Полонистический бюллетень

Событие

Начало событияДата события: 12.10.2017 g.16:30
Дата размещения: 27.09.2017

Wykład prof. Henryka Siewierskiego (Universidade de Brasilia) pt. „Maria Danilewicz-Zielińska – emigracja i jedność kultury polskiej”

Начало событияВид события:
Лекция
Местность:
Bydgoszcz

Katedra Literatury Powszechnej i Komparatystyki Instytutu Filologii Polskiej i Kulturoznawstwa UKW wraz z Oddziałem Bydgoskim Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza zapraszają na wykład prof. Henryka Siewierskiego (Universidade de Brasilia) pt. „Maria Danilewicz-Zielińska – emigracja i jedność kultury polskiej”.

Wykład poświęcony jest urodzonej w Aleksandrowie Kujawskim w 1907 roku, a od wybuchu II wojny światowej pozostającej na emigracji pisarce i działaczce Marii Danilewicz-Zielińskiej. Od roku 1960 współpracowała m.in. z paryską „Kulturą”, a w latach 1953-1987 z Radiem Wolna Europa. Zajmowała się zapoczątkowaną jeszcze przed wojną pracą naukową.

Profesor Siewierski miał okazję zetknąć się z nią osobiście.

Profesor Henryk Siewierski, absolwent UJ, od 1987 roku wykłada na stołecznym uniwersytecie w Brazylii. Jest m.in. autorem książki "Historia da literatura polonesa" oraz licznych artykułów na temat literatury polskiej i brazylijskiej. Prowadzi szeroko zakrojoną działalność tłumaczeniową: na język polski przetłumaczył np. epicko-liryczny poemat Fernando Pessoi "Mensagem", na język portugalski m.in. dzieła Brunona Schulza oraz wydał książkę "Adam Mickiewicz: um poeta peregrino".

Информация

Адрес:
Aula A Biblioteki UKW, ul. Jagiellońska 11, Bydgoszcz
Дата размещения:
27 сентября 2017; 15:52 (Mariola Wilczak)
Дата правки:
27 сентября 2017; 15:52 (Mariola Wilczak)

Смотреть также

19.05.2016

Zapomniane dziedzictwo kulturowe polskiej emigracji po roku 1939

Katedra Teorii Kultury i Sztuki KUL wraz ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Naukowych ma zaszczyt zaprosić na interdyscyplinarną konferencję "Zapomniane dziedzictwo kulturowe polskiej emigracji po roku 1939". Wybuch II wojny światowej stał się ważną cezurą we współczesnej historii Polski. Wielu twórców zostało zmuszonych do wyjazdu z kraju i pozostania w różnych częściach świata. Ich losy i dokonania nie zawsze zdobyły rozgłos. Wprost przeciwnie. Wielu zostało zapomnianych, a ich spuścizna uległa zniszczeniu lub trafiła do archiwów, prywatnych zbiorów bądź mniej znanych muzeów. Również twórczość, która zdobyła uznanie, nie zawsze została dostatecznie opisana. Podejmowanie tej tematyki było utrudnione zarówno przez trwające po wojnie oddzielenie Polski od Zachodu jak też cenzurę w kraju. Do dziś jednak wiedza na ten temat zawiera wiele „białych plam”. Celem konferencji jest zatem ukazanie ważnego, a zarazem zapoznanego dziedzictwa polskiej kultury tworzonej na obczyźnie od II wojny światowej. Do udziału zapraszamy specjalistów z różnych dziedzin w tym a zwłaszcza kulturoznawców, historyków, historyków sztuki, filologów, antropologów, teatrologów, filmoznawców i medioznawców.

25.09.2018

Emigracja kaszubska. Zjawisko. Ludzie. Ośrodki

Zaproszenie na seminarium w Wejherowie Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie i Akademia Pomorska w Słupsku zapraszają na seminarium "Emigracja kaszubska. Zjawisko. Ludzie. Ośrodki"

24.05.2017

Poetyka dzielności. O poezji Julii Hartwig / Wykład prof. Anny Legeżyńskiej

Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku zaprasza na cykl wykładów pod nazwą Prelekcje Mistrzów. Skierowane są one przede wszystkim do studentów humanistów, doktorantów oraz uczniów poszukujących możliwości spotkania z wybitnymi przedstawicielami nauki i kultury.

09.12.2016

Sienkiewicz w Tarnowie / sesja naukowa

Zakład Filologii Polskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie oraz Towarzystwo Literackie im. A. Mickiewicza Oddział w Tarnowie zapraszają na sesję naukową "Sienkiewicz w Tarnowie" wieńczącą obchody Roku Henryka Sienkiewicza, która odbędzie się 16 grudnia 2016 roku w Auli PWSZ w Tarnowie (ul. Mickiewicza 8, s. C 017). Rozpozczęcie o godz. 11.00.

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах