Wydarzenie
Wokół terminologii: teoria, dydaktyka i praktyka
Organizator: Instytut Filologii Romańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego
Od kilkudziesięciu już lat przyrost terminów w różnych dziedzinach nauki jest tak duży i tak szybki, że częstokroć sami specjaliści nie są w stanie zapoznać się z całym słownictwem istniejącym w danej dziedzinie. Co więcej, za pośrednictwem nowych technologii i osiągnięć nauki terminy są też coraz bardziej obecne w codziennym życiu, a co za tym idzie – zajmują coraz większe miejsce w indywidualnym słowniku każdego z użytkowników języka. Terminologia rozumiana jako odrębna dyscyplina naukowa może zaoferować bogaty warsztat badawczy do analizy tego coraz bardziej złożonego materiału językowego, który wymyka się licznym uproszczeniom i stereotypom (jak np. temu, że terminami posługuje się tylko wąskie grono specjalistów czy że ich znaczenie jest niezmienne itp.).
Tymczasem status terminologii na gruncie polskiej nauki pozostaje niejasny. W ramach organizowanej przez nas konferencji pragniemy stworzyć forum wymiany myśli i doświadczeń dotyczących terminologii w Polsce: jej miejsca wśród innych dyscyplin, prowadzonych badań czy konkretnych rozwiązań przyjmowanych w odniesieniu do konkretnych terminów i terminologii.
Do udziału w konferencji zapraszamy terminologów i specjalistów zajmujących się szeroko pojętymi badaniami nad językiem, teoretyków i dydaktyków przekładu, tłumaczy oraz specjalistów, którzy w swojej pracy stykają się z problemami terminologicznymi. Liczymy, że nasze spotkanie będzie okazją do zastanowienia się, jakie jest miejsce terminologii jako dyscypliny naukowej w Polsce, jakie stoją przed nią wyzwania i jak można im sprostać.
Proponujemy następujące obszary tematyczne:
I. Terminologia jako działalność naukowa: status badawczy terminologii w Polsce, nurty badań reprezentowane przez badaczy na polskich uczelniach, badania terminologiczne prowadzone w innych krajach jako możliwe źródło inspiracji dla polskiej terminologii, rozwój terminologii z różnych dziedzin nauki i obszarów życia codziennego: tendencje, wyzwania, problemy, historia, możliwe zastosowania wyników badań terminologicznych w Polsce, współpraca badaczy z instytucjami państwowymi i podmiotami gospodarczymi.
II. Terminologia w praktyce: miejsce terminologii na polskim rynku usług językowych, porównanie z rynkami obcojęzycznymi, projekty dotyczące konkretnych terminologii z różnych dziedzin nauki i techniki oraz z różnych obszarów naszego życia codziennego: opis założeń, realizacji projektu, napotkanych problemów, uzyskanych efektów, normalizacja terminologii stosowanych w różnych dziedzinach nauki i techniki: potrzeby, praktyka.
III. Terminologia w dydaktyce: miejsce i rola kształcenia terminologii w programach neofilologii i specjalizacji tłumaczeniowych, nauczanie terminologii w procesie kształcenia tłumaczy: możliwe zastosowania, wybór treści programowych, potrzeby dla przyszłych tłumaczy.
Językiem konferencji jest język polski.
Propozycje referatów wraz ze streszczeniami (250-300 słów) prosimy przesyłać do 30 września 2017 r. za pomocą formularza on-line:
https://drive.google.com/open?id=1GSs1K8hEW2tiIRFuFVhGLlDqodQ-sy0IWSUx-7B66bo.
Odpowiedzi Komitetu Organizacyjnego zostaną przesłane do 30 października 2017 r.
Opłata konferencyjna wynosi 400 zł i obejmuje materiały konferencyjne, poczęstunek w czasie przerw kawowych, obiady w pierwszym i drugim dniu konferencji oraz publikację materiałów pokonferencyjnych.
Termin wniesienia opłaty konferencyjnej: 31 grudnia 2017 r.
Opłata nie obejmuje kosztów podróży i noclegów.
Materiały konferencyjne, które pomyślnie przejdą proces recenzyjny (double-blind peer review), zostaną opublikowane w wysoko punktowanym polskim czasopiśmie naukowym.
Adres e-mail: terminologia.wroclaw@gmail.com
Komitet Organizacyjny konferencji:
dr Kaja Gostkowska, dr Anna Kuźnik, dr Daniel Słapek
Informacje
Zobacz także
Referat "Ekstrakcja terminologii z tekstów w języku polskim – program TermoPL" (Małgorzata Marciniak, Agnieszka Mykowiecka, Piotr Rychlik)
Referat zostanie wygłoszony w ramach połączonego Seminarium Instytutu Podstaw Informatyki PAN i seminarium „Przetwarzanie języka naturalnego” 11.01.2016 r. o godz. 13.00 w siedzibie Instytutu przy ul. Jana Kazimierza 5 w Warszawie.
Podstawy badawcze, dydaktyczne i diagnostyczno-terapeutyczne w logopedii
Potrzeba organizacji konferencji wynika z obserwowanego wzrostu świadomości społecznej na temat zaburzeń mowy. Celem konferencji jest m.in. prowadzenie działań mających na celu propagowanie profilaktyki logopedycznej – jest ona zatem kierowana nie tylko do specjalistów, ale także rodziców zainteresowanych rozwojem mowy swoich dzieci, chcących korzystać z najnowszych osiągnięć nauki, pozwalających stworzyć dziecku jak najlepsze warunki do startu w życie. Naszą intencją jest także poruszenie zagadnień dotyczących zaburzeń komunikacji u dorosłych, ze szczególnym uwzględnieniem osób po 50. roku życia. Wiąże się to z rosnącym zapotrzebowaniem społecznym na specjalistów w zakresie gerontologopedii.
Od skryptoriów po nowe media
Koło Naukowe Instytutu Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych Uniwersytetu Warszawskiego ma zaszczyt zaprosić na Ogólnopolską Konferencję Naukową
Biblia na polski tłumaczona
Katedra Egzegezy i Teologii Biblijnej zaprasza do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej poświęconej polskim tłumaczeniom Pisma Świętego.