Wydarzenie
Narracje tubylczości w literaturze świata
Międzywydziałowy Zespół Komparatystyki na Wydziale "Artes Liberales" Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na konferencję naukową poświęconą problematyce indigeneity ("tubylczości") w literaturze świata. Organizatorzy proponują próbę refleksji na tym, czy są "tubylcy": "czy isotnie generują narracje oboczne w stosunku do hegemonicznych paradygmatów? Czy ich lokalne bytowanie i epistemologiczna niezawisłość mogą stanowić przeciwwagę, a jeśli tak, to przeciwwagę czego? Kulturowej i epistemologicznej globalizacji rozumianej jako uniformizacja? Symulakrum sprzedawanego pod mianem <<literatury świata>>? Czy wobec <<uświatowienia>> tubylczności (worlding of the indigeneity) my sami jesteśmy tubylcami, a nasze własne narracje sprowadzają się do zlokalizowanych narracji tubylczości?" (fragment zaproszenia).
Informacje
Zobacz także
Środa w Towarzystwie Literackim: Conrada romantyzm polski
Warszawski Oddział Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza zaprasza na drugie w tym roku spotkanie z cyklu "Środa w Towarzystwie Literackim". Gościem Marii Makaruk będzie Karol Samsel - poeta, doktor, historyk literatury, adiunkt w Instytucie Literatury Polskiej Wydziału Polonistyki UW, od 2014 roku tamże pracownik Zakładu Literatury Romantyzmu oraz doktorant Instytutu Filozofii UW, autor książek Norwid – Conrad. Epika w perspektywie modernizmu oraz Inwalida intencji. Studia o Norwidzie.
Publiczna obrona pracy doktorskiej mgr. Grzegorza Ćwiertniewicza pt.: "Kiedyś byłam lalką". Rzecz o Krystynie Sienkiewicz. Próba monografii
Dziekan i Rada Wydziału Filologicznego zawiadamają, że 21 grudnia 2015 o godzinie 14.30 w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, Plac Nankiera 15b, sala 110 odbędzie się publiczna dyskusja nad rozprawą doktorską mgr. Grzegorza Ćwiertniewicza pt. "<<Kiedyś byłam lalką>>. Rzecz o Krystynie Sienkiewicz. Próba monografii".
Zmarł Profesor Józef Tomasz Pokrzywniak
Z głębokim żalem informujemy, że 15 stycznia odszedł Profesor Tomasz Józef Pokrzywniak - Przewodniczący Rady "Biuletynu Polonistycznego", patron jego reaktywacji, życzliwie wspierający "Biuletyn Polonistyczny" od początku jego istnienia.
Transmedialne narracje drugoosobowe /panel dyskusyjny i promocja numeru tematycznego "Zagadnień Rodzajów Literackich"
Przez długi czas narracja w drugiej osobie uznawana była za jeden z najradykalniejszych eksperymentów artystycznych modernizmu, formę ekstremalnie trudną warsztatowo i odstraszającą czytelników. Dziś staje się coraz powszechniejsza w literaturze fikcjonalnej i niefikcjonalnej, w literaturze drukowanej i cyfrowej oraz w grach wideo i mediach interaktywnych.