Biuletyn Polonistyczny
Data dodania: 31.05.2019
Data wydarzenia: 16.05.2019 - 17.05.2019

XVII Dni Polonistyki na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wileńskiego – w roku jubileuszy

Sukces tradycyjnych Dni Polonistyki przekonał o tym, że istnieje zapotrzebowanie na takie imprezy, które integrują wykładowców i studentów, młodzież akademicką z Wilna i Polski, a także stanowią formę reklamy studiów polonistycznych wśród uczniów szkół polskich na Litwie. 

W dniach 16-17 maja 2019 r. na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wileńskiego odbyły się tradycyjne XVII Dni Polonistyki. W roku kilku ważnych jubileuszy miały one charakter wyjątkowo uroczysty. 1 kwietnia minęła 440. rocznica założenia Akademii Wileńskiej, dzisiejszego Uniwersytetu Wileńskiego, natomiast na początku października będziemy obchodzili 100. rocznicę wskrzeszenia uczelni - po 87 latach - pod nazwą Uniwersytetu Stefana Batorego. Właśnie ta druga rocznica była motywem przewodnim pierwszego dnia Święta Polonistyki.

Dni Polonistyki rozpoczęły się 16 maja od międzynarodowej konferencji studenckiej. Uroczystego otwarcia imprezy dokonała prodziekan Wydziału Filologicznego ds. nauczania doc. dr Diana Šileikaitė-Kaishauri, która przywitała uczestników konferencji, ich kolegów i wykładowców, a także gości, wśród których była 18-osobowa grupa studentów z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie z opiekunem dr Małgorzatą Burtą na czele. Z myślą o  uczestnikach i gościach konferencji studentki I roku,  Ewelina Czarnecka i Aneta Savelytė, przygotowały prezentację na temat studiów polonistycznych na Uniwersytecie Wileńskim i historii Dni Polonistyki. Następnie odbyły się obrady, podczas których wygłoszonych zostało 10 referatów. Ich autorki, cztery doktorantki i sześć studentek, reprezentujących sześć uniwersytetów (Uniwersytet Wileński, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Uniwersytet Śląski w Katowicach) przedstawiły wyniki swoich badań z kilku dziedzin: historii, literaturoznawstwa, językoznawstwa i prasoznawstwa. Tak np. mgr Katarzyna Ostrowska z UJKK (uczestnicząca w konferencji wileńskiej po raz czwarty) wygłosiła referat na temat reportażu literackiego Jarosława Mikołajewskiego Wielki przypływ, a  jej młodsza koleżanka  Katarzyna Pietrzyk mówiła o koncepcji sprawiedliwości w wywiadzie Niebo dla średnio zaawansowanych Szymona Hołowni i ks. dr. Grzegorza Strzelczyka.  Mgr Yuliya Domitrak z Ukrainy, doktorantka Wydziału Artes Liberales UW, przedstawiła prezentację na temat: Korpus tekstów w badaniach nad konkurencją leksyki rodzimej i obcej w gwarach polskich na Brasławszczyźnie – aspekt metodologiczny, a reprezentantka UAMP mgr Katarzyna Janik-Borecka analizowała nazwy polskich miejscowości  pochodzące  od wyrazu „lipa”. Z uwagi na rok jubileuszowy Juliusza Słowackiego dwa referaty dotyczyły twórczości tego poety: Na co patrzył Juliusz Słowacki, czyli o „Godzinie myśli” (Aleksandra Ostaszewska  z UKSW) oraz  Donkichotyzm w „Anhellim”  Juliusza Słowackiego (Paulina Łosoń z UŚ). Reprezentantki rodzimej polonistyki na obiekt swoich badań wybrały recepcję twórczości Adama Mickiewicza (Karolina Słotwińska)  i Czesława Miłosza (Augustyna Greiciun-Minakowska, Ilona Maszkiewicz).  Absolwentka polonistyki wileńskiej, a obecnie doktorantka Wydziału Historycznego UAMP, mgr Sabina Jakutowicz przypomniała o najnowszej recepcji Michała Kleofasa Ogińskiego na Litwie.

Tego samego dnia odbyło się ogłoszenie wyników Konkursu wiedzy o Uniwersytecie Stefana Batorego, którego odbiorcami byli uczniowie klas 9-12  szkół polskich na Litwie. Uczestnicy konkursu musieli odpowiedzieć na 10 pytań na temat osób i wydarzeń z dziejów Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. Pytania dotyczyły zarówno Marszałka Józefa Piłsudskiego, prof. Ferdynanda Ruszczyca, prof. Stefana Erenkreutza, Czesława Miłosza i innych „żagarystów”, jak też takich ważnych i ciekawych inicjatyw, jak szopki akademickie czy inscenizacja pokonania przez tajemniczego rycerza groźnego potwora - wileńskiego bazyliszka. Ogółem w Konkursie wzięło udział 20 uczniów ze szkół w Wilnie, z rejonu wileńskiego oraz jedna z rejonu solecznickiego. Koordynatorem Konkursu była dr Teresa Dalecka, która ogłosiła wyniki i wręczyła nagrody rzeczowe (gadżety uniwersyteckie), ufundowane przez Ambasadę RP w Wilnie, zwycięzcom oraz dyplomy i nagrody książkowe wszystkim uczestnikom. Na uroczystość wręczenia nagród przybyli nie tylko laureaci, ale też ich koledzy i nauczyciele, najliczniejszą grupkę stanowili uczniowie z Gimnazjum im. Jana Pawła II z polonistką Anną Jasińską na czele. Właśnie uczennica tej szkoły Wanesa Jewdokimenko (klasa II D) zajęła II miejsce w Konkursie. Miejsce III przypadło reprezentantce rejonu wileńskiego Iwonie Gilewskiej z Rukojń, natomiast zwyciężczynią okazała się Margarita Biveinytė z Gimnazjum im. J.I. Kraszewskiego, która nie tylko odpowiedziała poprawnie na wszystkie pytania, ale jej odpowiedzi były najbardziej wyczerpujące. Jej koleżanka z klasy równoległej, Katarzyna Żuromska, otrzymała wyróżnienie za bardzo staranne przygotowanie odpowiedzi w formie albumu z komentarzami do zdjęć.     

O godz. 15.00 uczestnicy konferencji studenckiej, Konkursu oraz studenci i goście Centrum Polonistycznego zostali zaproszeni na występ artystów Teatru Polskiego w Wilnie. Zaprezentowali oni spektakl poetycki Ogłaszam miasto Wilno najgorętszym punktem planety w reżyserii Bożeny Simanavičiūtė-Sosnowskiej, notabene absolwentki polonistyki na Uniwersytecie Wileńskim. Siedmioro artystów przy pomocy plastycznych ruchów, muzyki, mimiki i słowa poetyckiego przeniosło widzów w wielobarwny i wielojęzyczny świat stolicy niegdyś Wielkiego Księstwa Litewskiego, a dzisiaj Litwy. Ze sceny brzmiały w różnych językach wiersze poetów kilku  pokoleń albo urodzonych w Wilnie (Z. Bohdanowiczowa, R. Mieczkowski, T. Tamošiūnas, A. Masalytė), albo związanych z nim  poprzez studia czy pracę (A. Mickiewicz, Cz. Miłosz, M. Łotocka, J. Vaičiūnaitė), albo też będących tu tylko okazyjnie, ale zauroczonych tym miastem (J. Brodski). Tematyka wileńska w tych tekstach przeplatała się ze sprawami uniwersalnymi, takimi jak np.: wspomnienia z dzieciństwa, miłość, przemijanie, kłopoty z tożsamością, dlatego była bliska wszystkim odbiorcom.

W dniu 17 maja uczestnicy Dni Polonistyki udali się na wycieczkę edukacyjno-integracyjną po zabytkach rejonu solecznickiego. Zwiedzili pałac Balińskich oraz cmentarz rodzin Śniadeckich i Balińskich w Jaszunach, muzeum w Gimnazjum im. P.K. Brzostwoskiego w Turgielach, teren dawnej Republiki Pawłowskiej, a także Muzeum Anny Krepsztul w Taboryszkach. Składamy serdecznie podziękowanie wszystkim, którzy byli naszymi przewodnikami podczas tej wycieczki: panu Kazimierzowi Karpiczowi, dyrektorowi pałacu Balińskich, pani Łucji Jurgielewicz, dyrektorce Gimnazjum im. P.K. Brzostowskiego w Turgielach, pani Teresie, która oprowadziła nas po kościele p.w. Wniebowstąpienia NMP w Turgielach, a także pani Danucie Mołoczko, kustoszowi Muzeum Anny Krepsztul w Taboryszkach, młodszej siostrze i przyjaciółce „nadwornej malarki Ostrobramskiej”. Słowa wdzięczności kierujemy przede wszystkim  do Ambasady RP w Wilnie  za dofinansowanie naszego projektu – ufundowanie nagród dla uczestników konkursu oraz pokrycie kosztów wycieczki.

Sukces tradycyjnych Dni Polonistyki przekonał o tym, że istnieje zapotrzebowanie na takie imprezy, które integrują wykładowców i studentów, młodzież akademicką z Wilna i Polski, a także stanowią formę reklamy studiów polonistycznych wśród uczniów szkół polskich na Litwie. 

Dr Irena Fedorowicz

Informacje

Autor:
Irena Fedorowicz

Zajmuje się literaturą polską XIX i początku XX w. oraz związkami polsko-litewskimi w tym okresie. 

Uczestniczyła m.in. w projektach badawczych: Jan Karłowicz jako animator życia naukowego i kulturalnego przełomu XIX i XX w.; Słownik polskiej krytyki 1764-1918.

Autorka monografii W służbie ziemi ojczystej. Czesław Jankowski w życiu kulturalnym Wilna lat 1905-1929 (Kraków 2005) i ponad 50 artykułów w pracach zbiorowych i czasopismach naukowych w Polsce i na Litwie, współredaktorka książek: Funkcjonowanie języków i literatur na Litwie. Litewsko-polskie związki naukowe i kulturowe (Wilno 2014), Pasaże Hulewicza (Kraków 2017), Czesław Jankowski (1857-1929) – między „tutejszością“ a europejskością (Wilno 2018).

Zobacz także

10.09.2019

Pod znakiem Orła i Pogoni. Polsko-litewskie związki naukowe i kulturowe w dziejach Uniwersytetu Wileńskiego

Konferencja odbędzie się na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wileńskiego. Szerokie grono uczestników konferencji stanowić będą osoby od wielu lat związane z polonistyką wileńską, współtwórcy filologii polskiej na Uniwersytecie Wileńskim, przyjaciele, naukowcy reprezentujący różne polonistyki zagraniczne oraz wszyscy, którzy poczuwają się do związku z Alma Mater Vilnensis.

27.09.2021

IІ Międzynarodowy Panel Naukowo-Dydaktyczny "STAN I PERSPEKTYWY DYDAKTYKI JĘZYKA POLSKIEGO W SZKOŁACH ŚREDNICH I WYŻSZYCH"oraz międzynarodowy kurs podniesienia kwalifikacji polonistów

Do udziału w panelu oraz w kursie zapraszają Instytut Polski, Naukowo-Edukacyjne Laboratorium Przekładu Ukraińsko-Polskiego, Katedra Polonistyki i Przekładu, Edukacyjno-Naukowy Instytut Kształcenia Ustawicznego Wołyńskiego Uniwersytetu Narodowego imienia Łesi Ukrainki i Wołyński Instytut Podyplomowej Edukacji Pedagogicznej przy wsparciu Instytutu Pedagogiki Narodowej Akademii Nauk Pedagogicznych Ukrainy і "Biuletynu Polonistycznego".

05.05.2021

Spotkanie naukowe Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego (oddziału w Krakowie)

Towarzystwo Miłośników Języka Polskiego (oddział w Krakowie) serdecznie zaprasza na spotkanie naukowe, które odbędzie się na platformie Zoom we wtorek 11 maja 2021 r. o godz. 18.00. Podczas zebrania odbędą się dwa odczyty: dr Teresy Daleckiej (Uniwersytet Wileński) "Polonistyka wileńska w latach 1919-1939" i prof. dr Kristiny Rutkovskiej (Uniwersytet Wileński) "Dzieje najnowsze polonistyki wileńskiej".

26.09.2017

Spotkanie z cyklu "Tour de Polonistyka" w Instytucie Filologii Polskiej i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

Spotkanie odbyło się o godz. 17.30 w auli 15 w pierwszym dniu ogólnopolskiej konferencji naukowej "Przyroda miasta/wsi w języku i kulturze" (z cyklu "Miasto - przestrzeń zróżnicowana językowo, kulturowo i i społecznie”.   O Wydziale Humanistycznym UKW w Bydgoszczy oraz bydgoskiej polonistyce (w ramach Instytutu Filologii Polskiej i Kulturoznawstwa)

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywanena Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki. Sprawdź informacje o plikach cookies.