Полонистический бюллетень

Издательская новинка

Дата размещения: 06.05.2021
Литературоведение

Poetyka ekstremalna oraz inne noty o liryce i krytyce współczesnej

Автор/Редактор:
ISBN:
978-83-64511-71-4

Nakładem wydawnictwa Pasaże ukazała się nowa książka profesora Jerzego Madejskiego, zbierająca jego szkice o poezji współczesnej.

Poetyka ekstremalna to książka literaturoznawcy. Jest rzeczowa i stonowana, uważna w oglądzie, oszczędna w wysłowieniu. Wyszła spod pióra badacza, ale tworzące ją szkice nie godzą się na jałową samozwrotność naukowego dyskursu. Szukają rezonansu ze światem poza akademią. Akcentują egzystencjalny wymiar myślenia i pisania o literaturze. Pokazują, że istniejemy w czytaniu, w ruchu lektury. Przypominają, że źródłowym żywiołem ludzkiego świata jest interpretacja.

Jerzy Madejski chętnie operuje na wymownych przykładach. W ten sposób oświetla nieuchwytną całość – proteuszową, wewnętrznie zdynamizowaną, na różne sposoby otwartą. Celnie dobrane egzemplum jest dla niego miarodajną próbką, a jednocześnie rodzajem pryzmatu, który wzięte na warsztat zagadnienie pozwala precyzyjnie rozszczepić na problemowe pasma i nie zatrzeć przy tym niuansów.

W takim rozszczepieniu wiązki tekstu otwiera się perspektywa dla myśli zestrojonej z ruchem pióra, a rzeczowy ogląd odsłania swoje krytyczne ostrze – staje się formą rozumiejącej lektury, formą pogłębionego rozumienia. I również tym jest Poetyka ekstremalna.

                                                                Paweł Próchniak

Информация

Начало событияГод публикации:
2021
Страниц:
300
Дата размещения:
6 мая 2021; 12:04 (Agnieszka Szczaus)
Дата правки:
6 мая 2021; 12:04 (Agnieszka Szczaus)

Смотреть также

02.08.2018
Литературоведение

Opozycja antyreżimowa w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk w latach 1956-1989

Автор/Редактор: Justyna Błażejowska

Wydane wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej

05.06.2020
Литературоведение

500-lecie demokracji. Historia i perspektywy

Автор/Редактор: Krystyna Krawiec-Złotkowska

Tom zawiera referaty przedstawione na sympozjum naukowym pt. 500-lecie reformacji. Wielość perspektyw, które odbyło się 7 grudnia 2017 roku w Słupsku, w Zamku Książąt Pomorskich.

25.10.2020
Литературоведение

WACŁAW BOROWY - PO LATACH

Автор/Редактор: Tomasz Piotr Chachulski, Jerzy Snopek

Publikacja dotycząca jednego z najważniejszych polskich historyków literatury i krytyków literackich.    

03.01.2019
Литературоведение

Liryka i aksjologia. Rozmowy o poezji i sztuce polskiej przełomu XX i XXI wieku

Автор/Редактор: Marek Bernacki, Mirosław Włodzimierz Dzień

Książkowy dwugłos bielskich profesorów — Marka Bernackiego i Mirosława Dzienia — stanowi wyrazisty i ważny gest obrony humanistyki przed „aksjologiczną nikczemnością” przybierającą różnorakie maski scjentyzmu (quasi-naukowości i quasi-obiektywizmu), relatywizmu, czy też hegemonii „wolnego rynku” przekształcającego uniwersytet w korporację. [...] Zbiór studiów i szkiców połączonych tytułową formułą Liryka i aksjologia [...] zawiera swoiste wyznanie wiary w senso- i kulturotwórczą moc tekstu. Wbrew licznym (po)nowoczesnym tendencjom „nihilującym” sens, znaczenie, osobę autora, spójność tekstu autorzy tomu Liryka i aksjologia deklarują swoje przywiązanie do hermeneutycznej i fenomenologicznej tradycji.

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах