Wizualizacja informacji w humanistyce/Międzynarodowa Konferencja Toruńska
Wizualizacja informacji – ta unowocześniona technologia, a zarazem metodologia wkracza w każdą sferę ludzkiej aktywności: od badawczo-rozwojowej po biznesową, społeczną i artystyczną. Jest to praktyczna wiedza o tym, jak graficznie „opanować” ogromne zbiory danych, opisujących dany aspekt rzeczywistości.
Tam gdzie jest dużo danych informacji, powstaje zapotrzebowanie na ich przedstawienie w formie skondensowanej i zrozumiałej dla odbiorcy. Obserwowana obecnie masowość danych występuje w naukach przyrodniczych, humanistycznych, ale przede wszystkim społecznych. Do eksploracji i analizy tych zasobów naukowcy z powodzeniem wykorzystują zaawansowane metody wizualizacji.
Poprzednia edycja konferencji odbyła się w 2015 roku i dotyczyła nauk komputerowych. W tej edycji koncentrujemy się na zastosowaniu wizualizacji w humanistyce, a w szczególności w bibliologii i informatologii, historii, kulturoznawstwie i sztuce. Celem wydarzenia jest poszerzenie świadomości o znaczeniu naukowego przekazu w formie graficznej wśród Polskich humanistów, a także zintegrowanie społeczności akademickiej w zakresie wymiany doświadczeń o sztuce wizualizacji.
Proponowany zakres zagadnień:
- naukometria wizualna (wizualziacje w naukometrii)
- mapowanie wiedzy
- historia wizualna i historiografia
- socjometria
- projektowanie wizualne
- psychologia widzenia (kognitywne aspekty)
- obrazy cyfrowe w humanistyce
- sztuka wizualizacji
Terminy i ważne informacje:
- Do 30 listopada 2016 r. – termin nadsyłania zgłoszeń referatów wraz ze streszczeniami i słowami kluczowymi
- Do 15 grudnia 2016 r. – termin powiadomienia o przyjęciu referatu
- Do 20 stycznia 2017 r. – termin wniesienia opłaty konferencyjnej
- Do 22 marca 2017 r. – termin przesłania pełnych tekstów referatów.
Obok referatów tradycyjnych w języku polskim i angielskim, trwających 15 min., przewidujemy sesję krótkich, 7-minutowych wystąpień, tzw. "ignite talk" służących głównie do zwięzłego scharakteryzowania badań i zwizualizowanych wyników.
Formularze zgłoszeniowe do pobrania: na stronie
Zgłoszenia prosimy przesłać na adres: dr Veslavy Osińskiej: wieo@umk.pl lub dr. Piotra Malaka: pi.malak@gmail.com
Teksty referatów po zrecenzowaniu zostaną opublikowane w monografii zbiorczej w czasie nie dłuższym niż 3 miesiące po zakończeniu konferencji.
Więcej informacji na stronie organizatorów .
Informacje
Powiązane z wydarzeniem
Zobacz także
III Konferencja DARIAH-PL: „Inspiracje–Innowacje–Człowiek”
Celem konferencji jest prezentacja prac naukowych i badawczo-rozwojowych oraz wdrożeń związanych z humanistyką cyfrową rozumianą jako globalny czynnik innowacyjności w szeroko rozumianych naukach humanistycznych, społecznych i o sztuce, który zmienia oblicze tych nauk zgodnie z duchem rozwoju społeczeństwa cyfrowego.
Od skryptoriów po nowe media
Koło Naukowe Instytutu Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych Uniwersytetu Warszawskiego ma zaszczyt zaprosić na Ogólnopolską Konferencję Naukową
Konferencja projektu "Dariah.lab – cyfrowa infrastruktura badawcza dla humanistyki i nauk o sztuce"
Dariah.lab jest infrastrukturą badawczą dla humanistyki i nauk o sztuce. Służy pozyskiwaniu, przechowywaniu i integracji danych badawczych, różnorodnych pod względem formy, treści i pochodzenia, oraz przetwarzaniu, wizualizacji i udostępnianiu zasobów cyfrowych. Konferencja wieńcząca projekt, w ramach którego powstała Dariah.lab, odbędzie się w Centrum Badawczym Polskiego Internetu Optycznego – siedzibie Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego w Poznaniu, w dniach 18-19 października 2023 r. Zapraszamy!
Współczesna literatura anglojęzyczna w Polsce
Szanowni Państwo, W 2007 roku Katedra Literatury i Kultury Brytyjskiej Uniwersytetu Łódzkiego zorganizowała pierwszą konferencję „Współczesna literatura brytyjska w Polsce” podczas której, w gronie literaturoznawców i przekładoznawców, wspólnie zastanawialiśmy się nad obrazem współczesnej literatury brytyjskiej i zjawisk jej towarzyszących w oczach polskiego odbiorcy. Dziś, niemalże dekadę później, zapraszamy Państwa do udziału w drugiej edycji naszej konferencji. Tym razem jednak poszerzamy pole widzenia i proponujemy przyjrzeć się literaturze anglojęzycznej – brytyjskiej, amerykańskiej i literaturze byłych kolonii brytyjskich – w Polsce. W ramach konferencji chcielibyśmy wspólnie zastanowić się, jak, w świetle zmian politycznych, społecznych i kulturowych, jakie zaszły przez ostatnie lata w Polsce Europie i na świecie, przedstawia się dziś obecność tych literatur w naszym kraju. Czy dziś, gdy Polacy stanowią największą grupę obcokrajowców w Wielkiej Brytanii, możemy mówić o wzmożonym zainteresowaniu brytyjskością i wzroście popularności literatury z Wysp Brytyjskich w Polsce? Czy „lista obecności” współczesnych pisarzy angielskich, szkockich i irlandzkich wzbogaciła się o nowe nazwiska? Jak kulturowa i gospodarcza hegemonia Stanów Zjednoczonych wpływa na funkcjonowanie mediów i rynku wydawniczego w Polsce? Czy i jak literatura postkolonialna z byłych kolonii brytyjskich – Indii, krajów afrykańskich, Karaibów czy Australii i Nowej Zelandii – jest obecna w Polsce? Głównymi zagadnieniami konferencji będą: