Полонистический бюллетень

Событие

Начало событияДата события: 24.11.2016 g.09:00 - 25.11.2016 g.14:00
Дата размещения: 30.09.2016

Trylogia w tradycji literackiej i historycznej

Начало событияВид события:
Конференция
Местность:
Częstochowa
Целевые аудитории:
Студенты, аспиранты, Независимые ученые, Доктора

Przypadająca w tym roku 170. rocznica urodzin i 100. rocznica śmierci Henryka Sienkiewicza stała się pretekstem do zorganizowania ogólnopolskiej konferencji naukowej pt. "Trylogia w tradycji literackiej i historycznej". Organizatorami konferencji są Instytut Historii i Instytut Filologii Polskiej Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Częstochowie i Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza Oddział w Częstochowie oraz Muzeum Częstochowskie. Konferencja odbędzie się w dniach 24–25 listopada 2016 r. w Częstochowie.

"Trylogia" Henryka Sienkiewicza jest bez wątpienia wybitnym dziełem literackim. Co więcej na przełomie XIX i XX w. była dla bardzo wielu Polaków swoistym podręcznikiem historii, z którego kart uczyli się dziejów ojczystych. Śledząc perypetie fikcyjnych bohaterów poznawali trudną historię relacji polsko-ukraińskich (polsko-kozackich) w okresie powstania Bohdana Chmielnickiego, wojnę polsko-szwedzką z lat 1655-1660 oraz początek zmagań polsko-tureckich z lat 1672-1676. Obok uniwersalnych literackich motywów, takich jak miłość, zdrada, przyjaźń i rywalizacja, w powieści zaprezentowane zostały polskie wady narodowe, które nie tylko komplikowały losy bohaterów, ale również wpływały na dzieje Rzeczypospolitej. Tym samym utwór ten miał również charakter moralizatorski.
 
Sienkiewicz na kartach "Trylogii", będącej przede wszystkim utworem literackim,mającym określone przesłanie, nie zawsze wiarygodnie przedstawiał fakty historyczne.Uwagę na to zwracali już w przeszłości historycy i literaturoznawcy, jednak że organizatorzy konferencji uznali, że nadal warto prowadzić dyskusję nad tym jednym z najbardziej znanych dzieł polskiego laureata Nagrody Nobla.
 
Celem konferencji jest omówienia trzech zagadnień:
1. prawda i fikcja w "Trylogii",
2. język literacki a język epoki,
3. wpływ "Trylogii" na wątki literackie i postawy społeczne (patriotyzm).
 
Komitet organizacyjny konferencji:
  • dr hab. Agnieszka Czajkowska, prof. AJD – przewodnicząca
  • prof. dr hab. Tadeusz Srogosz (AJD)
  • prof. dr hab. Andrzej Stroynowski (AJD)
  • dr hab. Maciej Trąbski, prof. AJD
  • Janusz Jadczyk (Muzeum Częstochowskie)
  • dr Katarzyna Bucholc-Srogosz (AJD) – sekretarz

Информация

Подача заявок для докладчиков до:
30.09.2016 21:00
Подача заявок для участников до:
30.09.2016 21:00
Дата размещения:
30 сентября 2016; 23:09 (Artur Żywiołek)
Дата правки:
27 сентября 2018; 20:00 (Mariola Wilczak)
Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах