Статья / интервью
"Bibliografia Źródeł dla Nauki i Społeczeństwa" - zaproszenie do wypełnienia ankiety
Szanowni Państwo,
W latach 2024-2027 Zespół projektu "Polonistyka wobec wyzwań współczesnego świata" przeprowadza w sposób skoordynowany prace bibliograficzne, które utworzą ekspercką "Bibliografię Źródeł dla Nauki i Społeczeństwa".
Korzystanie z zasobów humanistyki (i polonistyki) skłoniło nas do przybliżenia społeczeństwu zagadnień związanych ze studiami o niepełnosprawności, medycyną narracyjną, humanistyką medyczną i literaturoznawstwem architektonicznym. Kolekcje tematyczne, które tworzymy, by zagadnienia te przybliżyć, powstają we współpracy bibliografów z ekspertami dziedzinowymi, sprawującymi pieczę merytoryczną nad wynikami projektu i odpowiedzialnymi za merytoryczną jakość kolekcji bibliograficznych i gromadzonych danych.

W związku z tym zapraszamy do dzielenia się informacjami o Państwa pracach, które wpisują się w zakres tematyczny opracowywanej przez nas bibliografii i wypełnienie poniższej ankiety.
Przekazane przez Państwa informacje zostaną wykorzystane w projekcie "Polonistyka wobec wyzwań współczesnego świata".
Z wyrazami szacunku
Mariola Wilczak, redaktor naczelna "Biuletynu Polonistycznego"
wraz z Zespołem projektu "Polonistyka wobec wyzwań współczesnego świata"
Link do ankiety "Bibliografia Źródeł dla Nauki i Społeczeństwa":
Jeśli chcieliby Państwo wypełnić również ankietę "Zaproszenie do Geopolonistyki" i podać informacje o sobie lub o macierzystej instytucji, które będą dostępne w "Biuletynie Polonistycznym", prosimy kliknąć w łącze: Zaproszenie do Geopolonistyki.
Dofinansowano ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Nauka dla Społeczeństwa II”, w projekcie "Polonistyka wobec wyzwań współczesnego świata", nr projektu NdS-II/SP/0264/2024/01.
Информация
Смотреть также
"Geopolonistyka" - zaproszenie do wypełnienia ankiety
Serdecznie zapraszamy do udziału w "Geopolonistyce", której celem jest stworzenie interaktywnej, wielojęzycznej bazy danych dotyczących polonistyki w świecie. Informacje w formie tekstu, zdjęć, nagrań, podcastów, dla których podstawowym przewodnikiem jest interaktywna mapa, mają tworzyć syntetyczną wiedzę o aktualnym stanie oraz historii polonistyki. „Geopolonistyka” umożliwia rozpoznanie działalności osób oraz instytucji zaangażowanych obecnie i w przeszłości w prowadzenie różnych form badań i nauczania literatury, kultury i języka polskiego poza granicami Polski. Będziemy zaszczyceni, jeśli zechcą Państwo zaprezentować swoją działalność w ramach „Geopolonistyki” i wypełnić udostępnioną przez nas ankietę.
Spotkanie jako przywilej. Adrianna Beczek o medycynie narracyjnej w praktyce klinicznej
Spotkanie z pacjentem to przywilej. Rozmowa z człowiekiem, który jest w kryzysowej sytuacji, w trudnym, może najważniejszym momencie życia, jest wyjątkowym doświadczeniem.
Newsletter projektu "Polonistyka wobec wyzwań współczesnego świata"
12 kwietnia tego roku rozpoczęliśmy realizację trzyletniego projektu "Polonistyka wobec wyzwań współczesnego świata". Nasz projekt wyrósł z potrzeby zaangażowania we współczesny świat i pokazania, że polonistyka ma mu wiele do zaoferowania, dając narzędzia, by się w nim odnaleźć, pomóc go zrozumieć, wyjść naprzeciw jego problemom. Taka polonistyka zaangażowana znana jest nie od dziś. Jako zespół badaczy/badaczek i ekspertów/ekspertek w obszarach stosunkowo "młodych" na polskim gruncie, a także niemal nieobecnych w świadomości społecznej, pragniemy jednak zaoferować Państwu naszą wiedzę i kompetencje, ujęte w funkcjonalnej, dostępnej formie. O naszych działaniach projektowych informujemy w rozsyłanych cyklicznie newsletterach.
Podcast "Polonistyka zaangażowana"
Polonistyka daje narzędzia, by odnaleźć się w świecie, pomóc go zrozumieć, zapobiec wykluczeniu i osamotnieniu, dlatego Zespół projektu „Polonistyka wobec wyzwań współczesnego świata” postanowił włączyć się w szukanie odpowiedzi na problemy współczesności i skoncentrować się na indywidualności człowieka, na odzyskaniu więzi, kontaktów międzyludzkich i poczuciu tożsamości, na poszanowaniu zasad otwartości i dostępności, a także inkluzywności w otaczającym nas świecie.