Полонистический бюллетень

Статья / интервью

01.09.2023

Jak sprawić, by otwarty dostęp do książek stał się powszechną praktyką?

Учреждения:

Do 15 września zapraszamy do odpowiadania na ankietę projektu PALOMERA, dotyczącą otwartego dostępu do książek naukowych. Ankieta jest skierowana do instytucji badawczych, naukowczyń i naukowców, przedstawicielek i przedstawicieli instytucji finansujących badania, wydawnictw, bibliotek i dostawców infrastruktury służących rozpowszechnianiu treści w otwartym dostępie. Dzięki odpowiedziom lepiej zrozumiemy wyzwania, jakie napotykają instytucje, które chciałyby rozwijać polityki otwartego dostępu w zakresie wydawnictw książkowych.

Link do ankiety: https://utfragen.uni-bielefeld.de/index.php/471452?lang=en

PALOMERA to odpowiedź na problem niskiej dostępności książek naukowych w formatach elektronicznych i w otwartym dostępie. Dwuletni projekt finansowany ze środków Horyzontu Europa ma charakter badawczy, a jego celem jest zgromadzenie i udostępnienie informacji o politykach i procesach wydawniczych w 39 krajach europejskich. Oprócz badań, w ramach projektu będą także realizowane działania rzecznicze (advocacy), skierowane przede wszystkim do krajowych polityków i urzędników odpowiedzialnych za naukę.

Od stycznia 2023 r. zespół projektowy zgromadził już ponad 800 rekordów, na które składają się dokumenty strategiczne, ustawy, artykuły prasowe, blogi i wpisy na blogach, artykuły naukowe, raporty organizacji, a także instytucji rządowych. Na podstawie analizy tych źródeł powstanie baza wiedzy o różnych rozwiązaniach dla książek w otwartym dostępie w Europie, a także rekomendacje dotyczące rozwoju otwartych modeli wydawniczych w obszarze nauk humanistycznych i społecznych. 

IBL PAN jest członkiem konsorcjum, realizującego projekt PALOMERA. Jesteśmy liderami pakietu roboczego nr 2, a także uczestniczymy w pakietach nr 3 i 5. Koordynujemy zbieranie materiałów zastanych, prowadzenie wywiadów oraz uczestniczyliśmy w projektowaniu metodologii gromadzenia i analizy danych badawczych. 

Wśród badanych krajów jest również Polska. Zespół projektowy przyjrzy się polskiemu rynkowi wydawnictw humanistycznych i społecznych oraz politykom służącym otwartości w nauce, zarówno na poziomie rządowym, jak i instytucjonalnym. PALOMERA wiąże się tematycznie z ostatnimi działaniami OPERAS-PL w zakresie otwartych monografii w humanistyce (piszemy o tym na naszym blogu Otwarta Humanistyka), dlatego jako zespół wspieramy naszych europejskich kolegów i z niecierpliwością czekamy na pierwsze wyniki badań. 

Będziemy wdzięczni za rozpowszechnienie informacji o projekcie i trwającej ankiecie wśród potencjalnych zainteresowanych.

Zespół Otwartej Nauki 

#otwartaHumanistyka #oh

https://otwartanauka.hypotheses.org/

Centrum Humanistyki Cyfrowej

Instytutu Badań Literackich PAN

www.chc.ibl.waw.pl | www.operas.pl  

Информация

Дата размещения:
1 сентября 2023; 14:07 (Mariola Wilczak)
Дата правки:
1 сентября 2023; 14:07 (Mariola Wilczak)

Смотреть также

09.02.2024

Wyniki ankiety DIAMAS - już dostępne

Z przyjemnością udostępniamy wyniki ankiety dotyczącej wydawnictw instytucjonalnych przeprowadzonej w ramach projektu DIAMAS. Dostępne jest już streszczenie, które przybliża kluczowe ustalenia. Dokumentowi temu towarzyszą raporty krajowe i bardziej szczegółowa analiza, dostępne na stronie internetowej DIAMAS.

03.04.2023

DIAMAS zbiera potrzeby wydawnictw dotyczące czasopism OA / ankieta i spotkanie

Serdecznie zapraszamy wydawnictwa i dostawców usług wydawniczych do wypełnienia ankiety europejskiego projektu DIAMAS na temat publikowania instytucjonalnego, a w szczególności wydawania czasopism w otwartym dostępie. To właśnie dzięki Państwa odpowiedziom partnerzy w projekcie poznają lepiej publikowanie instytucjonalne jako istotny aspekt komunikacji naukowej i opracują odpowiednie zasoby, narzędzia, polityki i strategie, które wspomogą wydawców czasopism naukowych w Europie, w tym w Polsce.  Odpowiedzi zbierane są do 30 kwietnia br.

01.02.2022

OPERAS-PL, czyli działania na rzecz otwartej komunikacji w humanistyce i naukach społecznych

Polecane narzędzia cyfrowe do organizacji pracy badawczej, widoczność dorobku naukowego w sieci, wyszukiwanie literatury i danych badawczych dostępnych w otwartym dostępie - to tylko niektóre tematy artykułów publikowanych na stronie internetowej inicjatywy OPERAS-PL.

18.01.2024

Nowa strona internetowa EOSC Polska promuje polskie działania w otwartej nauce

Powstała nowa strona internetowa EOSC Polska, poświęcona promocji działań podejmowanych przez polskie podmioty w obszarze otwartej nauki. Projekt ten szczególnie akcentuje dobre praktyki w zarządzaniu danymi badawczymi oraz wdrażaniu Europejskiej Chmury Otwartej Nauki (EOSC) w Polsce. Na stronie będą prezentowane profile krajowych ekspertów, a także efekty projektów realizowanych przez polskie instytucje w ramach konkursów infraEOSC. To doskonała okazja, aby bliżej poznać osiągnięcia i zaangażowanie polskich naukowców w rozwijanie otwartej nauki.

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах