Полонистический бюллетень

Издательская новинка

Дата размещения: 06.05.2021
Литературоведение

Poetyka ekstremalna oraz inne noty o liryce i krytyce współczesnej

Автор/Редактор:
ISBN:
978-83-64511-71-4

Nakładem wydawnictwa Pasaże ukazała się nowa książka profesora Jerzego Madejskiego, zbierająca jego szkice o poezji współczesnej.

Poetyka ekstremalna to książka literaturoznawcy. Jest rzeczowa i stonowana, uważna w oglądzie, oszczędna w wysłowieniu. Wyszła spod pióra badacza, ale tworzące ją szkice nie godzą się na jałową samozwrotność naukowego dyskursu. Szukają rezonansu ze światem poza akademią. Akcentują egzystencjalny wymiar myślenia i pisania o literaturze. Pokazują, że istniejemy w czytaniu, w ruchu lektury. Przypominają, że źródłowym żywiołem ludzkiego świata jest interpretacja.

Jerzy Madejski chętnie operuje na wymownych przykładach. W ten sposób oświetla nieuchwytną całość – proteuszową, wewnętrznie zdynamizowaną, na różne sposoby otwartą. Celnie dobrane egzemplum jest dla niego miarodajną próbką, a jednocześnie rodzajem pryzmatu, który wzięte na warsztat zagadnienie pozwala precyzyjnie rozszczepić na problemowe pasma i nie zatrzeć przy tym niuansów.

W takim rozszczepieniu wiązki tekstu otwiera się perspektywa dla myśli zestrojonej z ruchem pióra, a rzeczowy ogląd odsłania swoje krytyczne ostrze – staje się formą rozumiejącej lektury, formą pogłębionego rozumienia. I również tym jest Poetyka ekstremalna.

                                                                Paweł Próchniak

Информация

Начало событияГод публикации:
2021
Страниц:
300
Дата размещения:
6 мая 2021; 12:04 (Agnieszka Szczaus)
Дата правки:
6 мая 2021; 12:04 (Agnieszka Szczaus)
Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах