Wydarzenie
Wiedza o języku w kształceniu językowym / Ogólnopolska Konferencja Naukowa
Zakład Współczesnego Języka Polskiego UwB
Zakład Języka Angielskiego UwB
oraz
Zakład Lingwodydaktyki UwB
mają zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w ogólnopolskiej naukowej konferencji
Wiedza o języku w kształceniu językowym
25-26 maja 2017 r.
Celem konferencji jest wymiana refleksji nad rolą wiedzy o języku w nauczaniu języka ojczystego oraz języków obcych (pierwszego/drugiego/trzeciego). Do dyskusji zapraszamy metodyków języka polskiego i języków obcych oraz językoznawców. Chcemy porozmawiać o celach kształcenia językowego, porównać wyniki badań naukowych dotyczące różnych języków, a także wymienić doświadczenia dydaktyczne, aby znaleźć odpowiedzi na pytania o to, jaka i w jaki sposób wiedza o języku jest przekazywana na różnych etapach edukacyjnych.
Proponujemy refleksję nad następującymi zagadnieniami:
1. Rola wiedzy o języku w kształceniu językowym (badania teoretyczne i empiryczne dotyczące języka ojczystego i języków obcych, dominujące teorie dotyczące kształcenia językowego, gramatyka a sprawności językowe, wiedza o języku a pragmatyka, rola refleksji metalingwistycznej, strategie nauczania i uczenia się języków)
2. Wiedza o języku w programach, podręcznikach i na egzaminach (szkolna wiedza o języku wobec współczesnej wiedzy językoznawczej, koncepcje kształcenia językowego w podstawie programowej, relacje między różnymi dokumentami programowymi)
3. Wiedza nauczyciela i wiedza ucznia w badaniach językoznawczych (wiedza o języku w kształceniu nauczycieli języka ojczystego oraz języków obcych, gramatyka w opinii nauczycieli i uczniów)
4. Wiedza o języku w ujęciu kontrastywnym (świadomość różnic systemowych i pragmatycznych między językami, znaczenie tej świadomości w nauce języka ojczystego i obcego, nauczanie bilingwalne, wpływy międzyjęzykowe)
5. Wiedza o języku w nauczaniu języka ojczystego oraz języków obcych – rozwiązania dydaktyczne (metody kształcenia językowego, sprawdzona tradycja i obiecujące eksperymenty)
6. Wiedza o języku w ujęciu interdyscyplinarnym (dydaktyka różnojęzyczności, lingwistyka ekologiczna, zintegrowane kształcenie językowo-przedmiotowe)
7. Historia, wpływ europejskiej polityki językowej i perspektywy nauczania języka ojczystego i języków obcych.
Nadsyłanie tematów wraz ze streszczeniem (150-250 wyrazów): do 28 lutego 2017 r.
W wypadku dużej liczby zgłoszeń organizatorzy zastrzegają sobie prawo do wyboru referatów. Formularz zgłoszeniowy prosimy przysyłać drogą mailową na adres wiedzaojezyku2017@uwb.edu.pl.
Więcej informacji w załącznikach.
Informacje
Zobacz także
Odmiany specjalistyczne i stylistyczne w nauczaniu języków obcych i języka polskiego jako obcego / drugiego
Celem konferencji jest przeprowadzenie dyskusji naukowej na temat odmian specjalistycznych i stylistycznych w nauczaniu różnorodnych języków obcych ze szczególnym uwzględnieniem nauczania języka polskiego jako obcego / drugiego.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego z Instytutem Filologii Polskiej UŁ 2017
Studenci i pracownicy Instytutu Filologii Polskiej UŁ po raz kolejny zapraszają do udziału w obchodach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Celem imprezy jest propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny, kształtowanie świadomości językowej Polaków oraz promowanie czytelnictwa literatury polskiej.
Bogactwo językowe i kulturowe Europy w oczach Polaków i cudzoziemców – 4
Koło Naukowe Glottodydaktyków, działające przy Katedrze Lingwistyki Stosowanej i Kulturowej Uniwersytetu Łódzkiego, organizuje w dniach 23-24 września 2016 roku konferencję zatytułowaną:
Nasz język ojczysty: etyka i estetyka słowa
Koło Naukowe Językoznawców Studentów UJ im. Mieczysława Karasia wraz z Zespołem Etyki Słowa Rady Języka Polskiego PAN mają przyjemność zaprosić na ogólnopolską konferencję naukową pn. Nasz język ojczysty: etyka i estetyka słowa oraz warsztaty dla studentów i doktorantów.