Projekt badawczy
Polska Bibliografia Literacka za rok 1994
__________________________________________
__________________________________________
Informacje
Zobacz także
Twórczość Antoniego Langego. Monografia bibliograficzna
Celem pracy jest ukazanie całokształtu twórczości Antoniego Langego oraz jej dotychczasowej recepcji. Stanie się to możliwe dzięki zgromadzeniu bibliografii podmiotowej (drukowane utwory Langego, utwory rozproszone po czasopismach, niewydane rękopisy obejmujące wiersze, prace krytycznoliterackie oraz tłumaczenia) i przedmiotowej (prace poświęcone życiu i twórczości Langego). Projekt stworzy tym samym podstawy do przyszłej analizy historycznoliterackiej twórczości poety, opracowania edycji krytycznej jego dzieł oraz studiów nad ich recepcją.
Polscy pisarze i badacze literatury przełomu XX i XXI wieku
Polscy pisarze i badacze literatury przełomu XX i XXI wieku to projekt badawczy realizowany w Instytucie Badań Literackich PAN przez zespół Pracowni Dokumentacji Literatury Współczesnej, a finansowany ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki”. Jest internetową wersją tomu pierwszego słownika biobibliograficznego o tym samym tytule, opublikowanego przez Wydawnictwo IBL PAN w 2011 roku. Celem projektu jest dostarczenie podstawowej wiedzy faktograficznej o nowym pokoleniu twórców – poetów, prozaików, dramatopisarzy, krytyków literackich, tłumaczy oraz literaturoznawców.
Literatura w operze. Adaptacje dramatyczno-muzyczne utworów literackich w Polsce do 1918 roku, dzieła i ich sceniczna recepcja
Projekt w ramach dyscypliny nauk o literaturze.
Spojrzenia z ukosa…. Kultura i literatura rosyjska oczami Polaków (na materiale czasopism polskich okresu międzywojennego). Opracowanie bibliograficznej internetowej bazy danych wraz z kolekcją wybranych publikacji pełnotekstowych
W ramach projektu powstał zespół badawczy zajmujący się studiami nad polsko-rosyjskimi kontaktami kulturalnymi okresu międzywojennego. Celem projektu było odtworzenie i analiza dominujących w okresie międzywojennym paradygmatów narracji o stosunkach polsko-rosyjskich, wychodząca poza najpopularniejsze, a motywywane emocjonalnie kategorie rusofilii/rusofobi. Ostatecznym wynikiem prac jest internetowa baza danych o zawartości czasopism międzywojennych dotyczącej problematyki rosyjskiej oraz antologia najciekawszych tekstów z tego okresu dotyczących tematu.