i flory w literaturze i kulturze
Koło Naukowe Literatury i Kultury Staropolskiej przy Katedrze Literatury Dawnej i Nauk Pomocniczych w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Łódzkiego
zaprasza do udziału w studencko-doktoranckiej konferencji naukowej
„Motywy fauny i flory w literaturze i kulturze”
Spotkanie odbędzie się w Łodzi w dniu 11 czerwca 2016 roku. W kręgu zainteresowania znaleźć się powinny zwierzęta lub/i roślinność, stanowiące zarówno tło dla wydarzeń, jak i/lub będące pełnowartościowym bohaterem. Interesujące może być również przyjrzenie się ludziom, którzy przybierają cechy zwierzęce, lub naturze wpływającej na myślenie i nastrój w danym dziele; ponadto pokazanie, w jaki sposób przyroda jest prezentowana wizualnie (jako element obrazu lub filmu). W referatach dotyczących tekstów zróżnicowanych tematycznie i formalnie, proponujemy uwzględnić przykładowo następującą problematykę:
- Fauna i flora w Biblii.
- Motywy roślinne i zwierzęce w mitologii.
- Niebezpieczna natura.
- Fantastyczne stworzenia i istoty.
- Zwierzę jako bohater literacki.
- Przyroda jako tło dla wydarzeń.
- Animalizacja i personifikacja w malarstwie.
- Filmowe prezentacje zwierząt i roślin oraz ich rola.
- Przyroda jako odzwierciedlenie stanu duchowego bohatera.
- Sposoby funkcjonowania motywów florystycznych w dziele literackim.
- Malarskie i filmowe inspiracje światem przyrody.
- Konflikt człowieka ze światem przyrody w literaturze i kulturze.
- Motyw ogrodu w malarstwie i dziele literackim.
- Postaci ze świata fauny i flory w literaturze dziecięcej.
- Sposoby realizacji antropomorfizacji w literaturze.
- Magiczne rośliny oraz zwierzęta w kulturze i literaturze,
- Retoryczne konwencje deskrypcji roślin i zwierząt.
Liczymy na udział studentów, doktorantów oraz bardziej doświadczonych badaczy zajmujących się szeroko pojętą literaturą, sztuką i kulturą. Na zgłoszenia oczekujemy do 30 kwietnia 2016 roku. Prosimy o przesyłanie ich wyłącznie drogą elektroniczną na adres: kolo.staropolska.UL@gmail.com. Czas wystąpienia to 15–20 minut (czyli około 7 stron tekstu, czcionka 12, interlinia 1,5).
Przewidujemy opłatę konferencyjną w wysokości 200,- zł, z której pokrywamy koszty związane z organizacją konferencji, recenzją i publikacją tomu, jak też materiały konferencyjne oraz poczęstunek podczas przerw kawowych. Ewentualne noclegi uczestnicy opłacają we własnym zakresie. O proponowanych miejscach zakwaterowania poinformujemy osoby zainteresowane i zakwalifikowane w kolejnym e-mailu. Obrady odbywać się będą na a Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego, ul. Pomorska 171/173 w Łodzi.
Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy. O przyjęciu bądź odrzuceniu zgłoszenia poinformujemy drogą elektroniczną do dnia 10 maja 2016 roku.
Informacje
Zobacz także
Konferencja "Ekologia w dyskursie. Wokół animal studies"
Konferencja "Ekologia w dyskursie. Wokół animal studies" Do uczestnictwa zapraszamy tak doświadczonych naukowców jak i studentów oraz doktorantów. Nazwa cyklu konferencji: Ekologia w dyskursie. Wokół animal studies Główny organizator: Szkoła Doktorska, Akademia Pomorska w Słupsku Termin: 17-18 czerwca 2021 Miejsce: Słupsk (online)
Motyw zabawy w literaturze i kulturze
Koło Naukowe Miłośników Oświecenia przy Katedrze Literatury Dawnej i Nauk Pomocniczych w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Łódzkiego zaprasza do udziału w studencko-doktoranckiej konferencji naukowej „Motyw zabawy w literaturze i kulturze”. Spotkanie odbędzie się 25 lutego 2017 r. w budynku Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego (ul. Pomorska 171/173, Łódź).
Zioła i ziołolecznictwo w literaturze, kulturze, języku, medycynie…
Serdecznie zapraszamy do udziału w Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej, która poświęcona jest ziołom i ziołolecznictwu w tekstach kultury (literatura, sztuka, język) oraz aspektom socjologicznym i medycznym leczenia ziołami. Jest to kontynuacja naszych inicjatyw badawczych na temat flory / fauny w kulturze.
Park. Przestrzeń i metafora/ Ogólnopolska Konferencja Naukowa
Szanowni Państwo,