Wydarzenie
Wykład prof. Henryka Siewierskiego (Universidade de Brasilia) pt. „Maria Danilewicz-Zielińska – emigracja i jedność kultury polskiej”
Katedra Literatury Powszechnej i Komparatystyki Instytutu Filologii Polskiej i Kulturoznawstwa UKW wraz z Oddziałem Bydgoskim Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza zapraszają na wykład prof. Henryka Siewierskiego (Universidade de Brasilia) pt. „Maria Danilewicz-Zielińska – emigracja i jedność kultury polskiej”.
Wykład poświęcony jest urodzonej w Aleksandrowie Kujawskim w 1907 roku, a od wybuchu II wojny światowej pozostającej na emigracji pisarce i działaczce Marii Danilewicz-Zielińskiej. Od roku 1960 współpracowała m.in. z paryską „Kulturą”, a w latach 1953-1987 z Radiem Wolna Europa. Zajmowała się zapoczątkowaną jeszcze przed wojną pracą naukową.
Profesor Siewierski miał okazję zetknąć się z nią osobiście.
Profesor Henryk Siewierski, absolwent UJ, od 1987 roku wykłada na stołecznym uniwersytecie w Brazylii. Jest m.in. autorem książki "Historia da literatura polonesa" oraz licznych artykułów na temat literatury polskiej i brazylijskiej. Prowadzi szeroko zakrojoną działalność tłumaczeniową: na język polski przetłumaczył np. epicko-liryczny poemat Fernando Pessoi "Mensagem", na język portugalski m.in. dzieła Brunona Schulza oraz wydał książkę "Adam Mickiewicz: um poeta peregrino".
Informacje
Zobacz także
Emigracja kaszubska. Zjawisko. Ludzie. Ośrodki
Zaproszenie na seminarium w Wejherowie Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie i Akademia Pomorska w Słupsku zapraszają na seminarium "Emigracja kaszubska. Zjawisko. Ludzie. Ośrodki"
Sienkiewicz w Tarnowie / sesja naukowa
Zakład Filologii Polskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie oraz Towarzystwo Literackie im. A. Mickiewicza Oddział w Tarnowie zapraszają na sesję naukową "Sienkiewicz w Tarnowie" wieńczącą obchody Roku Henryka Sienkiewicza, która odbędzie się 16 grudnia 2016 roku w Auli PWSZ w Tarnowie (ul. Mickiewicza 8, s. C 017). Rozpozczęcie o godz. 11.00.
Dzieła Henryka Sienkiewicza a cenzura PRL-u. Problemy edycji źródeł
Zespół Badań Obszarów Trzecich Literatury Instytutu Badań Literackich PAN, Pracowia Literatury Drugiej Połowy XIX wieku IBL PAN we współpracy z Ośrodkiem Badań Filologicznych nad Cenzurą PRL i Zakładem Literatury Pozytywizmu i Młodej Polski IFP Uniwersytetu w Białymstoku zapraszają na wspólne zebranie naukowe we środę 2 grudnia 2015 r. o godzinie 11.00.
Trylogia w tradycji literackiej i historycznej
Przypadająca w tym roku 170. rocznica urodzin i 100. rocznica śmierci Henryka Sienkiewicza stała się pretekstem do zorganizowania ogólnopolskiej konferencji naukowej pt. "Trylogia w tradycji literackiej i historycznej". Organizatorami konferencji są Instytut Historii i Instytut Filologii Polskiej Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Częstochowie i Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza Oddział w Częstochowie oraz Muzeum Częstochowskie. Konferencja odbędzie się w dniach 24–25 listopada 2016 r. w Częstochowie.