Wydarzenie
Przegląd filmów "Kino według Marii Janion"
Przegląd filmów KINO WEDŁUG MARII JANION, dedykowany Profesor z okazji Jubileuszu 90. urodzin (24 grudnia 2016), odbędzie się w kinie MURANÓW w dniach 13-19 stycznia 2017 roku.
.„Kino jest sztuką demokratyczną w najwyższym stopniu” – mówiła Profesor, wyprowadzając jego rodowód z romantycznej kultury popularnej, i zgodnie z tym przeświadczeniem analizowała filmy nie tylko na seminariach akademickich (głównie na Uniwersytecie Gdańskim), ale też w wykładach i dyskusjach otwartych dla szerszej publiczności, współpracując między innymi z Dyskusyjnym Klubem Filmowym „Hybrydy” w Warszawie czy z Festiwalem Nowe Horyzonty. Program przeglądu w niewielkim tylko stopniu oddaje zakres filmowych zainteresowań Marii Janion, ilustruje jednak najważniejsze tematy podejmowane przez Profesor: dwoistość ludzkiej natury, demoniczną stronę bytu, nieprzeniknioną tajemnicę egzystencji, hipnotyczny powab zła (zwłaszcza faszyzmu), dialektykę rewolucji, tragiczną ironię losu.
Przeglądowi filmowemu towarzyszyć będzie debata „Kino i fantazmaty” z udziałem, Tadeusza Sobolewskiego („Gazeta Wyborcza”), prof. Małgorzaty Szpakowskiej (Instytut Kultury Polskiej UW) oraz pomysłodawcy projektu, prof. Zbigniewa Majchrowskiego z Uniwersytetu Gdańskiego. W otwartej dyskusji wezmą udział gdańscy i warszawscy wychowankowie Profesor Marii Janion.
Zostanie również wydany katalog z tekstami Profesor o prezentowanych filmach oraz tekstami o jej rozumienia kina.
Przegląd swoją inauguracje będzie miał w Gdańsku w klubie ŻAK w dniach 2 – 8 stycznia 2017 roku.
Organizatorami projektu są: Urząd Miejski w Gdańsku, klub ŻAK w Gdańsku, Uniwersytet Gdański, Polska Akademia Nauk (Instytut Badań Literackich), Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, Gutek Film we współpracy z Goethe – Institut w Warszawie oraz Ambasadą Francji.
PROGRAM:
13.01 (piątek)
18:00 Nosferatu – symfonia grozy reż. F.W. Murnau
20:00 Nosferatu wampir, reż. Werner Herzog
14.01 (sobota)
16:00 Król Edyp reż. Pier Paolo Pasolini
18:00 Zagadka Kaspara Hausera
reż. Werner Herzog
15.01 (niedziela)
16:00 Obłoki Marii Janion, reż. Krzysztof Bukowski, Bunt Janion, reż. Agnieszka Arnold
18:00 Danton, reż. Andrzej Wajda
20:30 Pasja, reż. Stanisław Różewicz
16.01 (poniedziałek)
18:00 Gorączka, reż. Agnieszka Holland
17.01 (wtorek)
19:00 Miłość Adeli H reż. François Truffaut
20:40 Debata Kino i fantazmaty z udziałem Tadeusza Sobolewskiego („Gazeta Wyborcza”), prof. Małgorzaty Szpakowskiej (Instytut Kultury Polskiej UW) oraz prof. Zbigniewa Majchrowskiego z Uniwersytetu Gdańskiego. Prowadzenie: Iwona Kurz
18.01 (środa)
19:00 Zmierzch bogów, reż. Luchino Visconti
19.01 (czwartek)
19:00 Blaszany bębenek, reż. Volker Schlöndorff
Informacje
Zobacz także
Wanda Jakubowska, czyli jak dziś pisać biografie politycznie niepoprawne (w ramach cyklu "Feminaria")
Fundacja Gender Center, Instytut Badań Literackich PAN oraz Krytyka Polityczna zapraszają na spotkanie Wanda Jakubowska, czyli jak dziś pisać biografie politycznie niepoprawne
Pokaz przedfestiwalowy Objazdowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie
Serdecznie zapraszamy na pokaz przedfestiwalowy 16. Objazdowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Termin: wtorek, 22 maja, w godz. 15.00-16.30. Miejsce: Instytut Filologii Polskiej UJK w Kielcach, ul. Świętokrzyska 15 (budynek G), s. B5 (na parterze).
Różewicz Open Festiwal
Różewicz Open Festiwal to jedyny w Polsce festiwal poświęcony życiu i twórczości Janusza, Tadeusza i Stanisława Różewiczów. Przedsięwzięcie nawiązuje do twórczości Braci Różewiczów, którzy swoje młodzieńcze lata spędzili w Radomsku.
Noc Bibliotek w Warszawie
3 czerwca 2017 roku odbędzie się III edycja Nocy Bibliotek.