Полонистический бюллетень

Издательская новинка

Дата размещения: 16.06.2021
Антропология культуры

(Nie)pokój w tekstach kultury XIX–XXI wieku

Автор/Редактор:
Издательство:
ISBN:
978-83-8206-119-2

Nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego ukazała się publikacja (Nie)pokój w tekstach kultury XIX–XXI wieku pod redakcją Barbary Zwolińskiej i Krystiana Macieja Tomali, będąca wynikiem ogólnopolskiej interdyscyplinarnej konferencji naukowej o tym samym tytule, zorganizowanej przez Pracownię Badań nad Literaturą Zapoznaną i Mniej Znaną na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego w 2019 roku.

W czasach niepokoju, w których przyszło nam się spotkać, by wskazać chociażby najważniejsze lęki społeczne XXI wieku, możemy odnaleźć trafne diagnozy i głosy pocieszenia, ślady historii i wizje przyszłości. W kolejnych rozdziałach proponujemy artykuły poświęcone niepokojom dawnych literatów, wątkom wojennym, a zwłaszcza tematyce Zagłady, budzącej niepokój sztuce i  dramatom scenicznym, kwestiom genderowym i aktualnym dziś niepokojom cywilizacyjnym. Wielorakie zapisy owych doświadczeń, utrwalone w tekstach kultury, stają się barometrem przemian społecznych oraz celnym rozpoznaniem stanu współczesnego świata, zanurzonego w konsumpcyjnym pośpiechu, w pobieżności i miałkości doznań duchowych, będących niejednokrotnie mniej ważnym dodatkiem do wygodnego życia, pozbawionego intelektualnego trudu.

Słowo wstępne Redaktorów


Monografia zawiera refleksje nad różnorodnymi aspektami oraz przejawami motywu (nie)pokoju w literaturze polskiej i zagranicznej na przestrzeni dwóch stuleci, począwszy od dosłownego traktowania zagadnienia pokoju jako pomieszczenia i (nie)pokoju jako rodzaju nie-miejsca aż po filozoficzne rozważania dotyczące niepokojów cywilizacyjnych. Badacze analizują powyższy termin również w odniesieniu do dziedzin, takich jak teatr, film czy widowisko sportowe. Książka stanowi więc kompleksowe studium (nie)pokoju ujętego z perspektywy literaturoznawczej, antropologicznej, socjologicznej, medialnej czy społecznej. 

W tworzeniu publikacji wzięło udział kilkudziesięciu naukowców związanych z ośrodkami akademickimi w całej Polsce, m.in. Uniwersytetem Gdańskim, Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetem Jagiellońskim czy Uniwersytetem Warszawskim.

(Nie)pokój w tekstach kultury XIX–XXI wieku to trzeci tom serii z NIE, dotychczas ukazały się (Nie)męskość w tekstach kultury XIX–XXI wieku i (Nie)smak w tekstach kultury XIX–XXI wieku.

Информация

Начало событияГод публикации:
2021
Страниц:
556
Дата размещения:
16 июня 2021; 20:25 (Maja Wojciechowska)
Дата правки:
16 июня 2021; 20:45 (Mariola Wilczak)

Смотреть также

07.04.2019
Антропология культуры

(Nie)męskość w tekstach kultury XIX–XXI wieku

Автор/Редактор:

Obszerna praca zatytułowana (Nie)męskość w tekstach kultury XIX–XXI wieku jest efektem współpracy wielu badaczy zainteresowanych problematyką męskości, która stała się przedmiotem badań w polskiej humanistyce stosunkowo niedawno. Struktura całości tomu jest dobrze pomyślana i podzielona, zwłaszcza że składa się nań bardzo dużo tekstów, których przedmiotem są punktowe analizy, często dotyczące pojedynczych tekstów, zagadnień czy też fenomenów kulturowych.

21.01.2020
Антропология культуры

(Nie)smak w tekstach kultury XIX-XXI wieku

Автор/Редактор:

Książka udanie wpisuje się w coraz szerszy nurt opracowań, dla których osią, pretekstem i głównym tematem jest antropologicznie rozumiana kategoria „pożywienia” oraz związane z nią konotacje.

30.09.2022
литература

Nie-pokoje twórcze. Antologia tekstów studentek i studentów studiów pisarskich US

Автор/Редактор: Arleta Galant, Inga Iwasiów, Piotr Marcin Krupiński

Tom prezentuje prace studentek i studentów studiów pisarskich UUniwersytetu Szczecińskiego

16.01.2022
Литературоведение

Tu jest taka tradycja, ja to wszystko dziedziczę... Tradycje literackie i kulturowe w tekstach polskiej sceny muzycznej XX i XXI wieku

Автор/Редактор: Adam Regiewicz, Maciej Szargot

Praca jest poświęcona obecności tradycji literackiej w polskich piosenkach XX i XXI wieku. Odwołują się do niej reprezentanci nurtów o większych ambicjach: rocka, muzyki alternatywnej, piosenki literackiej, autorskiej, kabaretowej. 

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах