Издательская новинка
ANNA MOSZYŃSKA LISTY Z PIRNY 1850
Druga z serii edycji „Archiwum Kobiet”. Listy i dzienniki Anny Moszyńskiej to unikatowe świadectwo trzydziestoletniej kobiety, która spędziła sześć miesięcy 1850 roku w zakładzie dla chorych umysłowo w Pirnie.
Publikacja ta stanowi równoważny appendix do literackiego szaleństwa romantycznego i podważa tradycyjne ujęcie obłąkania jako wartościowej formy dochodzenia do (samo)wiedzy. Pisma Moszyńskiej ukazują w pełni tragizm izolacji i jednocześnie (w świetle listów męża autorki, Piotra Moszyńskiego, które uzupełniają edycję) oddziaływanie choroby na losy rodziny. Polifoniczna tożsamość autorki – przedstawiającej się jako matka, żona, kobieta, hermafrodyta – pokrywa się z wieloma dyskursami na temat jej sytuacji, dlatego dokumenty osobiste Moszyńskiej uzupełnione zostały m.in zachowaną dokumentacją medyczną dotyczącą jej leczenia.
Szalona Marusia? Matka Polka wariatka? Polska madame Schreber? W 1850 r. Anna Moszyńska spędziła sześć miesięcy w zakładzie dla obłąkanych w Pirnie. Edycja prezentuje unikatowe materiały ze zbiorów Biblioteka Narodowa – korespondencję z rodziną z pierwszego okresu choroby i dzienniki osobiste autorki.
Содержание
Kalendarium . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 7
Wstęp . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 41
Nota edytorska . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 77
Anna Moszyńska, Listy z Pirny (1850) . . . . . . . . . . . . . . . . 81
Dodatki . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 221
Aneksy . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 237
Słownik biograficzny . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 275
Indeks osób. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 297
Indeks nazw geograficznych . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 304
Anna Moszyńska, Dzienniki
Dziennik I (18 lutego – 28 września 1850)
Dziennik II (5–13 marca 1850)
Piotr Moszyński, Listy do Anny Moszyńskiej
Информация
Смотреть также
BRONISŁAWA WALIGÓRSKA LISTY Z CYTADELI 1886
Автор/Редактор: Monika Rudaś-Grodzka
Pierwszy tom z serii edycji dokumentów osobistych "Archiwum Kobiet".
Diarystki: tekst i egzystencja
Автор/Редактор: Tatiana Adriana Czerska
Przedmiotem zamieszczonych w książce Tatiany Czerskiej szkiców jest obszar twórczości diarystycznej kobiet, tworzących w XX wieku.
"Gdybym Cię, moje Serce, za męża nie miała, żyć bym nie mogła". Listy Magdaleny z Czapskich do Hieronima Floriana Radziwiłła z lat 1744-1759
Автор/Редактор: Iwona Maciejewska, Katarzyna Zawilska
Publikacja zawiera 154 listy drugiej żony H. F. Radziwiłła, reprezentanta jednego z najznamienitszych rodów I Rzeczypospolitej.
MIĘDZY WILNEM, URALEM I PETERSBURGIEM. Asymetrie kulturowe, transfer wiedzy i polityka w końcu XVIII i pierwszej połowie XIX wieku
Автор/Редактор: Monika Bednarczuk
Autorka: Monika Bednarczuk – literaturoznawczyni, badaczka związków polityki z literaturą, zwłaszcza w okresie międzywojennym, kultury przełomu XVIII i XIX wieku, intymistyki i pisarstwa kobiet, a w ostatnim czasie również nurtów i środowisk ezoterycznych w PRL.