Wydarzenie
Spotkanie z Maciejem Szeptyckim, z rodziny Aleksandra Fredry
Maciej Szeptycki reprezentuje Fundację Rodu Szeptyckich, której celem jest utworzenie w odzyskanym i odbudowywanym pałacu w Łaszczowie na Zamojszczyźnie, Domu Komedii Aleksandra Fredry. W zamiarach organizatorów nie będzie to typowa instytucja muzealno-archiwalna, lecz ośrodek z salą teatralną, w której będzie można wystawiać m.in. spektakle autora Zemsty.
Spotkanie będzie przede wszystkim opowieścią o rodach Fredrów i Szeptyckich, ilustrowaną materiałami ikonograficznymi oraz artefaktami ze zbiorów rodzinnych. Będzie także czas na rozmowę z Maciejem Szeptyckim, o jego odkrywaniu rodzinnej historii, a także o planach związanych z powstającym ośrodkiem.
Spotkanie z Maciejem Szeptyckim odbędzie się we wtorek 4 czerwca o godz. 16.00 w Instytucie Polonistyki i Dziennikarstwa Uniwersytetu Rzeszowskiego, w auli prof. Stanisława Pigonia (sala nr 33), w budynku A-3 przy ul. Kopisto 2b.
Będzie także możliwość uczestnictwa w formie zdalnej, korzystając z transmisji pod linkiem: https://youtube.com/live/V8H-gbcrn9U .
Wydarzenie jest częścią cyklu spotkań o tematyce Fredrowskiej, który finansowany jest z nagrody przyznanej w ubiegłym roku Oddziałowi Rzeszowskiemu TLiAM. Kolejne spotkania w formie prelekcji zdalnych, odbywać się będą w nowym roku akademickim.
Informacje
Zobacz także
Fredro w porcelanie / wystawa
Aleksander Fredro (1793-1876) to jeden z najwybitniejszych polskich komediopisarzy, bajkopisarzy, pamiętnikarzy, a także poeta i żołnierz kampanii napoleońskich. Z okazji 230. rocznicy jego urodzin Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie oraz Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie przygotowały ekspozycję, która w nietypowej artystycznej formie przybliża jego barwną postać i twórczość. Studenci, doktoranci oraz prowadząca Pracownię Interdyscyplinarnych Technik Graficznych, prof. Agnieszka Cieślińska-Kawecka, stworzyli kilkadziesiąt porcelanowych obiektów, inspirowanych cytatami z utworów Fredry, m.in. Bańki, Zapisków starucha, Ślubów panieńskich, Bajeczki o osiołku czy Małpy w kąpieli.
25 lat „Słownika współczesnego języka polskiego”. Kulisy thrillera leksykograficznego
Towarzystwo Miłośników Języka Polskiego (oddział w Krakowie) serdecznie zaprasza na spotkanie naukowe.
"Duch Szekspira w poezji Wisławy Szymborskiej"
Kolegium Międzyobszarowych Indywidualnych Studiów Humanistyczno-Społecznych KUL zaprasza na spotkanie z poetką Anną Frajlich (Columbia University, New York). Spotkanie, które odbędzie się 1 czerwca 2022 r. o godz. 16:00 w sali GG-208 poprowadzi prof. Tomasz Garbol, dyrektor Ośrodka Badań nad Literaturą Religijną KUL.
„Rozmowy na schodach" z Marcinem Filipowiczem
14 grudnia br o godz. 18 czasu londyńskiego zapraszamy na kolejne wydarzenie literackie z cyklu „Czytanie Filipowicza”, podczas którego będziemy mieli okazję rozmawiać o twórczości pisarza z jego synem, Marcinem. Konwersatorium prowadzą: Justyna Gorzkowicz i Eliza Kącka. Organizotarami spotkania są Ośrodek Badań Dziedzictwa Emigracji Polskiej (OBDEP) Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie (ZPPnO), Zakład Współczesnej Kultury Literackiej i Artystycznej oraz Zakład Informatyki Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie w Londynie.