Полонистический бюллетень

Издательская новинка

Дата размещения: 16.01.2022
Литературоведение

Tu jest taka tradycja, ja to wszystko dziedziczę... Tradycje literackie i kulturowe w tekstach polskiej sceny muzycznej XX i XXI wieku

Praca jest poświęcona obecności tradycji literackiej w polskich piosenkach XX i XXI wieku. Odwołują się do niej reprezentanci nurtów o większych ambicjach: rocka, muzyki alternatywnej, piosenki literackiej, autorskiej, kabaretowej. 

Przygotowana narracja nie ma charakteru kompleksowego, ale jest raczej punktowym omówieniem pewnych zjawisk przenikania tradycji literackich i kulturowych do warstwy tekstowej.

Содержание

1. Intro
2. Ślady kerygmatu w polskiej muzyce alternatywnej
3. Długie trwanie Średniowiecza
4. Strach się bać!
5. Naiwne czy sentymentalne?
6. Romanse z romantyzmem
7. Mickiewicz i spotkanie kultur
8. Apokalipsa z gitarą
9. Przedśpiew Waglewskiego
10. Pokazać język

Информация

Начало событияГод публикации:
2021
Дата размещения:
16 января 2022; 18:24 (Katarzyna Burska)
Дата правки:
16 января 2022; 18:24 (Mariola Wilczak)

Смотреть также

20.04.2018
Литературоведение

Kultura Pierwszej Rzeczpospolitej w poezji Jacka Kaczmarskiego

Автор/Редактор: Małgorzata Krzysztofik

Z bogatej puli piosenek Jacka Kaczmarskiego Małgorzata Krzysztofik wybrała siedemnaście, których interpretacja wymagała solidnego przygotowania filologiczno-historycznego. Wnikliwe czytanie utworu prowadzone jest na rozmaitych płaszczyznach dzieła i w różnych kontekstach – literackim, historycznym, obyczajowym, artystycznym, religijnym. Autorski wywód nabiera tu charakteru interdyscyplinarnego. Zręczne sprzężenie wyników badań z malarstwem historycznym oraz literackimi świadectwami epoki przykuwa nie tylko myśl, ale i wyobraźnię czytelnika. Formacja szlachecka jest tu zaprezentowana w migawkach „żywych obrazów”, połączonych przyczyną i skutkiem, komentowanych dyskursem o logice dziejów sarmackiego świata.  

24.10.2018
Языкознание

Strasznie lubię cię, piosenko. Szkice o tekstach Wojciecha Młynarskiego. Tom jubileuszowy dedykowany Profesor Barbarze Kudrze

Автор/Редактор: Katarzyna Burska, Elwira Olejniczak

„Strasznie lubię cię, piosenko”. Szkice o tekstach Wojciecha Młynarskiego. Tom jubileuszowy dedykowany Profesor Barbarze Kudrze pod redakcją Katarzyny Burskiej i Elwiry Olejniczak to pierwsza tak obszerna monografia poświęcona w całości twórczości jednego z największych poetów polskiej piosenki. Analizy tekstów Wojciecha Młynarskiego podjęli się językoznawcy, literaturoznawcy i kulturoznawcy. Wśród opracowań przeważają studia naukowe, ale nie zabrakło też artykułów o charakterze popularnym.

12.11.2024
glottodydaktyka

Warszawa i Ryga w piosence na lekcjach języka polskiego jako obcego

Автор/Редактор: Krystyna Barkowska, Katarzyna Duda, Marlena Olechowska, Agata Roćko

Warszawa i Ryga w piosence na lekcjach języka polskiego jako obcego to materiały edukacyjne z ćwiczeniami rozwijającymi sprawność rozumienia ze słuchu oraz umiejętność pracy z tekstem poetyckim, adresowane do uczących się języka polskiego jako obcego, drugiego i odziedziczonego, którzy opanowali polski alfabet oraz reprezentują poziomy biegłości językowej od A1 do C1 w skali Europejskiego systemu opisu kształcenia językowego (ESOKJ).

21.09.2019
Литературоведение

Sacrum w doświadczeniu kobiet. Kulturowe perspektywy. Polska i światowa

Автор/Редактор: Emilia Juchniewicz, Daniel Kalinowski

W naszej monografii zajmujemy się głównie wyrażaniem sacrum przez kobiety używające języka polskiego. To bardzo rozległa i długa tradycja, od średniowiecza związana z chrześcijaństwem, najczęściej w jego monastycznej formie.

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах