Projekt badawczy
Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk jest jednym z wykonawców projektu „Shaping Interdisciplinary Practices in Europe” (SHAPE-ID), który otrzymał 1,5 mln euro finansowania od Komisji Europejskiej w ramach programu Horyzont 2020.
SHAPE-ID jest odpowiedzią na stawiane przez współczesny świat wyzwania, którym najlepiej sprostać poprzez rozwój badań interdyscyplinarnych i międzydziedzinowych. W ramach projektu powstanie lista dobrych praktyk i rekomendacji dla Komisji Europejskiej, dotyczących trans- oraz interdyscyplinarności w nauce, ze szczególnym naciskiem na nauki humanistyczne i społeczne. Koordynatorem projektu jest Trinity College Dublin z Irlandii. Ponadto w ramach konsorcjum współpracują partnerzy z Holandii, Szkocji, Szwajcarii oraz Włoch.
Trans- i interdyscyplinarne projekty pomagają zgłębić nowe zjawiska i znaleźć rozwiązania dla problemów w istotnych obszarach jak: zdrowie, rolnictwo, ocieplenie klimatu czy rozwój technologii. Oddziaływanie społeczne badań znacznie się zwiększa, gdy badacze współpracują z przedstawicielami innych dziedzin. SHAPE-ID obejmie nauki humanistyczne, społeczne, techniczne i matematyczne. W ramach projektu konsorcjum przeanalizuje istniejące rozwiązania wspierające lub utrudniające interdyscyplinarność, przyjrzy się współpracy instytucji naukowych w ramach międzynarodowych konsorcjów i zaprosi do wymiany doświadczeń przedstawicieli środowiska akademickiego, pracowników sektora kultury, aktywistów, podmioty finansujące naukę oraz innych ekspertów.
Komisja Europejska zaakceptowała projekt w lecie 2018, prace zaś rozpoczęły się w lutym 2019 i będą trwać do końca lipca 2021 roku. W pierwszej fazie projektu międzynarodowy zespół dokona przeglądu stanu badań i istniejących dokumentów. Uzyskane wyniki zostaną w kolejnej fazie pogłębione za pomocą sondażu i serii warsztatów poświęconych kluczowym problemom. Następnie zespół projektu przeanalizuje zebrany materiał i sformułuje rekomendacje dla Komisji Europejskiej.
Realizacją projektu w IBL PAN zajmuje się zespół Centrum Humanistyki Cyfrowej (dr Maciej Maryl, dr Piotr Wciślik i dr Anna Buchner, współpraca: Marta Błaszczyńska i Maria Wierzbicka). Do głównych zadań badawczych IBL PAN należeć będzie analiza dokumentów i literatury przedmiotu z wykorzystaniem metod cyfrowych, oraz realizacja badania ankietowego oraz warsztatów poświęconych interdyscyplinarnym problemom humanistyki cyfrowej.
Informacje
Powiązane z projektem
Jak podjąć współpracę interdyscyplinarną z naukami humanistycznymi i społecznymi: rekomendacje dla badaczy i instytucji
Humanistyka i nauki społeczne stanowią nieodzowny komponent inter- i transdycysplinarnych badań naukowych. Komisja Europejska podkreśla ich szczególną rolę w misjach Unii Europejskiej. W wielu konkursach z programu Horyzont Europa należy uwzględnić i opisać rolę nauk HS w projekcie, nawet jeśli dotyczy on innych dziedzin. W polskiej nauce, w ramach III kryterium ewaluacji próbujemy wykazać wpływ społeczny nauk HS, który często jest mniej bezpośredni i trudniej uchwytny, niż w przypadku nauk ścisłych
Prezentacja "narzędziownika" SHAPE-ID /SHAPE-ID Toolkit Launch Event and Policy Panel
Podczas spotkania zaprezentowany zostanie "narzędziownik" (toolkit) poświęcony badaniom inter- i transdycysplinarnym uwzględniającym humanistykę - zestaw praktycznych wskazówek, dobrych praktyk i lektur, z których mogą korzystać badacze i badaczki oraz instytucje prowadzące lub finansujące badania.
Professionalising Inter- and Trandisciplinary Expertise / Shaping Conversations on Interdisciplinary Research (SHAPE-ID Webinar Series)
We are pleased to announce the programme for our SHAPE-ID webinar series for the coming months and we invite you to join us for some interesting discussions around interdisciplinary and transdisciplinary research involving the Arts, Humanities and Social Sciences.
Funding Interdisciplinary Research with the Arts, Humanities and Social Sciences / Shaping Conversations on Interdisciplinary Research (SHAPE-ID Webinar Series)
We are pleased to announce the programme for our SHAPE-ID webinar series for the coming months and we invite you to join us for some interesting discussions around interdisciplinary and transdisciplinary research involving the Arts, Humanities and Social Sciences.
Best Practice in Interdisciplinary Research: Learning from the Neurohumanities / Shaping Conversations on Interdisciplinary Research (SHAPE-ID Webinar Series)
We are pleased to announce the programme for our SHAPE-ID webinar series for the coming months and we invite you to join us for some interesting discussions around interdisciplinary and transdisciplinary research involving the Arts, Humanities and Social Sciences.
Zobacz także
Polonistyka wobec wyzwań współczesnego świata
Konsekwencje psychologiczne i społeczne problemów współczesnego świata, w tym pandemii Covid-19 i wojen, wpłynęły na kształtowanie nowego podejścia do jednostki, mierzącej się z poczuciem społecznej izolacji, wykluczenia i osamotnienia, w świecie niejasnym, niezrozumiałym, wymagającym nadawania znaczeń na nowo. Na samotność szczególnie narażone są osoby starsze i niepełnosprawne, ale także osoby młode. Towarzyszy temu wzrost świadomości ekologicznej i kształtowanie nowego podejścia wobec przyrody (jak chociażby wobec katastrofy ekologicznej na Odrze w 2022 roku), a także głębszy namysł nad usuwaniem barier technologicznych i architektonicznych. Wykorzystanie dostępnego zaplecza badawczego humanistów oraz rozpoznań już przez nich dokonanych pozwala szukać odpowiedzi na te problemy współczesności w skoncentrowaniu się na podmiotowości i indywidualności człowieka, na odzyskaniu więzi, kontaktów międzyludzkich i poczucia tożsamości oraz na poszanowaniu zasad otwartości (open access), dostępności (accessibility) i inkluzywności w otaczającym świecie.
Odkrywanie dziedzictwa: Krystyna Bednarczyk (1923–2011) – polska poetka współzałożycielka Oficyny Poetów i Malarzy w Londynie
Projekt Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie w Londynie, realizowany w głównej mierze przez Ośrodek Badań Dziedzictwa Emigracji Polskiej (OBeDeP) działający przy Związku, wykracza poza aspekt czysto badawczy. Jego celem jest zgłębienie wiedzy na temat emigracyjnego dziedzictwa Krystyny Bednarczyk oraz londyńskiej Oficyny Poetów i Malarzy, ale także utrwalenie dialogu międzypokoleniowego i międzykulturowego wśród Polaków mieszkających poza granicami kraju oraz wśród społeczności lokalnej. Istotnym elementem projektu jest także promowanie wiedzy z zakresu tożsamości mniejszości etnicznych oraz roli kobiet w kulturze i społeczeństwie.
Norwid w Wielkiej Brytanii
Cyprian Norwid okazał się nieoczekiwanym wyzwaniem – i wezwaniem – dla literatury i kultury polskiej. Mimo ponad stuletnich wysiłków czytelniczych oraz interpretacyjnych nie został do końca zdefiniowany jako człowiek i artysta; co więcej: w wielu aspektach jest dla nas nadal zagadką. W głównym kręgu naszych zainteresowań pozostają, najogólniej mówiąc, trzy perspektywy ukazujące Norwida jako człowieka, twórcę oraz emigranta.
Nowoczesne narzędzia promocji działalności dydaktycznej i badawczej Instytutu Badań Literackich PAN oraz Instytutu Filologii Polskiej WNH UKSW
Zintegrowany projekt „Nowoczesne narzędzia promocji działalności dydaktycznej i badawczej Instytutu Badań Literackich PAN oraz Instytutu Filologii Polskiej WNH UKSW” (nr PPI/NPZ/2018/1/00065) zakładał cykl działań oparty na aktywnej współpracy Partnerów i synergii ich potencjałów. Ideą projektu było wykorzystanie nowoczesnych strategii marketingu cyfrowego oraz interdyscyplinarnych narzędzi w celu promocji działalności naukowo-dydaktycznej IBL PAN, IFP WNH UKSW i - docelowo - innych polonistyk krajowych i zagranicznych, włączonych w ramy “Geopolonistyki”, powstałej według pomysłu Prof. Magdaleny Popiel (prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Studiów Polonistycznych).