Издательская новинка
(Nie)pokój w tekstach kultury XIX–XXI wieku
Nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego ukazała się publikacja (Nie)pokój w tekstach kultury XIX–XXI wieku pod redakcją Barbary Zwolińskiej i Krystiana Macieja Tomali, będąca wynikiem ogólnopolskiej interdyscyplinarnej konferencji naukowej o tym samym tytule, zorganizowanej przez Pracownię Badań nad Literaturą Zapoznaną i Mniej Znaną na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego w 2019 roku.
W czasach niepokoju, w których przyszło nam się spotkać, by wskazać chociażby najważniejsze lęki społeczne XXI wieku, możemy odnaleźć trafne diagnozy i głosy pocieszenia, ślady historii i wizje przyszłości. W kolejnych rozdziałach proponujemy artykuły poświęcone niepokojom dawnych literatów, wątkom wojennym, a zwłaszcza tematyce Zagłady, budzącej niepokój sztuce i dramatom scenicznym, kwestiom genderowym i aktualnym dziś niepokojom cywilizacyjnym. Wielorakie zapisy owych doświadczeń, utrwalone w tekstach kultury, stają się barometrem przemian społecznych oraz celnym rozpoznaniem stanu współczesnego świata, zanurzonego w konsumpcyjnym pośpiechu, w pobieżności i miałkości doznań duchowych, będących niejednokrotnie mniej ważnym dodatkiem do wygodnego życia, pozbawionego intelektualnego trudu.
Słowo wstępne Redaktorów
Monografia zawiera refleksje nad różnorodnymi aspektami oraz przejawami motywu (nie)pokoju w literaturze polskiej i zagranicznej na przestrzeni dwóch stuleci, począwszy od dosłownego traktowania zagadnienia pokoju jako pomieszczenia i (nie)pokoju jako rodzaju nie-miejsca aż po filozoficzne rozważania dotyczące niepokojów cywilizacyjnych. Badacze analizują powyższy termin również w odniesieniu do dziedzin, takich jak teatr, film czy widowisko sportowe. Książka stanowi więc kompleksowe studium (nie)pokoju ujętego z perspektywy literaturoznawczej, antropologicznej, socjologicznej, medialnej czy społecznej.
W tworzeniu publikacji wzięło udział kilkudziesięciu naukowców związanych z ośrodkami akademickimi w całej Polsce, m.in. Uniwersytetem Gdańskim, Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetem Jagiellońskim czy Uniwersytetem Warszawskim.
(Nie)pokój w tekstach kultury XIX–XXI wieku to trzeci tom serii z NIE, dotychczas ukazały się (Nie)męskość w tekstach kultury XIX–XXI wieku i (Nie)smak w tekstach kultury XIX–XXI wieku.