Wydarzenie
Tradycja i nowoczesność w badaniach języków słowiańskich / ósma konferencja z cyklu: Synchronia i diachronia - zbliżenia i dialogi
Konferencje organizowane w Instytucie Języka Polskiego UMK mają na celu wymianę doświadczeń oraz wzmocnienie współpracy między badaczami z ośrodków w Polsce i poza jej granicami, a także promowanie badań języków słowiańskich.
Dotychczasowe spotkania naukowe były poświęcone leksykologii i leksykografii, wpływom obcym, pragmatyce, opisowi zjawisk gramatycznych, odmianom polszczyzny oraz relacjom języka i kultury. Konferencja, na którą Państwa zapraszamy, będzie natomiast okazją do przedstawienia dorobku współczesnego językoznawstwa slawistycznego z perspektywy jego zanurzenia w tradycji, jak i ukierunkowania na wykorzystanie we współczesnym świecie. Językami obrad będą języki słowiańskie.
Proponujemy, by przedstawiane na konferencji referaty mieściły się w następujących blokach tematycznych:
- Praktyczny wymiar badań językoznawczych: tradycyjne (np. leksykografia, translatoryka, kultura języka, polityka językowa, logopedia) i nowsze obszary zastosowania badań językoznawczych (np. inżynieria lingwistyczna, infolingwistyka, językoznawstwo sądowe);
- Tradycyjne i nowoczesne metody gromadzenia danych i ich przetwarzania: dyskusja na temat możliwości i ograniczeń stosowanych metod i narzędzi badawczych, analizy tradycyjne i wspomagane narzędziami informatycznymi;
- Nasze inspiracje, nasi mistrzowie:prezentacja źródeł współcześnie prowadzonych badań językoznawczych, inspirujących koncepcji i myślibadawczych.
W ramach tego bloku zostanie przypomniana sylwetka i dorobek profesor Haliny Turskiej, wieloletniej wykładowczyni na UMK i organizatorki życia naukowego, z okazji 40-lecia Jej śmierci.
Szczegółowe informacje o konferencji oraz formularz zgłoszeniowy są dostępne na stronie: https://www.fil.umk.pl/ijp/konferencja-synchronia-i-diachronia/. Serdecznie zapraszamy i czekamy na Państwa zgłoszenia!
Komitet organizacyjny:
dr hab. Małgorzata Gębka-Wolak
dr hab. Joanna Kamper-Warejko
dr hab. Iwona Kaproń-Charzyńska
dr hab. Joanna Kulwicka-Kamińska
(informacja Organizatorów)
Informacje
Zobacz także
Języki słowiańskie w kontekstach kultur dawnych i współczesnych (siódme spotkanie z cyklu "Synchronia i diachronia – zbliżenia i dialogi")
Konferencja dotyczy naukowo ważkiego zagadnienia języka jako składnika, a zarazem wyraziciela kultury narodowej. Zamiarem organizatorów jest przeprowadzenie dyskusji zarówno na tematy ogólnometodologiczne, jak i szczegółowe, związane z problematyką odzwierciedlania zjawisk kulturowych w dawnych i współczesnych językach słowiańskich.
MAŁPA W LITERATURZE, KULTURZE, JĘZYKU I MEDIACH - Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa
Serdecznie zapraszamy do udziału w Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej, która poświęcona jest literackim i kulturowym wizerunkom małpy (literatura, sztuka, język...). Jest to kontynuacja naszych inicjatyw badawczych na temat symboliki oraz funkcji zwierząt w kulturze.
Słowianie, my lubimy.... kobiety
Koło Naukowe Slawistów przy Instytucie Filologii Słowiańskiej UAM serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w V studencko-doktoranckiej konferencji naukowej, która odbędzie się 9 marca 2018 roku na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (ul. Fredry 10).
Język w regionie – region w języku III
Pracownia Dialektologiczna i Zakład Lingwistyki Antropologicznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Komisja Językoznawcza Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk zapraszają do udziału w konferencji "Język w regionie – region w języku III", która odbędzie się w dniach 22-23 listopada 2018 roku w Poznaniu.