Wydarzenie
Spotkanie wokół książki "Dziennik niektórych dni mego życia" Juliusza Słowackiego w opracowaniu Marka Troszyńskiego
Czy Juliusz Słowacki pisał dziennik? Na te – i inne – pytania odpowiedzą prof. Marek Troszyński (Instytut Badań Literackich PAN), pomysłodawca książki i autor opracowania oraz prof. Michał Kuziak (Instytut Literatury Polskiej UW). Rozmowę poprowadzi dr Eliza Kącka (Instytut Literatury Polskiej UW). Fragmenty przeczyta Krystian Modzelewski (Teatr Polski).
W antologii opracowanej przez wybitnego znawcę twórczości Juliusza Słowackiego znajdują się wszystkie, nigdy dotąd nie zebrane, a często w ogóle niepublikowane dziennikowe notatki poety, zapisywane w ciągu całego życia w notesach, na luźnych kartkach bądź w listach. W nieregularnych zbliżeniach dziennikowych notatek, dostajemy syntetyczny wgląd w ducha poety.
Systematycznego dziennika Słowacki nigdy nie tworzył; zapiski dzienne jak fala sinusoidy pojawiają się w pewnych okresach, w innych zanikają, by wynurzyć się po kilku latach, przy kolejnej okazji. Pierwszy zapis powstał w Dreźnie latem 1831 roku, kiedy świeży emigrant cofał się wspomnieniem do roku 1818, ostatni – w styczniu roku 1849 – na niespełna trzy miesiące przed śmiercią autora.
Dziennikowi towarzyszy zbiór ponad sześćdziesięciu rysunków Słowackiego, tworzonych od czasów dzieciństwa, a najintensywniej w czasie podróży na Wschód. Wiele z nich nie było nigdy publikowane. Objętościowo niewielki, ale treściowo i formalnie różnorodny Dziennik niektórych dni mego życia daje okazję poznania wielkiego twórcy z nowej perspektywy.
(informacja organizatorów)
Informacje
Zobacz także
III Seminarium Zespołu realizującego projekt badawczy „Odnaleziony raptularz J. Słowackiego z podróży na Wschód jako romantyczne dzieło synkretyczne oraz źródło literackie ikonograficzne do badań nad historią i kulturą XIX w.” (grant NCN)
Zespół Filhelleński i Pracownia Romantyczna Wydziału Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego mają zaszczyt zaprosić na kolejne seminarium zespołu realizującego grant NCN na opracowanie odnalezionego raptularza Juliusza Słowackiego z podróży na Wschód.
II seminarium zespołu realizującego projekt badawczy „Odnaleziony raptularz Juliusza Słowackiego z podróży na Wschód jako romantyczne synkretyczne oraz źródło literackie i ikonograficzne do badań nad historią i kulturą XIX wieku” (grant NCN)
Zespół Filhelleński i Pracownia Romantyczna Wydziału Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego mają zaszczyt zaprosić na kolejne seminarium zespołu realizującego grant NCN na opracowanie odnalezionego raptularza Juliusza Słowackiego z podróży na Wschód
Pamięć Juliusza Słowackiego
Zakład Literatury Romantyzmu Instytutu Literatury Polskiej UW i Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie zapraszają do udziału w konferencji naukowej "Pamięć Juliusza Słowackiego". Przedmiotem rozważań będzie tematykę pamięci, wspomnień, upamiętniania w pisarstwie Juliusza Słowackiego.
Narodowe czytanie „Balladyny” Juliusza Słowackiego
Tegoroczne wspólne czytanie odbędzie się 5 września.