Полонистический бюллетень

Статья / интервью

22.11.2018

Dr Justyna Gorzkowicz, zwyciężczyni 1. edycji Konkursu Publikuj.dr, o swoim udziale w Konkursie

Z radością przyjęliśmy wiadomość, że rok od pierwszej edycji Konkursu "Biuletynu Polonistycznego" Publikuj.dr. drukiem ukazała się praca dr Justyny Gorzkowicz "W poszukiwaniu antagonisty. O wątkach egzystencjalnych w twórczości Kornela Filipowicza", dofinansowana w ramach I nagrody w Konkursie. Z tej okazji Autorka podzieliła się z Redakcją swoim wspomnieniem o udziale w konkursie i zmianie, którą wniósł w jej życie.

Gdy wysyłałam swoje zgłoszenie do konkursu “Biuletynu Polonistycznego" Publikuj.dr w IBL PAN, mieszkałam już w Wielkiej Brytanii. Miałam okazję zapoznać się, jak temat ogłaszania wyników badań (i ich obecności w świecie wirtualnym), funkcjonuje w tamtejszych kręgach akademickich. Zauważyłam, że droga, która w popularyzacji nauk (zwłaszcza humanistycznych) na Zachodzie jest już utarta, w Polsce zaczyna być w trakcie  odkrywania i tworzenia indywidualnych ścieżek. Nie ulega wątpliwości, iż stosunkowo łatwiej za pomocą wizualizacji upowszechniać wiedzę, która oparta jest o dane statystyczne. Tego typu praktyki są od lat stosowane w nauce polskiej i to z dużym powodzeniem. W badaniach literaturoznawczych czy językoznawczych nie jest to prostym zadaniem. Nie znaczy jednak, że niemożliwym. Mając to przekonanie, zdecydowałam się ubiegać o nagrodę “Biuletynu Polonistycznego", który stał się platformą prezentacji i popularyzacji polskiego życia naukowego na najwyższym światowym poziomie.

Bardzo ucieszyła mnie formuła konkursu zachęcająca do ujęcia niezwykle kreatywnego, bo za pomocą przekazu multimedialnego, tematu popularyzacji obronionych w pracy doktorskiej wyników własnych badań. To wyjście naprzeciw stosowanych w nauce poza granicami Kraju metodom powstałym w odpowiedzi na szybki wzrost popularności nowych mediów. Zmieniły one bezpowrotnie sposób postrzegania relacji zachodzących pomiędzy tekstem, obrazem i dźwiękiem oraz jego udziału w popularyzacji wyników badań.

Interesowało mnie niesłychanie jak młodzi humaniści w Polsce podejmą ten temat. To było dla mnie wyzwanie i nauka. Bardzo dziękuję za ten konkurs. Dzięki niemu nie tylko możliwe było ukazanie się mojej książki, która powstała w oparciu o prace doktorską, ale także dalsze rozwijanie własnych kompetencji cyfrowych jako badacza.

dr Justyna Gorzkowicz


Książka Justyny Gorzkowicz W poszukiwaniu antagonisty. O wątkach egzystencjalnych w twórczości Kornela Filipowicza ukazała się nakładem Pewnego Wydawnictwa w Kielcach. Projekt graficzny okładki: Jarosław Solecki. Opracowanie redakcyjne: Adam Cedro, ISBN 978-83-63518-23-3

Pewne Wydawnictwo, Kielce 2018, www.pewne.eu
Publikacja dofinansowana przez Instytut Badań Literackich PAN w ramach I nagrody w konkursie „Biuletynu Polonistycznego” Publikuj.dr oraz Culture Lab Foundation (UK)

Информация

Собеседник:
Justyna Gorzkowicz

Antropolog kulturowy ze specjalnością literaturoznawczą, krytyk artystyczny; kieruje Ośrodkiem Badań Dziedzictwa Emigracji Polskiej w Londynie

 

Дата размещения:
22 ноября 2018; 17:38 (Mariola Wilczak)
Дата правки:
22 ноября 2018; 17:43 (Mariola Wilczak)

Смотреть также

27.04.2019

Pasja do promowania nauki. Rozmowa z Doktorem Wojciechem Włoskowiczem

Czy popularyzacja i upowszechnianie nauki wiążą się ze sobą? Czy popularyzowanie nauk humanistycznych jest przyjemne? Co zrobić, by było skuteczne? Zapraszamy do rozmowy z Panem Doktorem Wojciechem Włoskowiczem, przedstawicielem dziedziny „nauki humanistyczne” w Stowarzyszeniu Rzecznicy Nauki.

01.08.2018

Funkcjonujemy w czasach walki o uwagę odbiorców

O korzyściach płynących z humanistyki, o jej promocji, komunikacji nie tylko naukowej i o roli „Biuletynu Polonistycznego” z Natalią Osicą, specjalistką w dziedzinie promocji nauki, współautorką książki „Sztuka promocji nauki. Praktyczny poradnik dla naukowców” rozmawiała Mariola Wilczak.

09.07.2024

Zjazd Konferencji Polonistyk Uniwersyteckich w Poznaniu - relacja

Tegoroczny zjazd Konferencji Polonistyk Uniwersyteckich uwydatnił jej szczególną rolę w środowisku: jako wspólnego głosu polonistów reprezentujących wszystkie uniwersytety w Polsce, uprawiających badania w dyscyplinach literaturoznawstwo, językoznawstwo oraz polonistyka. Nowe wyzwania związane z powołaniem dyscypliny polonistyka to tylko jeden z elementów trudnej organizacyjnie sytuacji, w której znalazło się środowisko polonistyczne. Wśród najistotniejszych dla środowiska tematów, podejmowanych podczas Zjazdu pojawiły się: kwestia ewaluacji czasopism, w których publikują literaturoznawcy, językoznawcy oraz poloniści prowadzący badania w ramach filologii narodowej, kształt reformy edukacyjnej w szkołach i możliwości pozyskania ze źródeł publicznych wsparcia finansowego dla Konkursu im. Profesora Czesława Zgorzelskiego. Gospodarzem tegorocznego wydarzenia był  Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

07.02.2023

„Nawet wolę, jak pan mówi o mnie”. O Szymborskiej w różnych rejestrach

O tym, co najważniejsze w obchodach 100. rocznicy urodzin Wisławy Szymborskiej, czy możliwy jest jubileusz bez patosu i o pielęgnowaniu dziecka w sobie rozmawiają Mariola Wilczak i dr hab. Michał Rusinek, prof. UJ, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej, wieloletni sekretarz Poetki, członek Rady Języka Polskiego, tłumacz i pisarz. 2023 rok został ustanowiony przez Senat RP rokiem Wisławy Szymborskiej. 2 lipca przypada setna rocznica urodzin Poetki.

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах