Wydarzenie
My się śmierci nie boimy – zmiany w postrzeganiu śmierci na przestrzeni dziejów (2. edycja)
"Śmierć dotyczy każdego człowieka – nie da się od niej uciec (chyba że liczymy na rozwój techniki i ziszczenie się idei transhumanistycznych). Jeśli lepiej zrozumiemy jej fenomen, może tym łatwiej będzie się nam z nią oswoić, a prawdopodobnie również lepiej pojąć ideę człowieczeństwa. Oczywiście zagadnienie śmierci nie musi nieść z sobą elementu terapeutycznego (jak niegdyś Ludwig Wittgenstein wypowiedział się o filozofii). Pytać można przecież także z czystej ciekawości poznawczej. Jednak bez stawiania tych zagadnień pod znakiem zapytania niewiele da się osiągnąć w kwestii pogłębiania naszej wiedzy" (Organizatorzy).
Propozycje tematów wystąpień:
• filozoficzne ujęcia śmierci,
• jej aspekty psychologiczne i kontekst socjologiczny,
• kulturowe znaczenie i reprezentacja śmierci (np. w literaturze, sztuce, filmie, muzyce, komiksie),
• zmiany w postrzeganiu śmierci na przestrzeni dziejów,
• zmiany w postrzeganiu śmierci zależnie od terytorium,
• transhumanistyczne/posthumanistyczne narracje dotyczące (nie)końca (nie)człowieka,
• śmierć w ujęciu doradztwa filozoficznego,
• śmierć widziana od strony medycznej (ale tylko w kontekście popularnonaukowym bądź kulturowym – niniejsza konferencja nie jest bowiem konferencją medyczną ani techniczną),
• śmierć nie-ludzka,
• inne, niewymienione aspekty powyższego zagadnienia.
Terminy:
- przyjmowanie zgłoszeń: do 17 września 2019,
- informacja o kwalifikacji zgłoszeń: do 26 września 2019,
- konferencja: 26-27 października 2019 (liczba dni zależeć będzie od liczby zgłoszeń),
- nadsyłanie tekstów: do 18 stycznia 2020,
- publikacja tekstów: najpóźniej we wrześniu 2020.
Zgłoszenia są przyjmowane za pomocą formularza dostępnego pod linkiem: https://bit.ly/2TqWtfl. Do 26 września zostaną wysłane maile zwrotne z informacją o przyjęciu bądź odrzuceniu zgłoszenia.
Przewidziany czas wystąpienia: 15 minut (plus czas dodatkowy przeznaczony na dyskusję).
Opłata konferencyjna wynosi 315 zł i obejmuje materiały konferencyjne, catering, obiad (w dniu referatu) oraz publikację w recenzowanej monografii naukowej w wersji elektronicznej.
Ewentualny nocleg każdy uczestnik będzie musiał zapewnić sobie we własnym zakresie (Organizatorzy służą pomocą w tej kwestii).
Opłaty (po informacji o przyjęciu i zakwalifikowaniu zgłoszenia) należy dokonywać na konto (z dopiskiem: SMIERC_W_DZIEJACH_2019_Imię_Nazwisko):
Fundacja „dzień dobry! kolektyw kultury"
ul. Lampego 6/8
41-608 Świętochłowice
Numer konta bankowego (PLN): 80 1750 0012 0000 0000 3723 0464
Numer konta bankowego (EURO): 21 1750 0012 0000 0000 3863 4631
Nazwa banku: Raiffeisen Polbank
Faktury będą wystawiane na życzenie uczestników (należy wypełnić pole w formularzu zgłoszeniowym).
Informacje
Zobacz także
Humanista 2.0 - kim powinien być współczesny humanista?
Organizatorzy zachęcają do pochylenia się nad kwestią tego, jaki humanista być powinien - poprowadzić własną dyskusję, dać głos tym, którzy chcieliby się wypowiedzieć, a nie mogl, aby przy wprowadzaniu w przyszłości rozstrzygnięć systemowych dotyczących humanistyki - skorzystać z owoców konferencyjnej dyskusji.
„Tanatomachija, to jest Bój z śmiercią” – spotkanie w Książnicy Kopernikańskiej
28 marca odbędzie się prelekcja na temat nowego wydania książki „Tanatomachija, to jest Bój z śmiercią”, która ukazała się w serii „Biblioteka Pisarzy Staropolskich”. O traktacie na temat przygotowania się do śmierci opowie Anna Nath-Dokurno z toruńskiej Pracowni Słownika Polszczyzny XVI wieku Instytutu Badań Literackich PAN.
Sympozjum poświęcone pamięci Profesora Jerzego Ziomka w 25. rocznicę Jego śmierci: Miejsca wspólne – reaktywacja
W dniach 12–13 października 2015 r. na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM w Poznaniu (Collegium Maius, Salon Mickiewicza pod Kopułą) odbędzie się sympozjum poświęcone pamięci Profesora Jerzego Ziomka w 25. rocznicę Jego śmierci: Miejsca wspólne – reaktywacja. Komitet Organizacyjny serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych na to spotkanie. Program sympozjum zamieszczony jest na plakacie.
Czycz i wszystko. Ogólnopolska konferencja naukowa w 25-lecie śmierci pisarza
Mówiło się „trzeba mu poświęcić cały numer, cały dodatek” – ale zawsze było coś pilniejszego. Mówiło się – prywatnie – „to absolutnie genialna” powieść, ale nie widziało się potrzeby zamieszczania z niej recenzji. Omawiano „kolejne wielkie propozycje większych i największych”, o których – prywatnie – mówiło się: „no wiesz… hm… hm…” – pisał 8 października 1996 r. Bogdan Rudnicki. „Nie skatalogowany, nie zaszufladkowany, niewygodny – we wszelkich odcieniach tego słowa. Dla siebie samego i dla świata”. Tak charakteryzował osobę Stanisława Czycza (1929) w kilka miesięcy po jego śmierci recenzent Pawany.