Event
XI Warszawski Piknik Archiwalny: Bez kobiet nie ma historii
Polska Akademia Nauk Archiwum w Warszawie i Polskie Towarzystwo Archiwalne oraz 16 innych warszawskich znanych instytucji nauki i kultury, współorganizujących Piknik, zapraszają wszystkich, którzy zechcą odwiedzić nas przez łącza internetowe na swoich urządzeniach mobilnych, na XI Warszawski Piknik Archiwalny, w Pałacu Staszica w Warszawie, w dniach 9-12 czerwca 2021 roku.
Tegoroczne hasło to: Bez kobiet nie ma historii.
KOBIETY – liderki, wizjonerki, ikony – przez wieki, epoki historyczne i w dzisiejszych czasach!
Na XI Warszawskim Pikniku Archiwalnym przedstawiamy kobiety, które zmieniały rzeczywistość. Są wszędzie – w polityce, sporcie, nauce, kulturze, sztuce i każdej innej dziedzinie życia. Są takie, które poświęciły życie dla innych lub dokonały przełomu w światowych rekordach i wynalazkach, odniosły światową sławę, a ich nazwiska znane są w wielu krajach. Niezmiennie walczą o pokój na świecie, lepszą przyszłość, pokonują stereotypy i kompleksy udowadniając, że nie ma rzeczy niemożliwych!
Wśród współorganizatorów znalazły się instytucje, które są z Piknikiem od wielu lat, takie jak: Archiwum Sejmu, Archiwum Muzeum Narodowego w Warszawie, Archiwum IPN, Archiwum Prezydenta RP, Biblioteka Główna Politechniki Warszawskiej, czy warszawskie archiwa państwowe, ale także nowe jak: Centrum Archiwistyki Społecznej, czy Projekt Piękniejsza Strona Nauki i wiele innych.
Tym razem Piknik będzie odbywał się w dniach 9-12 czerwca 2021 roku i będzie w formie czterodniowego bloku piknikowego. W ciągu pierwszych trzech dni będziemy spotykać się tylko online, za pomocą kanału YouTube, gdzie będą prezentowane wszystkie dotychczasowe formy programowe pikniku, tzn. wykłady, prezentacje, wystawy i filmy przygotowane w wersji elektronicznej przez współorganizatorów Pikniku. Czwartego dnia, czyli 12 czerwca br. - jeśli sytuacja na to pozwoli i ustalony zostanie limit zgromadzeń – będziemy mogli obejrzeć stacjonarnie w salach Pałacu Staszica kilka wyjątkowo ciekawych wystaw i wziąć udział w spotkaniach z gośćmi specjalnymi. Bezpośrednia transmisja z tych spotkań z Sali Lustrzanej, bez względu na sytuację, będzie możliwa do obejrzenia nawet bez publiczności, na kanale YouTube.
Naszymi gośćmi specjalnymi będą panie: prof. Ewa Łętowska, dr Dorota Sumińska i pani Adela Dankowska, mistrzyni szybownictwa polskiego - które zgodziły się uczestniczyć w naszym święcie archiwalnym. Będą mówiły o swoim zawodzie, pasji i osiągnięciach, a inne kobiety wymienione w programie, których nazwisk jest dużo, ożyją i zaprezentują się w ciągu tych kilku piknikowych dni w fascynujących wykładach, prezentacjach, filmach i wystawach, które przedstawimy.
IX Warszawski Piknik Archiwalny wspierają swoim patronatem Prezes PAN, Prezydent m.st. Warszawy, Dyrektor Naczelny Archiwów Państwowych oraz media: Radio dla Ciebie, TVP3 Warszawa, TVP Historia, TVP Polonia, Magazyny Mówią Wieki i Skarpa Warszawska, a także "Biuletyn Polonistyczny" i historyczny kanał internetowy "Oblicza XX wieku".
Mamy nadzieję, że nasza oferta piknikowa, w czasie kiedy wystarczy uruchomić Internet, usiąść na kanapie, na ławce lub przy kawie, wzbudzi Wasze zainteresowanie, wprowadzi w miły nastrój, a bohaterki i tematy poruszane w kilkudniowym programie wzbudzą refleksję i ogromne uznanie.
Do zobaczeniu na IX Warszawskim Pikniku Archiwalnym !
PROGRAM WYDARZENIA
DZIEŃ 4.: 12 czerwca, stacjonarnie (w Pałacu Staszica) i online
godz. 11.15
Archiwum IPN
1. Wybrane archiwalia dotyczące Agnieszki Wisły, działaczki polonijnej.
2. Rozmowa z Andrzejem Chendyńskim, Prezesem Koła Polaków z Indii oraz prezentacja materiałów z zasobu IPN dotyczących Koła.
godz. 12.00
Muzeum Ziemi PAN
1. Prezentacja W blasku kamieni szlachetnych - pokaz slajdów będący uzupełnieniem wykładu o tym samym tytule. Zaprezentowane zostaną najsłynniejsze klejnoty - diamenty, rubiny, szafiry i szmaragdy. Autor: Roksana Maćkowska
2. Film Mineralne kosmetyki wczoraj i dziś. Scenariusz Roksana Maćkowska, realizacja mgr Krzysztof Maliszewski, mgr Dariusz Nast, mgr Grzegorz Skrzyński, montaż: mgr Krzysztof Maliszewski
3. Biografia Hanny Czeczot. Scenariusz: dr Agnieszka Pietrzak. Występują: dr Agnieszka Pietrzak (narrator), dr Rafał Kowalski, mgr Alicja Pielińska, mgr Katarzyna Szczepaniak i inni. Realizacja: mgr Krzysztof Maliszewski, mgr Dariusz Nast, mgr Grzegorz Skrzyński, montaż: mgr Krzysztof Maliszewski.
Film przedstawiający sylwetkę wybitnej polskiej paleobotanik.
Archiwum Państwowe w Warszawie
Program Archiwum w dniach 9-11.06.2021 r. będzie udostępniony bezpośrednio za pomocą linku z wydarzeniem ze strony i fb Archiwum.
Z rodziną najlepiej wychodzi się na …….. zdjęciach!!! — wersja on-line wystawy planszowej dostępnej 12 czerwca br. w czasie Pikniku w Sali im. Hugona Kołłątaja w Pałacu Staszica
Edukacja
Konkurs edukacyjny Dawne warszawianki — co o nich wiesz? z nagrodami w postaci książek wydanych przez Archiwum Państwowe w Warszawie (przeprowadzony on-line na fb APW)
Zwiedzamy Archiwum na Krzywym Kole — wirtualna wycieczka po archiwum
Dla najmłodszych
konkurs: Co wiesz o Warszawie dawnej i współczesnej? (przeprowadzony on-line na fb APW)
kolorowanki (pliki do kolorowania udostępnimy na stronie internetowej APW)
rysowanki/przebieranki(Konkurs przeprowadzony on-line na fb APW „Nasza warszawska Syrenka — jak ją sobie dziś wyobrażamy?”)
Punkty konsultacyjne — udzielamy porad i konsultacji on-line i telefonicznie od środy 9.06 do piątku 11.06. w godzinach 10.00–17.00
Domowa szuflada — porady dotyczące prowadzenia i porządkowania archiwów rodzinnych, a także dotyczące ich konserwacji
Z genealogią na Ty, czyli jak odnaleźć własne korzenie — porady dotyczące prowadzenia badań genealogicznych, w szczególności w Archiwum Państwowym w Warszawie
Igła w stogu siana, czyli jak należy poruszać się w archiwum, żeby coś w nim znaleźć
WYKŁADY
godz. 13.00
Projekt edukacyjny Piękniejsza Strona Nauki
prof. dr hab. Tomasz Pospieszny Maria Skłodowska Curie i Nagrody Nobla
godz. 13.20
IPN
Anna Marcinkiewicz-Kaczmarczyk: „Konspiratorki i dywersantki” Kobiety walczące o niepodległość w dokumentach UB/SB oraz towarzysząca mu prezentacja archiwaliów.
godz. 13.40
PAN Archiwum w Warszawie
Katarzyna Słojkowska: Bohaterki ze Szpitala Wolskiego. O kobietach, które w krytycznym momencie drugiej wojny światowej wykazały niezłomną postawę w służbie niesienia pomocy rannym i chorym
godz. 11.10
NAC
Łukasz Karolewski Grażyna Rutowska fotografka Warszawy – wystąpienie
godz. 11.30
Archiwum Prezydenta RP
Prezentacja z komentarzem do wystawy pt. Damy Orderu Orła Białego.
godz. 12.00
Biblioteka Główna Politechniki Warszawskiej
Prezentacja wirtualna wystawy pt. Kobiety z Politechniki Warszawskiej : Maria Huber-Piechotka, Grażyna Lipińska Wanda Polaczkowa.
Wystawa o Marii Huber – Piechotce dostępna do zwiedzania w dniu 12 czerwca br. w czasie Pikniku w holu głównym Pałacu Staszica
godz. 12.20
PAN Archiwum w Warszawie
Prezentacja wystawy Kobiety w nauce - wystawa dostępna do zwiedzania w dniu 12 zerwca br. w czasie Pikniku w Sali Lustrzanej Pałacu Staszica
godz. 12.40
Centrum Archiwistyki Społecznej
Prezentacja multimedialna połączona z wykładem, ukazująca zbiory archiwalne związane z historią kobiet - pochodzące z zasobów archiwów społecznych. W trakcie wykładu zostaną poruszone następujące zagadnienia:
• kobieca perspektywa, czyli o kobietach w archiwach i archiwa kobiet;
• archiwa społeczne – pojęcie, jak działają, jak korzystać ze zbiorów, prezentacja Otwartego Systemu Archiwizacji oraz sposobów wyszukiwania informacji, lokalna herstoria;
• projekty herstoryczne oparte na pozyskiwaniu źródeł w tym relacji biograficznych.
godz. 13.00
Narodowe Archiwum Cyfrowe
Galeria facebookowa o Grażynie Rutowskiej popularyzująca jej twórczość fotograficzną wraz z linkami do zespołu Archiwum Grażyny Rutowskiej w zbiorach NAC i poświęconej jej publikacji albumowej.
WYKŁADY
Instytut Badań Literackich PAN, Archiwum Kobiet
godz. 13.30
Katarzyna Nadana-Sokołowska i Emilia Kolinko, W Archiwum Kobiet.
godz. 13.50
Katarzyna Stańczak-Wiślicz, Jak być piękną, zdrową i przede wszystkim mądrą. Higiena w zapiskach Marii Jadwigi Strumf
godz. 14.10
Łukasz Hajdrych, Demotywatory. Dzienniki Ludwiki Dobrzyńskiej-Rybickiej
godz. 14.30
Magdalena Burek, Romualda Baudouin de Courtenay. Na barykadach trzech wojen
godz. 14.50
Anna Pawlik, Chłopki, Pamiętniki konkursowe kobiet wiejskich w Archiwum PAN
godz..11.10
Wojskowe Biuro Historyczne
1. prezentacja multimedialna dokumentacji wpisanej na Krajową Listę Programu UNESCO Pamięć Świata pt.: Kobiety Niepodległej - Oddziały żeńskie Polskiej Organizacji Wojskowej
2. prezentacja multimedialna pt. Kobieta polska nieuległy i niewyleczony spiskowiec
Osoba prowadząca: dr Paweł Piotrowski - Kierownik Wydziału Badań Historycznych
godz. 11.50
Stowarzyszenie Archiwistów Polskich Oddział Warszawski
Prezentacja o kobietach, które były współtwórczyniami Oddziału i całego Stowarzyszenia (w ubiegłym roku SAP obchodził jubileusz 55-lecia powstania) lub zapisały się w historii Oddziału, całego SAP i archiwistyki swoją działalnością i pracą. Dotyczy 3 nieżyjących już kobiet: p. Marii Bielińskiej, Karoliny Rostockiej oraz dr Marii Wandy Mróz.
WYKŁADY
godz. 12.10
Muzeum Ziemi PAN
Roksana Maćkowska W blasku kamieni szlachetnych
Roksana Maćkowska Niezwykłe kamienie jubilerskie
godz. 12.50
Projekt Edukacyjny Piękniejsza Strona Nauki
Ewelina Wajs - Baryła Bronisława Dłuska i jej droga do edukacji
godz. 13.10
Uniwersytet Trzeciego Wieku SGH
Krystyna Lewkowicz Ruch Uniwersytetów Trzeciego Wieku – Fenomen stworzony przez kobiety
DZIEŃ 4.: 12 czerwca, stacjonarnie (w Pałacu Staszica) i online
SALA LUSTRZANA - transmisja na żywo przez łącza internetowe
Spotkania z gośćmi specjalnymi
godz. 11.30 spotkanie z prof. Ewą Łętowską, prawniczką, konstytucjonalistką
godz. 12.30 występ zespołu Zielone Pojęcie
godz. 13.00 spotkanie z Adelą Dankowską, polską i światową mistrzynią szybownictwa, instruktorem lotniczym
godz. 14.00 występ zespołu muzycznego Zielone Pojęcie
godz. 14.30 spotkanie z dr Dorotą Sumińską, lekarzem wet., obrończynią praw zwierząt
W PAŁACU STASZICA
godz. 11.00 powitanie w Sali Lustrzanej i rozpoczęcie Pikniku przez przedstawicieli władz: PAN, Prezydenta m.st. Warszawy, NDAP i PAN Archiwum w Warszawie.
HOL GŁÓWNY
Biblioteka Główna Politechniki Warszawskiej
Wystawa pt. „Kobiety z Politechniki Warszawskiej – Maria Huber-Piechotka
ANTRESOLA prawa i lewa
Projekt Piękniejsza Strona Nauki
Wystawa pt. Pasja & geniusz
Wystawa powstała na podstawie książki „Pasja i geniusz. Kobiety, które zasłużyły na Nagrodę Nobla”
HOL przed Salą Lustrzaną
Archiwum Muzeum Narodowego w Warszawie
Wystawa pt. Boznańska, Stryjeńska i inne artystki polskie w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawy z lat 1991-2015
SALA LUSTRZANA
PAN Archiwum w Warszawie
Wystawa pt. Kobiety w nauce
Spotkania z gośćmi specjalnymi
godz. 11.30 spotkanie z prof. Ewą Łętowską, prawniczką, konstytucjonalistką
godz. 12.30 występ zespołu muzycznego
godz. 13.00 spotkanie z Adelą Dankowską, polską i światową mistrzynią szybownictwa, instruktorem lotniczym
godz. 14.00 występ zespołu muzycznego
godz. 14.30 spotkanie z dr Dorotą Sumińską, lekarzem wet., obrończynią praw zwierząt
godz. 15.45 podsumowanie Pikniku ze współorganizatorami tegorocznej edycji (przy zachowaniu aktualnych obostrzeń sanitarnych)
SALA OKRĄGŁEGO STOŁU
Archiwum Sejmu
Wystawa pt. Posłanki i senatorki II RP – fragment wystawy prezentowanej w listopadzie 2014 r. w gmachu głównym Sejmu
Muzeum Ziemi PAN
Wystawa Kobiety w obiektywie Jana Małachowskiego - fotografie z początku XX w. wykonane w Tatrach i na Korsyce)
SALA im. STANISŁAWA STASZICA
Muzeum Ziemi PAN
Wystawy:
a/ W blasku kamieni szlachetnych (wystawa poświęcona minerałom i skałom stosowanym w jubilerstwie)
b/ Mineralne kosmetyki wczoraj i dziś (mineralne kosmetyki z naturalnych minerałów wraz z przykładem ich zastosowania)
SALA im. HUGONA KOŁŁĄTAJA
Archiwum Państwowe w Warszawie
Wystawa pt. Z rodzina najlepiej wychodzi się na… zdjęciach – wystawa pokazująca polską rodzinę z końca XIX w. i początku XX w. , a w szczególności miejsce w niej kobiety.
SALA im. Marii SKŁODOWSKIEJ - CURIE
Projekt Piękniejsza Strona Nauki
Wystawa pt. Zakochana w nauce. Wystawa powstała na podstawie książki pt. «Maria Skłodowska-Curie. Zakochana w nauce».
Plansze odpowiadające rozdziałom książki prezentują życie i dzieło naukowe najwybitniejszej polskiej i światowej kobiety-naukowca.
Archiwum Urzędu Miasta Marki
Wystawa pt. Maria Skłodowska – mieszkanka Marek
ARKADY przed frontem PAŁACU STASZICA
PAN Archiwum w Warszawie
Wystawa „Gościli w Pałacu Staszica”