Полонистический бюллетень

Издательская новинка

Дата размещения: 10.10.2018
Литературоведение

Twórczość Tadeusza Różewicza w radiu. Studium przypadku

Автор/Редактор:
Издательство:
ISBN:
978-83-7865-645-6

Monografia poświęcona jest twórczości Tadeusza Różewicza prezentowanej na antenie Polskiego Radia, z której najliczniejszą grupę stanowią sztuki dramatyczne, adaptowane na słuchowiska.

Monografia poświęcona jest twórczości Tadeusza Różewicza prezentowanej na antenie Polskiego Radia, z której najliczniejszą grupę stanowią sztuki dramatyczne, adaptowane na słuchowiska, takie jak: Akt przerywany, Białe małżeństwoKartotekaKartoteka rozrzuconaOdejście Głodomora, Pogrzeb po polsku, Stara kobieta wysiaduje, Śmieszny staruszek, Świadkowie albo nasza mała stabilizacja, Wyszedł z domu. Oprócz tego w formie słuchowiska wyemitowano jednoaktówki Różewicza ujęte jako Teatr niekonsekwencji. Z równym powodzeniem sięgano po zbiory poezji, które stały się podstawą takich programów poetyckich, jak Radio w radiu, opartym na wyborze wierszy z tomu Uśmiechy, czy Recykling, w którym wykorzystano wiersze z tego zbioru. Osobną grupę stanowią audycje będące rodzajem hołdu złożonego mistrzom poety: Prusowi (Rozmowy w Alei Zdrowia) oraz Staffowi (Tadeusz Różewicz „pisze” Staffa). Oprócz tego przedmiotem zainteresowania w książce są audycje prezentujące prozę autora tomu wspomnieniowego Matka odchodzi, a także cykl pięciu wywiadów Dialogi poetów. Rozmowy o życiu, będących pokłosiem spotkania Tadeusza Różewicza z Czesławem Miłoszem w Teatrze Słowackiego w Krakowie w lipcu 1999 roku. Porównanie radiowych wersji z tekstami dramatów prowadzi do wniosku, iż w większości przypadków reżyserzy i realizatorzy słuchowisk adaptacyjnych, powołując się na formułę „realizacji na podstawie”, dokonywali autorytatywnych wyborów, skracając poszczególne sceny, czy całkowicie z nich rezygnując. Ponadto zauważyć można, że twórcy słuchowisk nie dążyli do nadmiernej modernizacji sztuk Różewicza, zachowując ich klimat, specyficzny rytm, oparty na fragmentaryczności, sekwencyjności następujących po sobie scen oraz poetyce kolażu i recyklingu.

Monografia na temat twórczości Tadeusza Różewicza wyemitowanej na antenie Polskiego Radia jest pracą pionierską, całościowo ujmującą gatunki dramatyczne, prozatorskie, poetyckie, wspomnieniowe, adaptowane w formie słuchowisk i programów radiowych. Kierowana jest zarówno do literaturoznawców, teatrologów, jak i medioznawców oraz studentów tych kierunków. Uwzględnia zarówno archiwalne zapisy radiowe, jak i te najnowsze, co pozwala na porównawcze ujęcie poetyki adaptacji materiału literackiego na potrzeby radia. Łączy kompetencje historyka literatury, teatrologa i medioznawczy, posiada więc charakter komparatystyczny.

Spis treści w załączniku.

Информация

Начало событияГод публикации:
2018
Страниц:
387
Дата размещенияСкачать:
Дата размещения:
10 октября 2018; 21:43 (Maja Wojciechowska)
Дата правки:
11 октября 2018; 23:02 (Sylwia Pikula)

Смотреть также

02.10.2018
Литературоведение

Bóg daleki i bliski. Szkice o współczesnych wierszach i powieściach

Автор/Редактор:

Książka ukazała się w 2018 r. Składa się z ośmiu szkiców interpretacyjnych, z których sześć jest poświęconych współczesnej poezji polskiej, a dwa – naszej prozie. Łączy je namysł nad problematyką Boga i obecnością chrześcijaństwa w powojennej literaturze. 

15.11.2018
Литературоведение

Tango bez Edka

Автор/Редактор: Tomasz Wiesław Bocheński

Tango bez Edka to zbiór esejów o literaturze współczesnej i recenzji publikowanych w czasopismach. Zebrane w całość, tworzą fascynującą panoramę literackich dokonań takich pisarzy, jak Sławomir Mrożek, Tadeusz Różewicz, Jarosław Marek Rymkiewicz, Zbigniew Kruszyński, Andrzej Stasiuk, Mariusz Wilk, ale też Sandor Marai, Imre Kertesz czy Hanoh Levin.

06.05.2021
Языкознание

PORADNIK: JAK MÓWIĆ I PISAĆ O GRUPACH NARAŻONYCH NA DYSKRYMINACJĘ Etyka języka i odpowiedzialna komunikacja

Автор/Редактор:

Poradnik dla osób, które chcą pisać i mówić o grupach narażonych na dyskryminację w sposób trafny, inkluzywny i niepowielający stereotypów.

07.12.2020
Литературоведение

Czesław Straszewicz - PISMA t.2 Powieści , publicystyka powojenna

Автор/Редактор:

Czesław Straszewicz (1904-1963) – prozaik, radiowiec, jeden z najważniejszych pisarzy polskich XX wieku. W okresie międzywojennym opublikował dwa zbiory opowiadań oraz dwie powieści, współpracował z „Prosto z Mostu” i „Polityką”. Po wybuchu II wojny światowej znalazł się na emigracji, gdzie współpracował z Radiem Wolna Europa oraz „Kulturą”, a w 1953 opublikował słynną powieść Turyści z bocianich gniazd. Zmarł w Montevideo w Urugwaju.

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах