Издательская новинка
Leksyka młodzieży. Tradycja, rozwój, kreatywność
Monografia wpisuje się w nurt rozważań na temat języka młodzieży, a więc grupy wyodrębnianej z ogółu społeczeństwa ze względu na wiek i przeważnie wykonywaną czynność uczenia się (lub uczenia się i pracy). Autorka książki wychodzi z założenia, iż w komunikacji wewnątrzgrupowej mowa młodych ludzi, w tym uczniów i studentów, pozostaje wyrazem zarówno opozycji do oficjalnego języka, jak i dezaprobaty i krytycznej postawy wobec innych osób, zwłaszcza osób dorosłych.
Głównym celem monografii jest omówienie zjawisk trwałości, zmienności i różnorodności leksyki młodzieży traktowanych jako swoiste wyznaczniki kreatyności osób należących do tej grupy środowiskowej. Systematyczna analiza zagadnień dotyczących trzech wymienionych aspektów słownictwa młodych ludzi, poprzedzona omówieniem obecności w dotychczasowych badaniach językoznawczych problematyki leksyki młodzieżowej oraz teoretycznyczno-metodologicznych podstaw podjętych rozważań, została przeprowadzona na materiale słownikowym pozyskanym ze zbiorów zamkniętych (jak słowniki i słowniczki języka uczniów i studentów, publikacje zawierające słowniczki leksyki) i ze zbiorów otwartych (zamieszczonych w Internecie i aktualizowanych przez młodszych użytkowników polszczyzny). Wskazane źródła cechuje zróżnicowanie tematyczne, ilościowe i metodologiczne, przyleżą one i do XX, i do XXI wieku. Procesy zmienności i niezmienności słownictwa zostały też przedstawione w kontekście ankiety sondażowej przeprowadzonej wśród młodzieży studiującej w uczelni wyższej. W sposobie ujęcia materiału językowego połączono zatem podejście diachroniczne z synchronicznym.
Информация
Смотреть также
Słownictwo z zakresu górnictwa solnego XVI–XVIII wieku na tle polszczyzny ogólnej
Автор/Редактор: Ewa Katarzyna Horyń
Autorka zebrała i przeanalizowała polską leksykę z zakresu górnictwa solnego w XVI–XVIII w. Prezentacja i opis materiału leksykalnego skoncentrowane są na przedstawieniu słownictwa, które swoją tematyką obejmuje dwie sfery – eksploatację soli i handel nią. Materiał został zgrupowany wokół dwunastu kategorii znaczeniowych istotnych dla odtworzenia leksyki związanej z tą gałęzią przemysłu.
Zielonogórskie Seminaria Językoznawcze 2022:Bliskie otoczenie człowieka. Leksyka, teksty, dyskursy
Автор/Редактор: Magdalena Hawrysz, Magdalena Jurewicz-Nowak, Irmina Kotlarska
Oddawany do rąk Czytelników tom gromadzi artykuły powiązane motywem bliskiego otoczenia człowieka, rozumianego zarówno w wymiarze przestrzennym, jak i społecznym.
Język poezji Leopolda Staffa
Автор/Редактор: Mirosława Alicja Białoskórska
Studium językowo-stylistyczne poświęcone poezji Leopolda Staffa.
Grafomania i inne pokusy
Автор/Редактор: Dariusz Andrzej Śnieżko
Polecamy Państwa uwadze nową książkę autorstwa Dariusza Śnieżki.