Polish Studies Newsletter

Event

Date of the event: 09.06.2021 - 12.06.2021
Added on: 09.05.2021

XI Warszawski Piknik Archiwalny: Bez kobiet nie ma historii

Type of the event:
Meeting
City or town:
Warszawa

Polska Akademia Nauk Archiwum w Warszawie i Polskie Towarzystwo Archiwalne oraz 16 innych warszawskich znanych  instytucji nauki i kultury, współorganizujących Piknik, zapraszają wszystkich, którzy zechcą odwiedzić nas przez łącza internetowe na swoich  urządzeniach mobilnych, na XI Warszawski Piknik Archiwalny, w Pałacu Staszica w Warszawie, w dniach 9-12 czerwca 2021 roku.

Tegoroczne hasło to: Bez kobiet nie ma historii.

KOBIETY – liderki, wizjonerki, ikony – przez wieki, epoki historyczne i w dzisiejszych czasach!

Na XI Warszawskim Pikniku Archiwalnym przedstawiamy kobiety, które zmieniały rzeczywistość. Są wszędzie – w polityce, sporcie, nauce, kulturze, sztuce i każdej innej dziedzinie życia. Są takie, które poświęciły życie dla innych lub dokonały przełomu w światowych rekordach i wynalazkach, odniosły światową sławę, a ich nazwiska znane są w wielu krajach. Niezmiennie walczą o pokój na świecie, lepszą przyszłość, pokonują stereotypy i kompleksy udowadniając, że nie ma rzeczy niemożliwych!

Wśród współorganizatorów znalazły się instytucje, które są z Piknikiem od wielu lat, takie jak: Archiwum Sejmu, Archiwum Muzeum Narodowego w Warszawie, Archiwum IPN, Archiwum Prezydenta RP, Biblioteka Główna Politechniki Warszawskiej, czy warszawskie archiwa państwowe, ale także nowe jak: Centrum Archiwistyki Społecznej, czy Projekt Piękniejsza Strona Nauki i wiele innych.

Tym razem Piknik będzie odbywał się w dniach 9-12 czerwca 2021 roku i będzie w formie czterodniowego bloku piknikowego. W ciągu pierwszych trzech dni będziemy spotykać się tylko online, za pomocą kanału YouTube, gdzie będą prezentowane wszystkie dotychczasowe formy programowe pikniku, tzn. wykłady, prezentacje, wystawy i filmy przygotowane w wersji elektronicznej przez współorganizatorów Pikniku. Czwartego dnia, czyli 12 czerwca br. - jeśli sytuacja na to pozwoli i ustalony zostanie limit zgromadzeń  – będziemy mogli obejrzeć stacjonarnie w salach Pałacu Staszica kilka wyjątkowo ciekawych  wystaw i  wziąć udział w spotkaniach z gośćmi specjalnymi. Bezpośrednia transmisja z tych spotkań z Sali Lustrzanej, bez względu na sytuację, będzie możliwa do obejrzenia nawet  bez publiczności, na kanale YouTube.

Naszymi gośćmi specjalnymi będą panie: prof. Ewa Łętowska, dr Dorota Sumińska i pani Adela Dankowska, mistrzyni szybownictwa polskiego - które zgodziły się  uczestniczyć w naszym święcie archiwalnym. Będą mówiły o swoim zawodzie, pasji i osiągnięciach, a inne kobiety wymienione w programie, których nazwisk jest dużo,  ożyją i zaprezentują się w ciągu tych kilku piknikowych dni w fascynujących   wykładach, prezentacjach, filmach i wystawach, które przedstawimy.

IX Warszawski Piknik Archiwalny wspierają swoim patronatem Prezes PAN, Prezydent m.st. Warszawy, Dyrektor Naczelny Archiwów Państwowych oraz media: Radio dla Ciebie, TVP3 Warszawa, TVP Historia, TVP Polonia, Magazyny Mówią Wieki i Skarpa Warszawska, a także "Biuletyn Polonistyczny" i historyczny kanał internetowy "Oblicza XX wieku".

Mamy nadzieję, że nasza oferta piknikowa, w czasie kiedy wystarczy uruchomić Internet, usiąść na kanapie, na ławce lub przy kawie,  wzbudzi Wasze zainteresowanie, wprowadzi w miły nastrój, a bohaterki  i tematy poruszane w kilkudniowym  programie wzbudzą  refleksję i  ogromne uznanie.

Do zobaczeniu na  IX Warszawskim Pikniku Archiwalnym !


PROGRAM WYDARZENIA

DZIEŃ 1.: 9 czerwca, online

DZIEŃ 2.: 10 czerwca, online

DZIEŃ 3.: 11 czerwca, online

DZIEŃ 4.: 12 czerwca, stacjonarnie (w Pałacu Staszica) i online

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DZIEŃ 1.: 9 czerwca, online

godz.   11.15     

Archiwum IPN

1. Wybrane archiwalia dotyczące Agnieszki Wisły, działaczki polonijnej.

2. Rozmowa z Andrzejem Chendyńskim, Prezesem Koła Polaków z Indii oraz prezentacja materiałów z zasobu IPN dotyczących Koła.

godz.   12.00    

Muzeum Ziemi PAN

1. Prezentacja W blasku kamieni szlachetnych - pokaz slajdów będący uzupełnieniem    wykładu o tym samym tytule. Zaprezentowane zostaną najsłynniejsze klejnoty - diamenty, rubiny, szafiry i szmaragdy. Autor: Roksana Maćkowska

2. Film Mineralne kosmetyki wczoraj i dziś. Scenariusz Roksana Maćkowska, realizacja mgr Krzysztof Maliszewski, mgr Dariusz Nast, mgr Grzegorz Skrzyński, montaż: mgr Krzysztof Maliszewski

3. Biografia Hanny Czeczot. Scenariusz: dr Agnieszka Pietrzak. Występują: dr Agnieszka Pietrzak (narrator), dr Rafał Kowalski, mgr Alicja Pielińska, mgr Katarzyna Szczepaniak i inni.  Realizacja: mgr Krzysztof Maliszewski, mgr Dariusz Nast, mgr Grzegorz Skrzyński, montażmgr Krzysztof Maliszewski.

Film przedstawiający sylwetkę wybitnej polskiej paleobotanik.

Archiwum Państwowe w Warszawie  

Program  Archiwum w dniach 9-11.06.2021 r. będzie udostępniony bezpośrednio za pomocą  linku z wydarzeniem ze strony i fb Archiwum.

Z rodziną najlepiej wychodzi się na …….. zdjęciach!!!wersja on-line wystawy planszowej  dostępnej 12 czerwca br.  w czasie Pikniku w Sali im. Hugona Kołłątaja w Pałacu Staszica

Edukacja

Konkurs edukacyjny Dawne warszawianki — co o nich wiesz? z nagrodami w postaci książek wydanych przez Archiwum Państwowe w Warszawie (przeprowadzony on-line na fb APW)

Zwiedzamy Archiwum na Krzywym Kole — wirtualna wycieczka po archiwum

Dla najmłodszych

konkurs: Co wiesz o Warszawie dawnej i współczesnej? (przeprowadzony on-line na fb APW)

kolorowanki (pliki do kolorowania udostępnimy na stronie internetowej APW)

rysowanki/przebieranki(Konkurs przeprowadzony on-line na fb APW „Nasza warszawska Syrenka — jak ją sobie dziś wyobrażamy?”)

Punkty konsultacyjne — udzielamy porad i konsultacji on-line i telefonicznie od środy 9.06 do piątku 11.06. w godzinach 10.00–17.00

Domowa szuflada — porady dotyczące prowadzenia i porządkowania archiwów rodzinnych, a także dotyczące ich konserwacji

Z genealogią na Ty, czyli jak odnaleźć własne korzenie — porady dotyczące prowadzenia badań genealogicznych, w szczególności w Archiwum Państwowym w Warszawie

Igła w stogu siana, czyli jak należy poruszać się w archiwum, żeby coś w nim znaleźć

WYKŁADY

godz. 13.00

Projekt edukacyjny  Piękniejsza Strona Nauki

prof. dr hab. Tomasz Pospieszny Maria Skłodowska Curie i Nagrody Nobla

godz. 13.20

IPN

Anna Marcinkiewicz-Kaczmarczyk: „Konspiratorki i dywersantki” Kobiety walczące o niepodległość w dokumentach UB/SB oraz towarzysząca mu prezentacja archiwaliów. 

godz. 13.40

PAN Archiwum w Warszawie

Katarzyna Słojkowska: Bohaterki ze Szpitala Wolskiego. O kobietach, które w krytycznym momencie drugiej wojny światowej wykazały niezłomną postawę w  służbie niesienia pomocy rannym i chorym

DZIEŃ 2.: 10 czerwca, online

godz. 11.10

NAC

 Łukasz Karolewski Grażyna Rutowska fotografka Warszawy – wystąpienie

godz. 11.30

Archiwum Prezydenta RP

Prezentacja z komentarzem  do wystawy pt.  Damy Orderu Orła Białego.

godz. 12.00

Biblioteka Główna Politechniki Warszawskiej

Prezentacja wirtualna wystawy  pt. Kobiety z Politechniki Warszawskiej : Maria Huber-Piechotka,  Grażyna Lipińska Wanda Polaczkowa.

Wystawa  o Marii Huber – Piechotce dostępna do zwiedzania w dniu 12 czerwca br. w czasie Pikniku w holu głównym Pałacu Staszica

godz. 12.20

PAN Archiwum w Warszawie

Prezentacja wystawy Kobiety w nauce - wystawa dostępna do zwiedzania w dniu 12 zerwca br. w czasie Pikniku w Sali Lustrzanej Pałacu Staszica

godz. 12.40

Centrum Archiwistyki Społecznej
Prezentacja multimedialna połączona z wykładem, ukazująca zbiory archiwalne związane z historią kobiet - pochodzące z zasobów archiwów społecznych. W trakcie wykładu zostaną poruszone następujące zagadnienia:

•  kobieca perspektywa, czyli o kobietach w archiwach i archiwa kobiet;
• archiwa społeczne – pojęcie, jak działają, jak korzystać ze zbiorów, prezentacja Otwartego Systemu Archiwizacji oraz sposobów wyszukiwania informacji, lokalna herstoria;
• projekty herstoryczne oparte na pozyskiwaniu źródeł w tym relacji biograficznych.

godz. 13.00

Narodowe Archiwum Cyfrowe

Galeria facebookowa o Grażynie Rutowskiej popularyzująca jej twórczość fotograficzną wraz z linkami do zespołu Archiwum Grażyny Rutowskiej w zbiorach NAC i poświęconej jej publikacji albumowej.

WYKŁADY

Instytut Badań Literackich  PAN, Archiwum Kobiet

godz. 13.30

Katarzyna Nadana-Sokołowska i  Emilia Kolinko, W Archiwum Kobiet. 

godz. 13.50

Katarzyna Stańczak-Wiślicz, Jak być piękną, zdrową i przede wszystkim mądrąHigiena w zapiskach Marii Jadwigi Strumf 

godz. 14.10

Łukasz Hajdrych, Demotywatory. Dzienniki Ludwiki Dobrzyńskiej-Rybickiej

godz. 14.30

Magdalena Burek, Romualda Baudouin de Courtenay. Na barykadach trzech wojen

godz. 14.50

Anna Pawlik, Chłopki, Pamiętniki konkursowe kobiet wiejskich w Archiwum PAN

DZIEŃ 3.: 11 czerwca, online

godz..11.10

Wojskowe Biuro Historyczne

1. prezentacja multimedialna dokumentacji wpisanej na Krajową Listę Programu UNESCO Pamięć Świata pt.: Kobiety Niepodległej - Oddziały żeńskie Polskiej Organizacji Wojskowej

2. prezentacja multimedialna pt. Kobieta polska nieuległy i niewyleczony spiskowiec

Osoba prowadząca: dr Paweł Piotrowski - Kierownik Wydziału Badań Historycznych

godz. 11.50

Stowarzyszenie Archiwistów Polskich Oddział Warszawski

Prezentacja o kobietach, które były współtwórczyniami Oddziału i całego Stowarzyszenia (w ubiegłym roku SAP obchodził jubileusz 55-lecia powstania) lub zapisały się w historii Oddziału, całego SAP i archiwistyki  swoją działalnością i pracą.  Dotyczy 3 nieżyjących już kobiet: p. Marii Bielińskiej, Karoliny Rostockiej oraz dr Marii  Wandy Mróz.

WYKŁADY

godz. 12.10

Muzeum Ziemi PAN

Roksana Maćkowska  W blasku kamieni szlachetnych

Roksana Maćkowska Niezwykłe kamienie jubilerskie

godz. 12.50

Projekt Edukacyjny  Piękniejsza Strona Nauki

Ewelina Wajs - Baryła Bronisława Dłuska i jej droga do edukacji

godz. 13.10

Uniwersytet Trzeciego Wieku SGH

Krystyna Lewkowicz  Ruch Uniwersytetów Trzeciego Wieku – Fenomen stworzony przez kobiety

DZIEŃ 4.: 12 czerwca, stacjonarnie (w Pałacu Staszica) i online

SALA  LUSTRZANA  - transmisja na żywo przez łącza internetowe

Spotkania z gośćmi specjalnymi

godz. 11.30  spotkanie z prof. Ewą Łętowską, prawniczką, konstytucjonalistką

godz. 12.30 występ zespołu Zielone Pojęcie

godz. 13.00 spotkanie z Adelą Dankowską, polską i światową mistrzynią szybownictwa, instruktorem  lotniczym

godz. 14.00 występ zespołu muzycznego Zielone Pojęcie

godz. 14.30 spotkanie z dr Dorotą Sumińską, lekarzem wet., obrończynią praw zwierząt

W PAŁACU STASZICA

godz. 11.00 powitanie w  Sali Lustrzanej  i  rozpoczęcie Pikniku przez przedstawicieli władz: PAN, Prezydenta m.st. Warszawy, NDAP i PAN Archiwum w Warszawie.

HOL  GŁÓWNY

Biblioteka Główna Politechniki Warszawskiej

Wystawa pt. „Kobiety z Politechniki Warszawskiej – Maria Huber-Piechotka

ANTRESOLA prawa i lewa

Projekt Piękniejsza Strona Nauki

Wystawa pt. Pasja & geniusz

Wystawa powstała na podstawie książki „Pasja i geniusz. Kobiety, które zasłużyły na Nagrodę Nobla”

HOL przed  Salą Lustrzaną

Archiwum Muzeum Narodowego w Warszawie 

Wystawa pt. Boznańska, Stryjeńska i inne artystki polskie w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawy z lat 1991-2015

SALA  LUSTRZANA

PAN Archiwum w Warszawie

Wystawa pt. Kobiety w nauce

Spotkania z gośćmi specjalnymi

godz. 11.30  spotkanie z prof. Ewą Łętowską, prawniczką, konstytucjonalistką

godz. 12.30 występ zespołu muzycznego

godz. 13.00 spotkanie z Adelą Dankowską, polską i światową mistrzynią szybownictwa, instruktorem  lotniczym

godz. 14.00 występ zespołu muzycznego

godz. 14.30 spotkanie z dr Dorotą Sumińską, lekarzem wet., obrończynią praw zwierząt

godz. 15.45 podsumowanie Pikniku ze współorganizatorami tegorocznej edycji (przy zachowaniu aktualnych obostrzeń sanitarnych)

SALA  OKRĄGŁEGO  STOŁU

Archiwum Sejmu

Wystawa pt. Posłanki i senatorki II RP – fragment wystawy prezentowanej w listopadzie 2014 r. w gmachu głównym Sejmu

Muzeum Ziemi PAN

Wystawa  Kobiety w obiektywie Jana Małachowskiego - fotografie z początku XX w. wykonane  w Tatrach i na Korsyce)

SALA im. STANISŁAWA STASZICA 

Muzeum Ziemi PAN

Wystawy:

a/ W blasku kamieni szlachetnych (wystawa poświęcona minerałom i skałom stosowanym w jubilerstwie)

b/  Mineralne kosmetyki wczoraj i dziś (mineralne kosmetyki z naturalnych minerałów wraz z przykładem ich zastosowania)

SALA im. HUGONA  KOŁŁĄTAJA

Archiwum Państwowe w Warszawie

Wystawa pt. Z rodzina najlepiej wychodzi się na… zdjęciach – wystawa pokazująca polską rodzinę z końca XIX w. i początku XX w. , a w szczególności miejsce w niej kobiety.

SALA im. Marii SKŁODOWSKIEJ - CURIE

Projekt Piękniejsza Strona Nauki

Wystawa  pt. Zakochana w nauce. Wystawa powstała na podstawie książki pt.  «Maria Skłodowska-Curie. Zakochana w nauce».
Plansze odpowiadające rozdziałom książki prezentują życie i dzieło naukowe najwybitniejszej polskiej i światowej kobiety-naukowca.

Archiwum Urzędu Miasta Marki

Wystawa pt. Maria Skłodowska – mieszkanka Marek

ARKADY przed frontem PAŁACU STASZICA        

PAN Archiwum w Warszawie

Wystawa „Gościli w Pałacu Staszica”

Information

Address:
online oraz Pałac Staszica, ul. Nowy Świat 72, Warszawa
Fee:
bez opłat
Added on:
9 May 2021; 14:39 (Mariola Wilczak)
Edited on:
12 May 2021; 15:57 (Mariola Wilczak)
We use cookie files to make the use of our website more convenient for our users. If you do not wish cookie files to be saved on your hard drive, please change the settings of your browser. Read about our cookie policy.