Полонистический бюллетень

Статья / интервью

17.10.2020

Źródła wiedzy i materiały pomocne w zdalnej edukacji

W związku z koniecznością powrotu do nauki zdalnej przypominamy o polecanych przez "Biuletyn Polonistyczny" źródłach wiedzy i materiałach dydaktycznych, w tym również audiowizualnych, które mogą wspomóc nauczycieli, uczniów szkół średnich i studentów.

Polecane przez nas materiały to między innymi udostępnione na Facebooku i na kanale YouTube wykłady:

Przeglądu cennych materiałów dokonali również Piotr Bordzoł w artykule Literatura, kultura i edukacja online – przegląd zasobów i możliwości i Marta Błaszczyńska w tekście Historia i sztuka online: przegląd wybranych wystaw i kolekcji cyfrowych.

Zachęcamy również do przetestowania nowej wyszukiwarki DARIAH-CAMPUS, grupującej materiały dydaktyczne w otwartym dostępie: https://campus.dariah.eu/.


Zapraszamy do uzupełnienia tej listy i zgłaszania polecanych przez siebie wartościowych źródeł i materiałów przydatnych w edukacji. Będziemy o nich na bieżąco informować.

Информация

Дата размещения:
17 октября 2020; 16:42 (Mariola Wilczak)
Дата правки:
17 октября 2020; 16:45 (Mariola Wilczak)

Смотреть также

05.05.2020

IBL dla szkół

Z myślą o uczniach szkół średnich badacze z Instytutu Badań Literackich PAN zorganizowali akcję "IBL dla szkół". Przygotowali zestaw materiałów, które mają za zadanie - szczególnie przed egzaminem maturalnym - ugruntować i pogłębić wiedzę o literaturze, zainspirować do dialogu z twórcami i ich dziełami.

21.04.2020

Historia i sztuka online: przegląd wybranych wystaw i kolekcji cyfrowych

Okres pandemii. Czas, w którym niemożliwym staje się wyjście do galerii sztuki lub muzeum. Warto zatem zapoznać się z możliwościami, jakie dają cyfrowe kolekcje oraz wystawy czy wydarzenia online. Część z nich narodziła się niedawno. Są odpowiedzią świata kultury i sztuki na obecną sytuację. Inne od początku powstawały jako projekty cyfrowe, umożliwiając odbiorcom szybkie i powszechne odkrywanie ciekawych materiałów online z całego świata. Przedstawiamy zestawienie inspirujących inicjatyw w języku polskim oraz angielskim, które pozwalają na bezpłatne poznanie zasobów bez wychodzenia z domu. Na liście znajdują się zarówno pojedyncze wystawy, jak i całe instytucje udostępniające zbiory online.

07.05.2020

Ekspres Maturalny z ATH. Język polski

Od 6 maja rusza "Ekspres Maturalny" z języka polskiego. Pracownicy Wydziału Humanistyczno-Społecznego ATH przygotowali zestaw opracowań lektur popularnych na maturze z języka polskiego. Opracowania można pobierać, drukować, dzielić się z innymi maturzystami. Na stronie dostępne są również wykłady wprowadzające do cyklu, przygotowane przez prof. Marka Bernackiego w ramach projektu "Lektury do matury".

05.04.2020

Literatura, kultura i edukacja online – przegląd zasobów i możliwości

Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które weszło w życie 26 marca, wprowadzono ograniczenie działania uczelni do 10 kwietnia 2020 r. (ograniczenie zostało następnie przedłużone do 26 kwietnia). Rozporządzenie ustanawia również obowiązek zajęć online, niezależnie od tego, czy zostało to przewidziane w programie kształcenia. Także sprawdzenie efektów uczenia się może odbywać się z użyciem narzędzi informatycznych, poza siedzibą uczelni. Co ważne, przygotowane materiały online będą mogły być wykorzystywane do 30 września 2020 roku.

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах