New release
Poezje
Nakładem wydawnictwa Austeria ukazał się reprint młodzieńczych tomików wierszy Jerzego Guranowskiego z roku 1912 i 1913. Przypomniana została postać literata popularnego w kręgach warszawskiej bohemy, stałego bywalca kawiarni Udziałowa, gdzie spotykali się pisarze z kręgu Młodej Polski, autora recenzji teatralnych i filmowych oraz satyryka i publicysty współpracującego z wieloma pismami.
Publikacja wierszy poprzedzona jest obszernym esejem prof. Justyny Bajdy. Badaczka, przypomina, że u schyłku XIX i na początku XX wieku „poezja była w powietrzu” a klimat liryczno-dekadencki epoki Młodej Polski tworzyli wielcy znani i pomniejsi, nieraz zapomniani poeci. Jerzy Guranowski wniósł w ten klimat swoją uczuciowość i wrażliwość muzyczną nadającą niepowtarzalny rytm i melodię jego wierszom. Poeta rozwijał również charakterystyczne młodopolskie wątki poczucia twórczego marazmu, samotności i tęsknoty i te melancholijne tony wplatał w szum i zgiełk wielkiego miasta. Smutek duszy rozświetlają erotyki, niekiedy dość śmiałe. Pojawiają się też motywy patriotyczne.
Warto przypomnieć, że Jerzy Guranowski był bliskim krewnym Janusza Korczaka. Został zamordowany przez hitlerowskich oprawców w roku 1942 w getcie warszawskim.
Na moje ręce złożyła dłonie
I cisza dziwna w serce przenika...
Rozkołysana w niebiańskim tonie
Schodzi w ukojeń i snów koronie
Pani Muzyka
Chylą się kłosy, faluje zboże.
Czerwienią maki, mieni się gryka,
Dzwoni skowronek pieśń swą w przestworze,
Płynie rozlewna, jak sine morze
Pani Muzyka
Książka jest starannie wydana, a jej szata graficzna nawiązuje do pierwodruku i grafiki Konrada Toma. Patronami wydania są Muzeum Warszawy i Polskie Stowarzyszenie im. Janusza Korczaka.
Information
See also
Bóg daleki i bliski. Szkice o współczesnych wierszach i powieściach
Author/Editor:
Książka ukazała się w 2018 r. Składa się z ośmiu szkiców interpretacyjnych, z których sześć jest poświęconych współczesnej poezji polskiej, a dwa – naszej prozie. Łączy je namysł nad problematyką Boga i obecnością chrześcijaństwa w powojennej literaturze.
Życie Norwida. Pamiątka dwusetnej rocznicy urodzin Poety
Author/Editor: Józef Franciszek Fert
W roku 2021 przypada dwusetna rocznica urodzin Cypriana Norwida (24 września 1821 – 22/23 maja 1883), jednego z najpowszechniej w kraju i za granicą znanych i uznanych pisarzy polskich. Niezwykle ważna i interesująca jest nie tylko jego wielostronna twórczość (rysunek, grafika, rzeźba, poezja, dramat, publicystyka), w której raz po raz odkrywamy autentyczne arcydzieła, ale równie bogate życie poety, któremu w pierwszym rzędzie poświęcona jest ta książka, stanowiąca szkic biograficzny jego losów i zwarty opis wszechstronnego dorobku literackiego i artystycznego.
Interpretuję: Jestem. Artykuły i szkice krytycznoliterackie (2017-2023)
Author/Editor: Marek Bernacki
W Wydawnictwie Naukowym UBB ukazała się monografia naukowa autorstwa prof. Marka Bernackiego Interpretuję: Jestem. Artykuły i szkice krytycznoliterackie (2017-2023).
W głąb. Szkice o współczesnej poezji Śląska i Zagłębia
Author/Editor: Magdalena Piotrowska-Gort
Zebrane w książce szkice dotyczą wybranych utworów poetyckich pisarzy Śląska i Zagłębia. Na podstawie przeprowadzonych analiz monografia unaocznia różnorodne poetyckie korelacje z przestrzenią oraz sposoby wyrażania stanowiska wobec kategorii miejsca i nie-miejsca w poezji współczesnych twórców regionu - Macieja Meleckiego, Krzysztofa Siwczyka, Grzegorza Olszańskiego, Marty Podgórnik, Marka Baczewskiego, Pawła Lekszyckiego, Pawła Sarny, Pawła Barańskiego. Mówiąc o nie-miejscach (Marc Aúge) wspomnieć należy także o problematyce eschatologicznej, która pojawia się w tej poezji niezwykle często, nabiera jednak wyraźnie anty-metafizycznego charakteru, poeci Śląska i Zagłębia w swych postindustrialnych obrazach ukazują bowiem wyraźnie dokonującą się implozję mitów i obrazów archetypicznych miejsc. Od wyobraźni przestrzennej płynnie przechodzimy więc, jako czytelnicy tej poezji, do problematyki egzystencjalnej (antropologicznej/antropocentrycznej ale także niejednokrotnie post-humanistycznej).