Biuletyn Polonistyczny

Wydarzenie

Data wydarzenia: 09.06.2021 - 12.06.2021
Data dodania: 09.05.2021

XI Warszawski Piknik Archiwalny: Bez kobiet nie ma historii

Typ wydarzenia:
Spotkanie
Miejscowość:
Warszawa

Polska Akademia Nauk Archiwum w Warszawie i Polskie Towarzystwo Archiwalne oraz 16 innych warszawskich znanych  instytucji nauki i kultury, współorganizujących Piknik, zapraszają wszystkich, którzy zechcą odwiedzić nas przez łącza internetowe na swoich  urządzeniach mobilnych, na XI Warszawski Piknik Archiwalny, w Pałacu Staszica w Warszawie, w dniach 9-12 czerwca 2021 roku.

Tegoroczne hasło to: Bez kobiet nie ma historii.

KOBIETY – liderki, wizjonerki, ikony – przez wieki, epoki historyczne i w dzisiejszych czasach!

Na XI Warszawskim Pikniku Archiwalnym przedstawiamy kobiety, które zmieniały rzeczywistość. Są wszędzie – w polityce, sporcie, nauce, kulturze, sztuce i każdej innej dziedzinie życia. Są takie, które poświęciły życie dla innych lub dokonały przełomu w światowych rekordach i wynalazkach, odniosły światową sławę, a ich nazwiska znane są w wielu krajach. Niezmiennie walczą o pokój na świecie, lepszą przyszłość, pokonują stereotypy i kompleksy udowadniając, że nie ma rzeczy niemożliwych!

Wśród współorganizatorów znalazły się instytucje, które są z Piknikiem od wielu lat, takie jak: Archiwum Sejmu, Archiwum Muzeum Narodowego w Warszawie, Archiwum IPN, Archiwum Prezydenta RP, Biblioteka Główna Politechniki Warszawskiej, czy warszawskie archiwa państwowe, ale także nowe jak: Centrum Archiwistyki Społecznej, czy Projekt Piękniejsza Strona Nauki i wiele innych.

Tym razem Piknik będzie odbywał się w dniach 9-12 czerwca 2021 roku i będzie w formie czterodniowego bloku piknikowego. W ciągu pierwszych trzech dni będziemy spotykać się tylko online, za pomocą kanału YouTube, gdzie będą prezentowane wszystkie dotychczasowe formy programowe pikniku, tzn. wykłady, prezentacje, wystawy i filmy przygotowane w wersji elektronicznej przez współorganizatorów Pikniku. Czwartego dnia, czyli 12 czerwca br. - jeśli sytuacja na to pozwoli i ustalony zostanie limit zgromadzeń  – będziemy mogli obejrzeć stacjonarnie w salach Pałacu Staszica kilka wyjątkowo ciekawych  wystaw i  wziąć udział w spotkaniach z gośćmi specjalnymi. Bezpośrednia transmisja z tych spotkań z Sali Lustrzanej, bez względu na sytuację, będzie możliwa do obejrzenia nawet  bez publiczności, na kanale YouTube.

Naszymi gośćmi specjalnymi będą panie: prof. Ewa Łętowska, dr Dorota Sumińska i pani Adela Dankowska, mistrzyni szybownictwa polskiego - które zgodziły się  uczestniczyć w naszym święcie archiwalnym. Będą mówiły o swoim zawodzie, pasji i osiągnięciach, a inne kobiety wymienione w programie, których nazwisk jest dużo,  ożyją i zaprezentują się w ciągu tych kilku piknikowych dni w fascynujących   wykładach, prezentacjach, filmach i wystawach, które przedstawimy.

IX Warszawski Piknik Archiwalny wspierają swoim patronatem Prezes PAN, Prezydent m.st. Warszawy, Dyrektor Naczelny Archiwów Państwowych oraz media: Radio dla Ciebie, TVP3 Warszawa, TVP Historia, TVP Polonia, Magazyny Mówią Wieki i Skarpa Warszawska, a także "Biuletyn Polonistyczny" i historyczny kanał internetowy "Oblicza XX wieku".

Mamy nadzieję, że nasza oferta piknikowa, w czasie kiedy wystarczy uruchomić Internet, usiąść na kanapie, na ławce lub przy kawie,  wzbudzi Wasze zainteresowanie, wprowadzi w miły nastrój, a bohaterki  i tematy poruszane w kilkudniowym  programie wzbudzą  refleksję i  ogromne uznanie.

Do zobaczeniu na  IX Warszawskim Pikniku Archiwalnym !


PROGRAM WYDARZENIA

DZIEŃ 1.: 9 czerwca, online

DZIEŃ 2.: 10 czerwca, online

DZIEŃ 3.: 11 czerwca, online

DZIEŃ 4.: 12 czerwca, stacjonarnie (w Pałacu Staszica) i online

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DZIEŃ 1.: 9 czerwca, online

godz.   11.15     

Archiwum IPN

1. Wybrane archiwalia dotyczące Agnieszki Wisły, działaczki polonijnej.

2. Rozmowa z Andrzejem Chendyńskim, Prezesem Koła Polaków z Indii oraz prezentacja materiałów z zasobu IPN dotyczących Koła.

godz.   12.00    

Muzeum Ziemi PAN

1. Prezentacja W blasku kamieni szlachetnych - pokaz slajdów będący uzupełnieniem    wykładu o tym samym tytule. Zaprezentowane zostaną najsłynniejsze klejnoty - diamenty, rubiny, szafiry i szmaragdy. Autor: Roksana Maćkowska

2. Film Mineralne kosmetyki wczoraj i dziś. Scenariusz Roksana Maćkowska, realizacja mgr Krzysztof Maliszewski, mgr Dariusz Nast, mgr Grzegorz Skrzyński, montaż: mgr Krzysztof Maliszewski

3. Biografia Hanny Czeczot. Scenariusz: dr Agnieszka Pietrzak. Występują: dr Agnieszka Pietrzak (narrator), dr Rafał Kowalski, mgr Alicja Pielińska, mgr Katarzyna Szczepaniak i inni.  Realizacja: mgr Krzysztof Maliszewski, mgr Dariusz Nast, mgr Grzegorz Skrzyński, montażmgr Krzysztof Maliszewski.

Film przedstawiający sylwetkę wybitnej polskiej paleobotanik.

Archiwum Państwowe w Warszawie  

Program  Archiwum w dniach 9-11.06.2021 r. będzie udostępniony bezpośrednio za pomocą  linku z wydarzeniem ze strony i fb Archiwum.

Z rodziną najlepiej wychodzi się na …….. zdjęciach!!!wersja on-line wystawy planszowej  dostępnej 12 czerwca br.  w czasie Pikniku w Sali im. Hugona Kołłątaja w Pałacu Staszica

Edukacja

Konkurs edukacyjny Dawne warszawianki — co o nich wiesz? z nagrodami w postaci książek wydanych przez Archiwum Państwowe w Warszawie (przeprowadzony on-line na fb APW)

Zwiedzamy Archiwum na Krzywym Kole — wirtualna wycieczka po archiwum

Dla najmłodszych

konkurs: Co wiesz o Warszawie dawnej i współczesnej? (przeprowadzony on-line na fb APW)

kolorowanki (pliki do kolorowania udostępnimy na stronie internetowej APW)

rysowanki/przebieranki(Konkurs przeprowadzony on-line na fb APW „Nasza warszawska Syrenka — jak ją sobie dziś wyobrażamy?”)

Punkty konsultacyjne — udzielamy porad i konsultacji on-line i telefonicznie od środy 9.06 do piątku 11.06. w godzinach 10.00–17.00

Domowa szuflada — porady dotyczące prowadzenia i porządkowania archiwów rodzinnych, a także dotyczące ich konserwacji

Z genealogią na Ty, czyli jak odnaleźć własne korzenie — porady dotyczące prowadzenia badań genealogicznych, w szczególności w Archiwum Państwowym w Warszawie

Igła w stogu siana, czyli jak należy poruszać się w archiwum, żeby coś w nim znaleźć

WYKŁADY

godz. 13.00

Projekt edukacyjny  Piękniejsza Strona Nauki

prof. dr hab. Tomasz Pospieszny Maria Skłodowska Curie i Nagrody Nobla

godz. 13.20

IPN

Anna Marcinkiewicz-Kaczmarczyk: „Konspiratorki i dywersantki” Kobiety walczące o niepodległość w dokumentach UB/SB oraz towarzysząca mu prezentacja archiwaliów. 

godz. 13.40

PAN Archiwum w Warszawie

Katarzyna Słojkowska: Bohaterki ze Szpitala Wolskiego. O kobietach, które w krytycznym momencie drugiej wojny światowej wykazały niezłomną postawę w  służbie niesienia pomocy rannym i chorym

DZIEŃ 2.: 10 czerwca, online

godz. 11.10

NAC

 Łukasz Karolewski Grażyna Rutowska fotografka Warszawy – wystąpienie

godz. 11.30

Archiwum Prezydenta RP

Prezentacja z komentarzem  do wystawy pt.  Damy Orderu Orła Białego.

godz. 12.00

Biblioteka Główna Politechniki Warszawskiej

Prezentacja wirtualna wystawy  pt. Kobiety z Politechniki Warszawskiej : Maria Huber-Piechotka,  Grażyna Lipińska Wanda Polaczkowa.

Wystawa  o Marii Huber – Piechotce dostępna do zwiedzania w dniu 12 czerwca br. w czasie Pikniku w holu głównym Pałacu Staszica

godz. 12.20

PAN Archiwum w Warszawie

Prezentacja wystawy Kobiety w nauce - wystawa dostępna do zwiedzania w dniu 12 zerwca br. w czasie Pikniku w Sali Lustrzanej Pałacu Staszica

godz. 12.40

Centrum Archiwistyki Społecznej
Prezentacja multimedialna połączona z wykładem, ukazująca zbiory archiwalne związane z historią kobiet - pochodzące z zasobów archiwów społecznych. W trakcie wykładu zostaną poruszone następujące zagadnienia:

•  kobieca perspektywa, czyli o kobietach w archiwach i archiwa kobiet;
• archiwa społeczne – pojęcie, jak działają, jak korzystać ze zbiorów, prezentacja Otwartego Systemu Archiwizacji oraz sposobów wyszukiwania informacji, lokalna herstoria;
• projekty herstoryczne oparte na pozyskiwaniu źródeł w tym relacji biograficznych.

godz. 13.00

Narodowe Archiwum Cyfrowe

Galeria facebookowa o Grażynie Rutowskiej popularyzująca jej twórczość fotograficzną wraz z linkami do zespołu Archiwum Grażyny Rutowskiej w zbiorach NAC i poświęconej jej publikacji albumowej.

WYKŁADY

Instytut Badań Literackich  PAN, Archiwum Kobiet

godz. 13.30

Katarzyna Nadana-Sokołowska i  Emilia Kolinko, W Archiwum Kobiet. 

godz. 13.50

Katarzyna Stańczak-Wiślicz, Jak być piękną, zdrową i przede wszystkim mądrąHigiena w zapiskach Marii Jadwigi Strumf 

godz. 14.10

Łukasz Hajdrych, Demotywatory. Dzienniki Ludwiki Dobrzyńskiej-Rybickiej

godz. 14.30

Magdalena Burek, Romualda Baudouin de Courtenay. Na barykadach trzech wojen

godz. 14.50

Anna Pawlik, Chłopki, Pamiętniki konkursowe kobiet wiejskich w Archiwum PAN

DZIEŃ 3.: 11 czerwca, online

godz..11.10

Wojskowe Biuro Historyczne

1. prezentacja multimedialna dokumentacji wpisanej na Krajową Listę Programu UNESCO Pamięć Świata pt.: Kobiety Niepodległej - Oddziały żeńskie Polskiej Organizacji Wojskowej

2. prezentacja multimedialna pt. Kobieta polska nieuległy i niewyleczony spiskowiec

Osoba prowadząca: dr Paweł Piotrowski - Kierownik Wydziału Badań Historycznych

godz. 11.50

Stowarzyszenie Archiwistów Polskich Oddział Warszawski

Prezentacja o kobietach, które były współtwórczyniami Oddziału i całego Stowarzyszenia (w ubiegłym roku SAP obchodził jubileusz 55-lecia powstania) lub zapisały się w historii Oddziału, całego SAP i archiwistyki  swoją działalnością i pracą.  Dotyczy 3 nieżyjących już kobiet: p. Marii Bielińskiej, Karoliny Rostockiej oraz dr Marii  Wandy Mróz.

WYKŁADY

godz. 12.10

Muzeum Ziemi PAN

Roksana Maćkowska  W blasku kamieni szlachetnych

Roksana Maćkowska Niezwykłe kamienie jubilerskie

godz. 12.50

Projekt Edukacyjny  Piękniejsza Strona Nauki

Ewelina Wajs - Baryła Bronisława Dłuska i jej droga do edukacji

godz. 13.10

Uniwersytet Trzeciego Wieku SGH

Krystyna Lewkowicz  Ruch Uniwersytetów Trzeciego Wieku – Fenomen stworzony przez kobiety

DZIEŃ 4.: 12 czerwca, stacjonarnie (w Pałacu Staszica) i online

SALA  LUSTRZANA  - transmisja na żywo przez łącza internetowe

Spotkania z gośćmi specjalnymi

godz. 11.30  spotkanie z prof. Ewą Łętowską, prawniczką, konstytucjonalistką

godz. 12.30 występ zespołu Zielone Pojęcie

godz. 13.00 spotkanie z Adelą Dankowską, polską i światową mistrzynią szybownictwa, instruktorem  lotniczym

godz. 14.00 występ zespołu muzycznego Zielone Pojęcie

godz. 14.30 spotkanie z dr Dorotą Sumińską, lekarzem wet., obrończynią praw zwierząt

W PAŁACU STASZICA

godz. 11.00 powitanie w  Sali Lustrzanej  i  rozpoczęcie Pikniku przez przedstawicieli władz: PAN, Prezydenta m.st. Warszawy, NDAP i PAN Archiwum w Warszawie.

HOL  GŁÓWNY

Biblioteka Główna Politechniki Warszawskiej

Wystawa pt. „Kobiety z Politechniki Warszawskiej – Maria Huber-Piechotka

ANTRESOLA prawa i lewa

Projekt Piękniejsza Strona Nauki

Wystawa pt. Pasja & geniusz

Wystawa powstała na podstawie książki „Pasja i geniusz. Kobiety, które zasłużyły na Nagrodę Nobla”

HOL przed  Salą Lustrzaną

Archiwum Muzeum Narodowego w Warszawie 

Wystawa pt. Boznańska, Stryjeńska i inne artystki polskie w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawy z lat 1991-2015

SALA  LUSTRZANA

PAN Archiwum w Warszawie

Wystawa pt. Kobiety w nauce

Spotkania z gośćmi specjalnymi

godz. 11.30  spotkanie z prof. Ewą Łętowską, prawniczką, konstytucjonalistką

godz. 12.30 występ zespołu muzycznego

godz. 13.00 spotkanie z Adelą Dankowską, polską i światową mistrzynią szybownictwa, instruktorem  lotniczym

godz. 14.00 występ zespołu muzycznego

godz. 14.30 spotkanie z dr Dorotą Sumińską, lekarzem wet., obrończynią praw zwierząt

godz. 15.45 podsumowanie Pikniku ze współorganizatorami tegorocznej edycji (przy zachowaniu aktualnych obostrzeń sanitarnych)

SALA  OKRĄGŁEGO  STOŁU

Archiwum Sejmu

Wystawa pt. Posłanki i senatorki II RP – fragment wystawy prezentowanej w listopadzie 2014 r. w gmachu głównym Sejmu

Muzeum Ziemi PAN

Wystawa  Kobiety w obiektywie Jana Małachowskiego - fotografie z początku XX w. wykonane  w Tatrach i na Korsyce)

SALA im. STANISŁAWA STASZICA 

Muzeum Ziemi PAN

Wystawy:

a/ W blasku kamieni szlachetnych (wystawa poświęcona minerałom i skałom stosowanym w jubilerstwie)

b/  Mineralne kosmetyki wczoraj i dziś (mineralne kosmetyki z naturalnych minerałów wraz z przykładem ich zastosowania)

SALA im. HUGONA  KOŁŁĄTAJA

Archiwum Państwowe w Warszawie

Wystawa pt. Z rodzina najlepiej wychodzi się na… zdjęciach – wystawa pokazująca polską rodzinę z końca XIX w. i początku XX w. , a w szczególności miejsce w niej kobiety.

SALA im. Marii SKŁODOWSKIEJ - CURIE

Projekt Piękniejsza Strona Nauki

Wystawa  pt. Zakochana w nauce. Wystawa powstała na podstawie książki pt.  «Maria Skłodowska-Curie. Zakochana w nauce».
Plansze odpowiadające rozdziałom książki prezentują życie i dzieło naukowe najwybitniejszej polskiej i światowej kobiety-naukowca.

Archiwum Urzędu Miasta Marki

Wystawa pt. Maria Skłodowska – mieszkanka Marek

ARKADY przed frontem PAŁACU STASZICA        

PAN Archiwum w Warszawie

Wystawa „Gościli w Pałacu Staszica”

Informacje

Adres:
online oraz Pałac Staszica, ul. Nowy Świat 72, Warszawa
Opłata:
bez opłat
Data dodania:
9 maja 2021; 14:39 (Mariola Wilczak)
Data edycji:
12 maja 2021; 15:57 (Mariola Wilczak)
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywanena Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki. Sprawdź informacje o plikach cookies.