Wydarzenie
"Język ojczysty w XXI wieku - system, edukacja, perspektywy”(pamięci Profesora Michała Jaworskiego)
Instytut Literaturoznawstwa i Językoznawstwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach zaprasza do uczestnictwa w międzynarodowej konferencji naukowej na temat statusu i roli języka ojczystego we współczesnym świecie (ze szczególnym uwzględnieniem języka polskiego).
Konferencja poświęcona jest refleksji nad współczesnymi badaniami dotyczącymi języka ojczystego i jego dydaktyki w perspektywie lokalnej i międzynarodowej. Odwołuje się do ustaleń badawczych na temat akwizycji i edukacji L1 (języka ojczystego). Przedmiotem oglądu będzie język polski oraz inne języki europejskie nabywane i eksplorowane jako języki pierwsze.
Celem debaty naukowej jest ukazanie stanu badań nad językiem polskim oraz dydaktyki języka i literatury polskiej na tle innych europejskich paradygmatów i praktyk. Planowane online w dniach 17.11.2022 – 18.11.2022 r. spotkanie naukowe zainicjuje współpracę naukową między naukowcami z różnych krajów, umożliwi też upowszechnienie wyników polskich badań związanych z nauczaniem i uczeniem się języka ojczystego.
Organizatorzy mają nadzieję na wymianę poglądów na nowoczesne sposoby badania języka ojczystego w jego wielu uwikłaniach, a także na opis jego akwizycji i tendencji we współczesnej dydaktyce. Efektem będzie także rejestr różnorakich relacji, w które wchodzi język ojczysty (praktyki badawcze, akcje społeczne, zmiany pod wpływem nowoczesnych technologii, język ojczysty osób z doświadczeniem migracji, język edukacji szkolnej itd.), które zostaną zebrane w materiałach konferencyjnych i publikacji w języku angielskim w zagranicznym wydawnictwie naukowym (poziom II na liście wydawnictw MEiN).
Konferencja nawiązuje do tradycji badań nad kształceniem języka ojczystego w Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach i upamiętnia wybitnego dydaktyka języka polskiego – Profesora Michała Jaworskiego.
Zapraszamy do zgłaszania wystąpień w następujących sekcjach tematycznych:
- Akwizycja języka ojczystego – metodologia badań i praktyka.
- Stan i perspektywy badań nad dydaktyką języka ojczystego. Wyzwania edukacyjne w dobie nowoczesnych technologii.
- Interferencje językowe. Rola języka ojczystego w procesie edukacji języków obcych. Język polski jako drugi, obcy, odziedziczony.
- Współczesne kierunki badań nad leksyką języka ojczystego.
- Współczesne kierunki badań nad systemem gramatycznym języka ojczystego.
- Język ojczysty w kontekstach społeczno-kulturowych.
- Dydaktyka języka polskiego. Programy – podręczniki – materiały.
- Język ojczysty w realiach edukacji szkolnej i pozainstytcjonalnej – praktyka, potrzeby, perspektywy.
- L1 i doświadczenie migracji – kształcenie dzieci i młodzieży z kontekstem migracyjnym w polskim (ojczystym) systemie edukacyjnym.
Na zgłoszenia czekamy do 31.05.2022. Formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie internetowej konferencji pod linkiem: https://konferencjaojczysty.ujk.edu.pl.
Informacja o przyjęciu zgłoszenia zostanie przesłana do uczestników na podane przez nich adresy e-mail.
Wysokość pełnej opłaty konferencyjnej – 300 zł; opłata ulgowa (studenci i doktoranci) – 250 zł.
Wpłat należy dokonać na rachunek bankowy UJK:
Uniwersytet Jana Kochanowskiego
ul. Żeromskiego 5
25-369 Kielce
nr 69 1140 2020 0000 3550 9900 1055
z dopiskiem „JĘZYK OJCZYSTY W XXI WIEKU”.
Informacje
Zobacz także
Fourth International Communication Styles Conference
Communication Styles conference is the fourth in the series of biannual conferences which were initiated in 2013 and took place in Krosno in Poland. So far the conferences have a publication record with a collection of articles entitled Culture’s Software: Communication Styles (Cambridge Scholars 2015), a special issue of the Styles of Communication journal (9:1; 2017) and an issue of Tertium Linguistic Journal (3.1; 2018).
THE 1ST BIAŁYSTOK CONFERENCE ON THEORETICAL AND APPLIED LINGUISTICS
In recent years linguistic conferences organized by the Białystok circle of neophilologists have established a strong tradition in terms of providing a forum for the exchange of views on the nature of language. It all started almost fifteen years ago, in 2002. The main aim of the conferences was to provide a meeting ground for a wide range of scholars: linguists, literary scholars, foreign language teaching methodologists, to mention but a few groups of researchers participating in the events. The conferences explored the relationship between language, culture, and social interaction. They were often organized in co-operation with French language scholars.
Międzynarodowy Kongres Języka i Kultury Polskiej
Instytut Językoznawstwa Uniwersytetu Szczecińskiego zaprasza do udziału w Międzynarodowym Kongresie Języka i Kultury Polskiej, który odbędzie się 22-24 września 2021 roku w Szczecinie. Celem kongresu jest stworzenie przestrzeni do dyskusji wokół różnorodnych aspektów języka i kultury polskiej, wymiana doświadczeń oraz integracja badaczy z krajowych i międzynarodowych ośrodków naukowych zajmujących się polszczyzną.
Język trzeciego tysiąclecia XIII: Język w obliczu technologii
Trzynasta edycja konferencji „Język trzeciego tysiąclecia” dąży do zgromadzenia szerokiego grona naukowców celem zgłębienia różnych aspektów języka w obliczu technologii. Różnorodne czynniki postrzegane jako decydujące w użyciu języka w epoce cyfrowej – od multimodalności, memetyki i asynchronii po sztuczną inteligencję, algorytmy i fake newsy – stały się ważnymi tematami w badaniach i mediach. Postęp technologiczny wywarł ogromny wpływ na sposoby i formy komunikowania się, prowadząc do kluczowych zmian zarówno na poziomie jednostki, jak i całej populacji.