Wydarzenie
Tradycja – Teraźniejszość – Przyszłość. Konferencja jubileuszowa, organizowana w dwustulecie Wydziału Polonistyki UW
Jesienią 2018 roku przypada dwusetlecie badań polonistycznych prowadzonych na Uniwersytecie Warszawskim. Z tej okazji z inicjatywy Dziekana Wydziału Polonistyki Profesora Zbigniewa Grenia w dniach 5-6 października 2018 roku odbędzie się konferencja naukowa pod nazwą "Tradycja – Teraźniejszość – Przyszłość".
PLAN KONFERENCJI
- 5 października (piątek)
10.00 – 11.00 Uroczyste otwarcie konferencji
Sala kolumnowa, Instytut Historii
11.30 – 13.00 200 lat polszczyzny
moderator: prof. dr hab. HALINA KARAŚ, Instytut Języka Polskiego
Sala kolumnowa, Instytut Historii
Celem panelu jest zebranie najważniejszych faktów, zjawisk i tendencji w polszczyźnie w ostatnich dwustu latach. Historia polszczyzny zostanie ukazana na tle zjawisk ogólnokulturalnych i politycznych; paneliści przyjrzą się ponadto zjawiskom gramatycznym i odniosą się do współczesnych procesów językowych, być może także zaproponują periodyzację najnowszych dziejów polszczyzny.
13.00 – 14.00 Przerwa obiadowa
Pałac Kazimierzowski
14.00 – 16.00 Ślady na piasku i kręgi na wodzie. Nowoczesne literaturoznawstwo warszawskie: memorabilia (zapamiętane – zapomniane – odpamiętniane)
moderator: prof. dr hab. DANUTA ULICKA, Instytut Literatury Polskiej
Pałac Kazimierzowski, sala im. J. Brudzińskiego
Dyskusję panelową zainicjują wystąpienia prof. Zofii Mitosek, Heleny Markowskiej, Artura Hellicha, Danuty Ulickiej, Marzeny Franke i Karoliny Szymaniak.
16.00 – 16.30 Przerwa kawowa
Pałac Kazimierzowski
16.30 – 18.00 Warszawskie historie literatury polskiej
moderator: prof. dr hab. EWA PACZOSKA, Instytut Literatury Polskiej
Pałac Kazimierzowski, sala im. J. Brudzińskiego
Celem panelu jest próba odpowiedzi na pytanie, czy warszawska polonistyka wykształciła jakiś swój własny sposób uprawiania historii literatury i na czym polegała i polega jego specyfika. Paneliści przyjrzą się tej kwestii z perspektywy historii literatury poszczególnych epok, przypominając m.in. dokonania profesorów Wydziału Polonistyki w zakresie odkrywania nowych tekstów i nowych perspektyw badawczych.
16.30 – 18.00 Współczesna kultura polska jako wyzwanie dla humanistyki
moderator: prof. dr hab. GRZEGORZ GODLEWSKI, Instytut Kultury Polskiej
Instytut Kultury Polskiej, sala 5
Celem panelu będzie próba zastanowienia się nad zadaniami humanistyki w związku z procesami zachodzącymi zarówno w polskim i globalnym systemie kulturowym, jak i tymi, które wynikają z dziejących się i nadchodzących przemian w ustroju i funkcjonowaniu polskich uczelni wyższych.
W rozmowie udział wezmą: prof. dr hab. Inga Iwasiów (USz), dr hab. Iwona Kurz (IKP UW), dr hab. Anna Nacher (UJ), dr hab. Andrzej W. Nowak (UAM), dr hab. Tomasz Majewski (UJ), dr Tomasz Rakowski (UW). Prowadzenie: prof. dr hab. Grzegorz Godlewski (IKP UW).
18.00 – 19.00 Wernisaż wystawy Projekt Powiśle - twórcze badanie miasta
Instytut Kultury Polskiej
18.00 – 19.00 Program artystyczny
Pałac Kazimierzowski, sala im. J. Brudzińskiego
19.00 – 21.00 Kolacja
Pałac Kazimierzowski, Klub Profesorski
- 6 października (sobota)
9:30 – 11.30 Literatura polska dziś? – co z nią robić
moderator: dr. hab. TOMASZ WÓJCIK prof. UW, Instytut Literatury Polskiej
Sala kolumnowa, Instytut Historii
Przebieg rozmowy wyznaczą następujące pytania / zagadnienia:
- Faktyczna głębokość przemian zachodzących obecnie w literaturze: chwilowe mody czy trwałe zmiany?
- Literatura najnowsza: kontynuacja przemian dokonujących się w dekadzie lat 90. i na początku stulecia czy nowa jakość?
- Poznawcza użyteczność wobec tej literatury wielkich pojęć i kategorii porządkujących współczesną kulturę: postmodernizm, późna nowoczesność, ponowoczesność.
- Miejsce literatury w strukturze kultury: możliwość utrzymania podziału na literaturę wysoką i niską (elitarną i popularną) czy zniesienie granicy?
- Granice literatury w świetle najnowszej twórczości: poszerzanie obszarów nie-fikcji.
- Wielkie funkcje literatury (poznawcza i etyczna): możliwe czy niemożliwe dzisiaj do wypełnienia?
- (pytanie rezerwowe) Oczekiwanie na arcydzieło: czy w kontekście współczesnej kultury jeszcze zasadne?
- (pytanie rezerwowe) Kondycja krytyki literackiej: powody i konsekwencje jej kryzysu / kresu.
9:30 – 11.30 Język wśród ludzi
moderator: prof. dr hab. DOROTA ZDUNKIEWICZ-JEDYNAK, Instytut Języka Polskiego
Pałac Tyszkiewiczów-Potockich, Sala balowa
Panel będzie próbą udzielenia odpowiedzi na pytanie, jak funkcjonuje język w różnych sferach życia społecznego – w polityce, biznesie, Kościele, internecie i mediach społecznościowych, w prasie, radiu i telewizji, w szkołach, urzędach i w administracji, w medycynie, a także literaturze. Skierowane ono zostanie do przedstawicieli różnych pokoleń i środowisk, którzy językiem posługują się na co dzień w swojej pracy, którzy w języku pracują i z niego żyją.
11.30 – 12.30 brunch
Pałac Tyszkiewiczów-Potockich, Sala bilardowa
12.30 – 15.00 Dyskusja panelowa: Wyzwania nowoczesnej dydaktyki polonistycznej i kulturoznawczej
moderator: dr hab. MARTA ZIMNIAK-HAŁAJKO, Instytut Kultury Polskiej
Pałac Tyszkiewiczów-Potockich, Sala balowa
Celem panelu jest wymiana doświadczeń w budowaniu i realizowaniu programów dydaktycznych dostosowanych do wyzwań współczesności oraz potrzeb nowych pokoleń studentów.
Udział w panelu zapowiedzieli: dr Weronika Parfianowicz-Vertun, dr Piotr Kubkowski (Instytut Kultury Polskiej UW), dr Zoriana Rybczyńska (kulturoznawstwo UKU – Ukraiński Uniwersytet Katolicki, Lwów), dr hab. Marzena Stępień (Instytut Polonistyki Stosowanej UW), dr Piotr Kajak (Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców „Polonicum”, UW), prof. dr hab. Dorota Zdunkiewicz-Jedynak, prof. dr hab. Iwona Burkacka (Instytut Języka Polskiego UW).
15.00 – 15.30 Uroczyste zakończenie obrad
Pałac Tyszkiewiczów-Potockich, Sala balowa
Informacje
Zobacz także
Piotr Chmielowski. Dziewiętnastowieczność bez granic
Pracownia Literatury II Połowy XIX Wieku IBL PAN oraz Zakład Literatury i Kultury Drugiej Połowy XIX Wieku Insytutu Literatury Polskiej Wydziału Polonistyki UW zapraszają do udziału w konferencji, która odbędzie się w dniach 29–30 marca 2023 roku w trybie online. Link do obrad w Google Meet: https://meet.google.com/vbj-ttnu-wwc
Stanisław Przybyszewski w Zamku Królewskim
Zamek Królewski w Warszawie zaprasza na promocję Dzieł literackich Stanisława Przybyszewskiego. Wydarzenie odbędzie się 23 listopada w Sali Senatorskiej.
Panel dyskusyjny poświęcony książce „Metamorfozy Pałacu Staszica” dr Aleksandry Wójtowicz
Grupa badawcza realizująca grant „Literaturoznawstwo architektoniczne” zaprasza na panel dyskusyjny poświęcony książce Metamorfozy Pałacu Staszica dr Aleksandry Wójtowicz, który odbędzie się w czwartek 25 kwietnia, o godz. 17.00, w Sali Okrągłego Stołu w Pałacu Staszica.
Wszechnica Polonistyczna
Wszechnica Polonistyczna