Издательская новинка
Historia mówiona: geneza, rozwój, koncepcje
Publikacja jest przewodnikiem po nurtach badań nad historią mówioną.
"Autor z naukową precyzją i popularyzatorską swadą rekonstruuje kolejne etapy kształtowania się tej specyficznej dyscypliny znajdującej się na pograniczu historii, archiwistyki, socjologii, folklorystyki, memorologii humanistycznej a zajmującej się gromadzeniem i badaniem danych na temat przeszłości pozyskiwanych za pomocą nagrywania wypowiedzi osób, które opowiadają o swoim życiu. […] Porządek opisu rozwoju praktyki i teorii historii mówionej wyznacza w książce autorska periodyzacja, dzięki której chronologicznie obserwujemy kolejne etapy działalności i przedmiotu zainteresowania badaczy tekstów mówionych.
Przedstawione w książce wieloaspektowe i wielowątkowe omówienie dziejów historii mówionej jest wartościowe nie tylko ze względu na swój wymiar sprawozdawczy. Dla wielu współczesnych działań naukowych i społecznych może stać się wartościową inspiracją".
Prof. dr hab. Aleksandra Niewiara
Uniwersytet Śląski w Katowicach
26 sierpnia 2023 roku dr Damian Gocół w rozmowie z red. Piotrem Kędziorkiem (Radiowe Centrum Kultury Ludowej) opowiadał o swojej monografii w audycji „Poranek Dwójki” Programu 2 Polskiego Radia. Audycji w formie podcastu można posłuchać na stronie internetowej pod adresem: https://www.polskieradio.pl/8/404/Artykul/3230418,historia-mowiona-okiem-badacza.
Publikację patronatem objęły: Polskie Towarzystwo Ludoznawcze / Polish Ethnological Society - Oddział w Lublinie, Radio Lublin i Pismo Folkowe.
Содержание
Wstęp ........................................................................................................................... 7
1. Geneza historii mówionej..........................................................11
2. Okres archiwistyczny ...............................................................17
3. Okres społeczny ......................................................................51
4. Okres tekstologiczny.................................................................67
Zakończenie..................................................................................91
Bibliografia.....................................................................................95
Indeks osobowy ...........................................................................105
Информация
Смотреть также
PORADNIK: JAK MÓWIĆ I PISAĆ O GRUPACH NARAŻONYCH NA DYSKRYMINACJĘ Etyka języka i odpowiedzialna komunikacja
Автор/Редактор:
Poradnik dla osób, które chcą pisać i mówić o grupach narażonych na dyskryminację w sposób trafny, inkluzywny i niepowielający stereotypów.
Poetologie postrukturalne. Szkice krytyczne
Автор/Редактор: Jerzy Madejski
Szkice
Rok 2020 i inne opowiadania
Автор/Редактор:
Publikacja „Rok 2020” to zbiór 23 wspomnień spisanych przez studentów Wydziału Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Zielonogórskiego – wspomnień, które stanowią dla odbiorców niezwykłe świadectwo epoki.
Kompetencje leksykalne uczniów w młodszym wieku szkolnym w Polsce i na Litwie (studium statystyczno-kognitywne)
Автор/Редактор: Jovita Vaškevič-Buś
Autorka porównała słownictwo uczniów w młodszym wieku szkolnym w Polsce i na Litwie. Odpowiedziała na pytanie, jaki jest zasób słownictwa oraz w jaki sposób polskie i litewskie dzieci konceptualizują obraz świata. Książka wpisuje się w badania kwantytatywne słownictwa uczniów, ich sprawności tworzenia tekstów, a także wiedzy o tym, jak najmłodsi przez pryzmat języka postrzegają świat, w którym żyją.