Полонистический бюллетень

Издательская новинка

okładka wydania "Poezji" Jerzego Guranowskiego | Wydawnictwo Austeria
Дата размещения: 18.10.2021
литература

Poezje

Автор/Редактор:
Издательство:
ISBN:
978-83-7866-331-7

Nakładem wydawnictwa Austeria ukazał się reprint młodzieńczych tomików wierszy Jerzego Guranowskiego z roku 1912 i 1913. Przypomniana została postać literata popularnego w kręgach warszawskiej bohemy, stałego bywalca kawiarni Udziałowa, gdzie spotykali się pisarze z kręgu Młodej Polski, autora recenzji teatralnych i filmowych oraz satyryka i publicysty współpracującego z wieloma pismami.

Publikacja wierszy poprzedzona jest obszernym esejem prof. Justyny Bajdy. Badaczka, przypomina, że u schyłku XIX i na początku XX wieku „poezja była w powietrzu” a klimat liryczno-dekadencki epoki Młodej Polski tworzyli wielcy znani i pomniejsi, nieraz zapomniani poeci. Jerzy Guranowski wniósł w ten klimat swoją uczuciowość i wrażliwość muzyczną nadającą niepowtarzalny rytm i melodię jego wierszom. Poeta rozwijał również charakterystyczne młodopolskie wątki poczucia twórczego marazmu, samotności i tęsknoty i te melancholijne tony wplatał w szum i zgiełk wielkiego miasta. Smutek duszy rozświetlają erotyki, niekiedy dość śmiałe. Pojawiają się też motywy patriotyczne.

Warto przypomnieć, że Jerzy Guranowski był bliskim krewnym Janusza Korczaka. Został zamordowany przez hitlerowskich oprawców w roku 1942 w getcie warszawskim.


Na moje ręce złożyła dłonie

I cisza dziwna w serce przenika...

Rozkołysana w niebiańskim tonie

Schodzi w ukojeń i snów koronie

Pani Muzyka

 

Chylą się kłosy, faluje zboże.

Czerwienią maki, mieni się gryka,

Dzwoni skowronek pieśń swą w przestworze,

Płynie rozlewna, jak sine morze

Pani Muzyka


Książka  jest starannie wydana, a jej szata graficzna nawiązuje do pierwodruku i grafiki Konrada Toma. Patronami wydania są Muzeum Warszawy i Polskie Stowarzyszenie im. Janusza Korczaka.

Информация

Начало событияГод публикации:
2021
Страниц:
384
Дата размещения:
18 октября 2021; 18:48 (Mariola Wilczak)
Дата правки:
18 октября 2021; 18:48 (Mariola Wilczak)

Смотреть также

16.12.2020
Литературоведение

Życie Norwida. Pamiątka dwusetnej rocznicy urodzin Poety

Автор/Редактор: Józef Franciszek Fert

W roku 2021 przypada dwusetna rocznica urodzin Cypriana Norwida (24 września 1821 – 22/23 maja 1883), jednego z najpowszechniej w kraju i za granicą znanych i uznanych pisarzy polskich. Niezwykle ważna i interesująca jest nie tylko jego wielostronna twórczość (rysunek, grafika, rzeźba, poezja, dramat, publicystyka), w której raz po raz odkrywamy autentyczne arcydzieła, ale równie bogate życie poety, któremu w pierwszym rzędzie poświęcona jest ta książka, stanowiąca szkic biograficzny jego losów i zwarty opis wszechstronnego dorobku literackiego i artystycznego.

02.10.2018
Литературоведение

Bóg daleki i bliski. Szkice o współczesnych wierszach i powieściach

Автор/Редактор:

Książka ukazała się w 2018 r. Składa się z ośmiu szkiców interpretacyjnych, z których sześć jest poświęconych współczesnej poezji polskiej, a dwa – naszej prozie. Łączy je namysł nad problematyką Boga i obecnością chrześcijaństwa w powojennej literaturze. 

12.03.2024
Литературоведение

Interpretuję: Jestem. Artykuły i szkice krytycznoliterackie (2017-2023)

Автор/Редактор: Marek Bernacki

W Wydawnictwie Naukowym UBB ukazała się monografia naukowa autorstwa prof. Marka Bernackiego Interpretuję: Jestem. Artykuły i szkice krytycznoliterackie (2017-2023). 

08.04.2021
литература

Cyprian Norwid,„Nie są nasze – pieśni nasze”. Wiersze religijne

Автор/Редактор: Stefan Sawicki

W roku 2021 przypada dwusetna rocznica urodzin Cypriana Norwida. Ukazał się drugi tom okolicznościowej serii przygotowanej przez Pewne Wydawnictwo – antologię wierszy religijnych Norwida opracowaną przez Profesora Stefana Sawickiego, redaktora naczelnego krytycznego wydania „Dzieł wszystkich” Norwida.

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах