Wydarzenie
W stronę wspólnotowości / ogólnopolska konferencja naukowa
Konferencja ma na celu stworzenie forum konfrontacji różnych dyskursów związanych ze wspólnotami – dyskursów, które sami tworzymy, realizujemy w codziennym życiu i które możemy modyfikować. Do konferencyjnej dyskusji zapraszamy badaczy takich dyscyplin jak: literaturoznawstwo, kulturoznawstwo, filozofia, socjologia, psychologia czy historia. Jesteśmy otwarci na autorskie interpretacje zagadnień wskazanych poniżej i zachęcamy do przedstawiania własnych pomysłów, których wspólnym mianownikiem będzie kategoria wspólnoty.
Proponowane zagadnienia badawcze:
-wspólnoty wykluczonych; kultury mniejszości;
-literatura małych ojczyzn, regionalna archeologia pamięci;
-wspólnoty odbiorcze (interpretacyjne); grupy literackie;
-wspólnoty seksualne;
-wspólnoty etniczne i narodowe;
-wspólnoty językowe, język jako narzędzie scalania wspólnoty;
-wspólnoty fanowskie, fandomy;
-sztuka zaangażowana i partycypacyjna – współczesna sztuka krytyczna wobec zbiorowości;
-wspólnoty afektywne, ich status, wewnętrzna struktura, mechanizmy dystrybucji afektów;
-migracje, mechanizmy integracji, zagadnienie konfrontacji i mieszania się kultur, dyskurs publiczny jako dyskurs różnic;
-wspólnoty przyszłości – fikcja jako narzędzie społecznej krytyki i/lub projektowania zmiany społecznej;
-budowanie hierarchii we wspólnocie, zagadnienie pozycji we wspólnocie i podporządkowania wspólnotowemu prawu;
-aspekt materialny wspólnotowej tożsamości (dziedziczenie, posiadanie, przekazywanie rzeczy);
-multikulturalizm a wspólnoty narodowe – geneza polityki multikulti i dzieje jej introdukcji (studia przypadków);
-obrazy wspólnot w tekstach kultury;
Czas wystąpienia nie powinien przekroczyć 20 minut. Zgłoszenia można przesyłać na adres: w.strone.wspolnotowosci@gmail.com wraz z uzupełnionym formularzem zgłoszeniowym do 30 kwietnia. O przyjęciu abstraktów organizatorzy poinformują do 10 maja. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do wyboru referatów spośród przesłanych propozycji.
Opłata konferencyjna wynosi 150 zł. Po konferencji planowana jest publikacja w formie recenzowanej monografii. Warunkiem publikacji zgłoszonego tekstu jest uzyskanie pozytywnej oceny w czasie procedury rekrutacyjnej i recenzenckiej. Udział bierny w konferencji jest bezpłatny.
Informacje
Zobacz także
Kultury w ruchu. Migracje, transfery, epistemologie / III Zjazd Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego
Polskie Towarzystwo Kulturoznawcze serdecznie zaprasza do udziału w III Zjeździe PTK, organizowanym pod hasłem: „Kultury w ruchu. Migracje, transfery, epistemologie”. Zaproszenie skierowane jest do członków Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego, ale również do szerokiego grona akademików, którzy problemami kultury się interesują.
Zapomniane dziedzictwo kulturowe polskiej emigracji po roku 1939
Katedra Teorii Kultury i Sztuki KUL wraz ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Naukowych ma zaszczyt zaprosić na interdyscyplinarną konferencję "Zapomniane dziedzictwo kulturowe polskiej emigracji po roku 1939". Wybuch II wojny światowej stał się ważną cezurą we współczesnej historii Polski. Wielu twórców zostało zmuszonych do wyjazdu z kraju i pozostania w różnych częściach świata. Ich losy i dokonania nie zawsze zdobyły rozgłos. Wprost przeciwnie. Wielu zostało zapomnianych, a ich spuścizna uległa zniszczeniu lub trafiła do archiwów, prywatnych zbiorów bądź mniej znanych muzeów. Również twórczość, która zdobyła uznanie, nie zawsze została dostatecznie opisana. Podejmowanie tej tematyki było utrudnione zarówno przez trwające po wojnie oddzielenie Polski od Zachodu jak też cenzurę w kraju. Do dziś jednak wiedza na ten temat zawiera wiele „białych plam”. Celem konferencji jest zatem ukazanie ważnego, a zarazem zapoznanego dziedzictwa polskiej kultury tworzonej na obczyźnie od II wojny światowej. Do udziału zapraszamy specjalistów z różnych dziedzin w tym a zwłaszcza kulturoznawców, historyków, historyków sztuki, filologów, antropologów, teatrologów, filmoznawców i medioznawców.
Literatura współczesna i najnowsza w edukacji polonistycznej. Analizy i (re)interpretacje
Zakład Metodyki Nauczania Literatury i Języka Polskiego, Instytut Filologii Polskiej oraz Uniwersytet Rzeszowski zapraszają do udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej organizowanej w Rzeszowie w dniach 11–12 kwietnia 2016 r.:
Święci i świętość w języku, literaturze i kulturze
Katedra Filologii Angielskiej oraz Katedra Filologii Germańskiej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zapraszają do wzięcia udziału w Międzynarodowej Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej Święci i świętość w języku, literaturze i kulturze (18−20 października 2017).