Издательская новинка
Zygmunt Krasiński w Europie. Rekonesans
Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zaprasza do lektury nowego tomu z serii Zygmunt Krasiński pod redakcją Agnieszki Markuszewskiej i Mirosława Strzyżewskiego.
Aporie, napięcia intelektualne, dylematy dziewiętnastowieczności, rozdarcie między nowoczesnością a konserwatyzmem, polskością a kosmopolityzmem, zmagania z własną egzystencją świadomie kształtowaną i przeżywaną duchowo, zawieszenie w nieustającej podróży między posiadłościami rodowymi w kraju a mieszkaniem za granicą – to wielkie problematy życia i twórczości hrabiego Zygmunta. Nierozwiązywalne. Wszystko jest u niego połączone niczym pajęcza sieć ogromu spraw, jakimi żył intelektualista w XIX wieku. Ale pochodził z kraju, który nie istniał na mapie politycznej Europy. To istotna determinanta jego biografii intelektualnej i duchowej. Utożsamiał się i z Polską, i z Europą zarazem, rozważając trudne problemy społeczeństwa polskiego zawsze w kontekście europejskim. Był polskim arystokratą, ale i europejskim twórcą, estetą, podróżnikiem, czytelnikiem dzieł kształtujących tradycję dawnej europejskiej kultury i jednocześnie zwolennikiem form nowoczesnych. Po wieloletnich już zmaganiach z twórczością hrabiego jedno jest dla nas pewne: to prawdziwy „kosmos myśli” i duchowości romantyzmu, nie zaś chaos wszechświata. Dodajmy, kosmos nie w pełni jeszcze rozpoznany a rozpisany na życie i twórczość, dzieła poetyckie i korespondencję jako formę przeżywania własnej egzystencji. Nasza nowa książka ukazująca się w serii poświęconej Krasińskiemu przybliża, ale nie wyczerpuje rzecz jasna problematu europejskości hrabiego z Opinogóry. Jakże często, eksponując polski i patriotyczny charakter twórczości oraz narodowe dylematy autora Przedświtu, zapominamy o jego postawie prozachodniej, fascynacji estetyką i filozofią francuską, angielską, niemiecką i włoską, stąd nasze przypomnienie tego właśnie zespołu zagadnień. Zależy nam na odczarowaniu często jednostronnych interpretacji romantyzmu Krasińskiego i wpisaniu go w twórczość szerokiego kręgu europejskiej „kultury bez granic”, choćby w duchu prezentystycznych sugestii zawartych w książkach Człowiek romantyzmu (pod red. François
Fureta, Warszawa 2001) i nowszej Orlando Figesa Europejczycy. Początki kosmopolitycznej kultury (Warszawa 2021). Oczywiście nie dokonamy tego skromną publikacją. Jesteśmy jednak przekonani, że warto stawiać przed sobą nowe wyzwania i zadania. Ciągle tedy pozostaje otwarte pytanie o specyfikę romantycznej postawy i myśli Krasińskiego. Czy można o nim powiedzieć to samo, co o twórcy Dziadów w kontekście europejskim stwierdził Bogusław Dopart: „Adam Mickiewicz uosabia romantyzm narodowy, sprzymierzony z nurtami demokratyzacji i emancypacji społecznej, odwołujący się do tradycji wieloetnicznej Rzeczypospolitej szlacheckiej, nieobcy ideom nowożytnego humanizmu i organicyzmu, otwarty na uniwersalne wartości kultury”? A jaki romantyzm uosabia Zygmunt Krasiński?
Fragment wstępu do monografii
Содержание
Zygmunt Krasiński w Europie? / 7
I
Mirosław Strzyżewski
Europejski romantyk z Polski. Portret subiektywny hrabiego Zygmunta / 11
Grażyna B. Tomaszewska
Europa i Sprawiedliwość. Krasiński a wyzwania współczesności / 37
Teresa Winek
„Europa przepełniona Polakami” (na podstawie listów Zygmunta Krasińskiego do Adama Sołtana) / 61
Katarzyna Westermark
„Zostanę sam na tym świecie. Jaka to pociągająca perspektywa!” Zygmunt Krasiński wobec europejskich epidemii cholery / 85
Paulina Abriszewska
Krzątanina, rzeczy, kulisy podróży w listach Zygmunta Krasińskiego / 105
II
Ewa Szczeglacka-Pawłowska
Kontemplacyjny wymiar doświadczenia piękna. Zygmunt Krasiński wobec romantycznych koncepcji estetycznych / 123
Małgorzata Nowak
Zygmunt Krasiński jako tłumacz George’a Gordona Byrona / 135
Olga Szadkowska-Mańkowska
Hrabia Zygmunt i hrabia Vittorio. Włoskie reminiscencje w młodzieńczej twórczości Krasińskiego / 153
Piotr Śniedziewski
Między Golfem a Wezuwiuszem – Neapol w oczach Krasińskiego i Flauberta / 175
Karol Samsel
Joseph Conrad wobec Zygmunta Krasińskiego. Scenariusze wybranych „konfrontacji” / 193
III
Jakub Pyda
Alpejskie epifanie. Ze świadomości religijnej Zygmunta Krasińskiego / 215
Michał Sokulski
Tradycjonalistyczny wymiar Nie-Boskiej komedii Zygmunta Krasińskiego / 239
Grzegorz Kubski
Zagadki figury literackiej misteriów w Podziemiach weneckich / 261
Indeks osobowy / 305
Информация
Смотреть также
Zygmunt Krasiński, Oeuvres en français. Prose poétique suivi de Écrits politiques et critiques
Автор/Редактор: Agnieszka Markuszewska, Joanna Pietrzak-Thèbault, Mirosław Strzyżewski
Wydana w paryskim wydawnictwie Classiques Garnier edycja krytyczna zawiera francuską prozę poetycką i pisma publicystyczne Zygmunta Krasińskiego.
Zygmunt Krasiński. Życie czy literatura?
Автор/Редактор: Agnieszka Markuszewska
Pomieszczone w prezentowanym zbiorze artykuły – mimo charakterystycznej formuły tytułowej „życie czy literatura?” – nie roszczą sobie pretensji do udzielenia pełnej odpowiedzi na tak sformułowane pytanie. Przeciwnie: mają zachęcać do dalszych poszukiwań, sprzyjać zadawaniu nowych pytań, inspirować do twórczej lektury dzieła Krasińskiego (zwłaszcza zapoznanych utworów poety), zintensyfikować refleksję badawczą”.
Tajemnica miłości romantycznej. Zygmunt Krasiński i Delfina Potocka
Автор/Редактор: Danuta Danek
Książka to studium psychoanalityczne wnikające w tragiczne dzieje rodzinne Zygmunta Krasińskiego i w powiązaną z nimi, szczególną więź emocjonalną między poetą a Delfiną Potocką. Więź ta ukazana jest w kontekście rozważań autorki nad swoistością psychologiczną zjawiska tzw. miłości romantycznej, którego świadectwa znajdujemy w literaturze romantycznej i w biografiach jej twórców, a także na ogólniejszym tle wnoszonych przez autorkę tez poszerzających dotychczasowe spojrzenie na romantyzm. Zawiera także problematykę edytorską.
Krasiński żywioły kultury, żywioły natury, red. Małgorzata Burzka-Janik, Jarosław Ławski,
Автор/Редактор:
Rok wydania: 2019 Numer ISBN: 978-83-65696-32-8 Liczba stron: 501 Format: B5 Wydawnictwo Temida 2 w Białymstoku