Полонистический бюллетень

Статья / интервью

01.02.2022

OPERAS-PL, czyli działania na rzecz otwartej komunikacji w humanistyce i naukach społecznych

Polecane narzędzia cyfrowe do organizacji pracy badawczej, widoczność dorobku naukowego w sieci, wyszukiwanie literatury i danych badawczych dostępnych w otwartym dostępie - to tylko niektóre tematy artykułów publikowanych na stronie internetowej inicjatywy OPERAS-PL.

fragment strony głównej operas.pl

Wraz z początkiem roku Zespół OPERAS-PL poleca kilka wygodnych i darmowych aplikacji, z których na co dzień korzystają członkowie i członkinie zespołu Centrum Humanistyki Cyfrowej. W związku z postanowieniem na 2022 rok szczególną uwagę już teraz poświęca widoczności dorobku naukowego w sieci: sposobom popularyzowania wyników badań, śledzeniu cytowań, prowadzeniu profili w mediach społecznościowych. Zachęca do udziału w krótkich ankietach dotyczących naszych zwyczajów i praktyk. Udziela także wskazówek, które warto wykorzystać w swojej codziennej pracy naukowej.

W zwięzłym, dwuczęściowym poradniku Gdzie najwygodniej wyszukiwać zasoby w otwartym dostępie? zestawia ze sobą popularne serwisy do wyszukiwania literatury i danych badawczych dostępnych w Open Access. W części pierwszej przygląda się "Bibliotece Nauki", "Federacji Bibliotek Cyfrowych", wyszukiwarce Isidore oraz inicjatywie Core, a w części drugiej: Polonie, Akademice, serwisom DOAJ i DOAB oraz platformie OpenEdition.

"Biuletyn Polonistyczny" jako portal wspierający działalność badawczą i otwartą komunikację naukową gorąco poleca lekturę tych i innych treści publikowanych na stronie internetowej Otwarta komunikacja w humanistyce i naukach społecznych (operas.pl).

Zachęcamy również do subskrypcji newslettera OPERAS-PL, gwarantującego comiesięczną porcję wiadomości o innowacjach w otwartej komunikacji naukowej i humanistyce cyfrowej.


OPERAS-PL to inicjatywa Centrum Humanistyki Cyfrowej, działającego przy Instytucie Badań Literackich PAN. Jej celem jest rozwój otwartej komunikacji w humanistyce i naukach społecznych (HS) w Polsce, pełnienie roli łącznika pomiędzy różnymi grupami w środowisku nauk humanistycznych i społecznych: instytucjami naukowymi, wydawcami, właścicielami e-infrastruktur badawczych i badaczami. 

Информация

Ссылки
Дата размещения:
1 февраля 2022; 17:25 (Mariola Wilczak)
Дата правки:
3 февраля 2022; 11:07 (Mariola Wilczak)

Смотреть также

16.07.2021

OPERAS i Europejska Mapa Drogowa Infrastruktur Badawczych

Europejska inicjatywa dla otwartej komunikacji w naukach humanistycznych i społecznych – OPERAS, której członkiem jest IBL PAN, została wpisana na listę Europejskiej Mapy Drogowej Infrastruktur Badawczych z poparciem kilku państw członkowskich, w tym Polski.

19.09.2024

Manifest Otwartej Humanistyki

Szanowni Państwo, z radością i pełni optymizmu przedstawiamy Manifest Otwartej Humanistyki – owoc refleksji nad kondycją i potrzebami naszej dziedziny wiedzy.  Celem Manifestu jest zwrócenie uwagi polskiego środowiska humanistycznego oraz decydentów politycznych na problem niedopasowania kryteriów ewaluacji do aktualnych sposobów uprawiania humanistyki, a tym samym na jej rzeczywiste potrzeby organizacyjne i ekonomiczne. 

01.09.2023

Jak sprawić, by otwarty dostęp do książek stał się powszechną praktyką?

Do 15 września zapraszamy do odpowiadania na ankietę projektu PALOMERA, dotyczącą otwartego dostępu do książek naukowych. Ankieta jest skierowana do instytucji badawczych, naukowczyń i naukowców, przedstawicielek i przedstawicieli instytucji finansujących badania, wydawnictw, bibliotek i dostawców infrastruktury służących rozpowszechnianiu treści w otwartym dostępie. Dzięki odpowiedziom lepiej zrozumiemy wyzwania, jakie napotykają instytucje, które chciałyby rozwijać polityki otwartego dostępu w zakresie wydawnictw książkowych.

20.09.2018

Raporty konsorcjum OPERAS dotyczące otwartego dostępu do publikacji naukowych w Europie

Międzynarodowe konsorcjum OPERAS opublikowało raporty (white papers) dotyczące różnych aspektów otwartego dostępu do publikacji naukowych w Europie: rzecznictwa, najlepszych praktyk, standardów, wielojęzyczności, modeli biznesowych, platform i usług oraz narzędzi badawczych. Wszystkie publikacje można bezpłatnie pobrać z repozytorium Zenodo.

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах