Instytut naukowy
Instytut Badań Literackich
00-330, Warszawa
Zobacz lokalizację na mapie "Geopolonistyka"
Nawiguj z Google Maps
Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk został powołany w roku 1948. Od roku 1952 jest placówką Wydziału I Nauk Społecznych PAN; w roku 1998 uzyskał osobowość prawną.
Instytut po ostatniej ocenie parametrycznej po raz kolejny otrzymał najwyższą kategorię A+ i znalazł się w gronie najlepszych jednostek naukowych.
IBL PAN od lat prowadzi działalność badawczą w dziedzinie literaturoznawstwa, a w szczególności: historii literatury polskiej, teorii literatury, komparatystyki, metodologii badań literackich, nauki o języku artystycznym, edytorstwa naukowego, informacji i dokumentacji
badań literackich, wiedzy o kulturze oraz w innych zakresach, wynikających z aktualnych potrzeb humanistyki.
W IBL PAN realizowane są długofalowe projekty dokumentacyjne i edytorskie, m.in. Polska Bibliografia Literacka, Słownik Polszczyzny XVI wieku czy Słownik Współczesnych Pisarzy i Badaczy Literatury, Biblioteka Pisarzy Staropolskich i Biblioteka Pisarzy Polskiego Oświecenia, edycje pism Jana Kochanowskiego, Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, Elizy Orzeszkowej.
Wyróżnia się m.in. zaawansowanymi badaniami w zakresie: studiów staropolskich, nowoczesnego edytorstwa, geografii literackiej, kultury dziewiętnastego wieku, badań nad Zagładą, komunizmem, gender studies, humanistyki cyfrowej i animal studies.
IBL PAN angażuje się w działania o zasięgu międzynarodowym jak Olimpiada Literatury i Języka Polskiego, od 1990 roku poza krajem (Litwa, Łotwa, Białoruś, Ukraina, Rumunia, Grecja, Francja, Węgry, przez pewien czas Czechy, Słowacja). Prowadzi współpracę z absolwentami studiów polonistycznych wracającymi do kraju pochodzenia po studiach i podejmującymi pracę naukową lub nauczycielską (szczególnie Litwa i Ukraina).
IBL PAN prowadzi studia doktoranckie i podyplomowe oraz kursy, podejmuje także działania popularyzujące naukę. Wspiera rozwój młodych naukowców, współpracuje z krajowymi i zagranicznymi instytucjami naukowymi. Uczestniczy w programie Erasmus+, dążąc do intensyfikacji wymiany stypendialnej studentów i wykładowców z uczelniami partnerskimi. Prowadzi specjalistyczną bibliotekę naukową oraz rozmaite formy działalności wydawniczej.
Wszystkie materiały promocyjne IBL PAN oraz profile w mediach społeczościowych powstały w ramach projektu Nowoczesne narzędzia promocji działalności dydaktycznej i badawczej Instytutu Badań Literackich PAN oraz Instytutu Filologii Polskiej WNH UKSW finansowanego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej w ramach Programu Nowoczesna Promocja Zagraniczna.
Informacje
-
kursy
-
studia III stopnia
-
studia podyplomowe