Wydział
Katedra Języka i Literatury Polskiej, Uniwersytet w Neapolu
Katedra Języka i Literatury Polskiej na Uniwersytecie w Neapolu, który od 1953 roku nosił nazwę Istituto Universitario Orientale (a obecnie Università degli Studi di Napoli „L’Orientale”), została założona w 1942 roku przez wybitnego slawistę, krytyka literackiego i tłumacza literatury polskiej, prof. Enrica Damianiego. W następnych latach katedrą kierowali prof. Dan Danino di Sarra (1953-1964), prof. Riccardo Picchio (1966-1967), prof. Stanisław Piekut (1969-1978), prof. Jolanta M. Żurawska (1979-2010). Od 2011 roku katedrą polonistyki kieruje profesor Andrea F. De Carlo.
Dziś Katedra Literatury i Języka Polskiego jest częścią Wydziału Literatury, Lingwistyki i Komparatystyki, zaś prowadzone na niej zajęcia z historii literatury polskiej oraz lektorat języka polskiego adresowane są do studentów następujących kierunków: mediacji kulturalnej, komparatystyki języków i kultur oraz nauk politycznych. Wykłady prof. Andrei F. De Carlo w ramach kursu literatury polskiej odbywają się w cyklu trzyletnim i magisterskim obejmują historię literatury polskiej od jej początków do współczesności. Literatura polska jest analizowana na szerokim tle literatur europejskich oraz porównawczo — w kontekście historycznych związków polsko-włoskich. Kurs literatury uzupełniany jest corocznie cyklem seminariów i wykładów monograficznych.
Integralną część kursów stanowią zajęcia praktycznego nauczania języka polskiego, gdzie studenci rozwijają umiejętności rozumienia ze słuchu, posługiwania się językiem pisanym i mówionym. Celem kursów jest przede wszystkim: poznanie i pogłębienie wiedzy z zakresu gramatyki polskiej, w taki sposób, by stanowiła odpowiednie narzędzie do analiz językowych i redagowania tekstów; badanie rejestrów językowych poprzez analizę tekstów literackich, poetyckich, naukowych, prasowych, reklamowych, teatralnych oraz w piosenkach i filmach; badania nad teorią i praktyką tłumaczeniową.
Liczba studentów wynosi 30 osób, a większość z nich ma polskie pochodzenie (jeden rodzic lub oboje rodzice). Znajomość języka polskiego pozostaje na poziomie potocznym, jednak na kursach oferowanych przez katedrę studenci mogą nauczyć się ortografii, gramatyki oraz poznać różne rejestry językowe. Natomiast w przypadku studentów włoskich nauka zaczyna się od poziomu A1 do B2/C1.
Informacje
-
kursy
-
studia II stopnia