Полонистический бюллетень

Издательская новинка

Дата размещения: 16.02.2021
Литературоведение

Między mitem a kiczem. O prozie Brunona Schulza

Автор/Редактор:
Издательство:
ISBN:
9788381802963

Jaki charakter ma proza Brunona Schulza? To proste pytanie stało się przyczyną dociekań i udzielenia nieoczywistych odpowiedzi przez Michała Piętniewicza. Schulz niewątpliwie był jednym z największych pisarzy XX wieku, ale zdaniem badacza stawianie go na absolutny piedestał wydaje się po pierwsze bałwochwalcze, a po drugie nietrafione ze względu na pewną, narzucającą się od razu cechę jego pisarstwa: mianowicie jego osobność. Dlaczego twórczość Schulza mimo wszystko cieszy się dużą popularnością? Stoi za tym duchowe pokrewieństwo z dziełami Kafki? Mitologizacja? A może to zręcznie napisany kicz? 


 

Информация

Начало событияГод публикации:
2021
Страниц:
132
Дата размещенияСкачать:
Дата размещения:
16 февраля 2021; 22:12 (Paweł Wojciechowski)
Дата правки:
17 февраля 2021; 20:43 (Mariola Wilczak)

Смотреть также

22.06.2020
Литературоведение

Pogranicza sacrum w medium literatury

Автор/Редактор: Daniel Kalinowski

Nasza dzisiejsza propozycja interpretatorska gromadzi badaczy literaturoznawców z różnych ośrodków naukowych w Polsce oraz o różnorodnym doświadczeniu akademickim. W artykułach omawiamy zagadnienia głównie polonistyczno-literaturoznawcze, ale przecież nie tylko. Mamy bowiem świadomość, że we współczesnych praktykach interpretacyjnych warto sięgać po problematykę istniejącą na styku czasami odmiennych i wchodzących ze sobą w relacje pomiędzy różnymi tradycjami językowymi dziedzin aktywności człowieka. Z tego więc powodu w swoich realizacjach nie unikamy ujęć interdyscyplinarnych czy też takich, które nie znajdują się w głównym nurcie dyskursu polonistycznego.

03.12.2023
литература

Antologia "Kto wam pozwolił tak pięknie żyć..."

Автор/Редактор: Łucja Dudzińska, Dawid Jung

Polsko-ukraińska antologia "Kto wam pozwolił tak pięknie żyć" ukazała się pod redakcją Dawida Junga i Łucji Dudzińskiej w serii Biblioteka Przekładów z Literatury Europejskiej, prowadzonej i wydawanej przez "Zeszyty Poetyckie" oraz Stowarzyszenie Pisarzy Polskich w Poznaniu.

06.12.2020
Литературоведение

Całość i sens. Ćwiczenia historycznoliterackie

Автор/Редактор: Dariusz Jan Kulesza

Dane szczegółowe: Wydawca: Instytut Badań Literackich PAN, rok wyd.: 2019, oprawa: miękka ze skrzydełkami, ilość stron: 362, ISBN: 978-83-6607-643-3

20.01.2023
Литературоведение

Miasto potencjalne. Warszawa w latach 1945-1980 w wybranych utworach prozy polskiej

Автор/Редактор: Piotr Prachnio

Publikacja została poświęcona powojennej Warszawie z lat 1945–1980 oraz temu w jaki sposób uobecniła się ona w wybranych utworach Leopolda Tyrmanda, Stefana Kisielewskiego, Mirona Białoszewskiego, Pawła Hertza, Marii Dąbrowskiej, Tadeusza Konwickiego i Edmunda Niziurskiego. 

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах