Конкурс
Nagroda im. Jana Długosza 2016
27 października, po raz 19. ogłoszono werdykt Konkursu o Nagrodę im. Jana Długosza, który nieprzerwanie od 1998 roku towarzyszy Międzynarodowym Targom Książki w Krakowie. Na mocy decyzji Jury, któremu przewodniczył prof. Władysław Stróżewski, nagrodę otrzymała Anna Machcewicz za książkę „Bunt. Strajki w Trójmieście. Sierpień 1980”, która ukazała się w roku 2015 nakładem Europejskiego Centrum Solidarności.
Podczas uroczystej Gali, nagrodę pieniężną oraz statuetkę dłuta prof. Bronisława Chromego, wręczyli Grażyna Grabowska i Paweł Nikiliński - prezesi Targów w Krakowie. Fundatorem nagrody są Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Targi w Krakowie Sp. z o.o.
Laudację wygłosił Prof. dr hab. h.c. Piotr Sztompka, który kończąc przemówienie, stwierdził „Bunt Anny Machcewicz powinien zostać włączony do lektur szkolnych młodego pokolenia, dla którego sierpień 1980 i stocznia to już odległa, bajkowa trochę kraina. ”
Laudacja autorstwa prof. dr. hab. h.c. Piotra Sztompki
_________________________________________________________________________________________________________
Jury Konkursu, w składzie prof. Władysław Stróżewski (przewodniczący), prof. Ryszard Nycz, prof. Jan Ostrowski, prof. Leszek Polony, prof. Piotr Sztompka, prof. Jerzy Wyrozumski nominowało 10 publikacji do Nagrody im. Jana Długosza 2016. Zwycięski tytuł poznaliśmy pierwszego dnia Targów podczas uroczystej Gali, organizowanej w tym roku w Centrum Kongresowym ICE Kraków.
Wśród nominowanych publikacji znalazły się następujące pozycje:
Andrzej Brzeziecki, Tadeusz Mazowiecki. Biografia naszego premiera,
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Kraków 2015
Paweł Dybel, Dylematy demokracji. Kontekst polski,
Universitas Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych
Kraków 2015
Adam Dziadek, Jan Zieliński, Aleksander Wat. Notatniki,
Wydawnictwo Instytutu Badań Literackich PAN, Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego
Warszawa, Katowice 201
Wojciech Dziedziak, O prawie słusznym. Perspektywa systemu prawa stanowionego,
Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej
Lublin 2015
Danuta Kisielewicz, Niewola w cieniu Alp. Oflag VII A Murnau,
Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu
Opole 2015
Lidia Kośka, Lec. Autobiografia Słowa,
Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma
Warszawa 2015
Anna Machcewicz, Bunt. Strajki w Trójmieście. Sierpień 1980,
Europejskie Centrum Solidarności
Gdańsk 2015
Marcin M. Wiszowaty, Zasada monarchiczna i jej przejawy we współczesnych ustrojach europejskich i pozaeuropejskich monarchii mieszanych,
Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego
Gdańsk 2015
Dorota Wojda, Polska Szeherezada. Swoje i obce z perspektywy postkolonialnej,
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Kraków 2015
Wioletta Zawitkowska, Walka polityczno-prawna o następstwo tronu po Władysławie Jagielle w latach 1424-1434,
Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego
Rzeszów 2015
Konkurs o Nagrodę im. Jana Długosza jest jedyną inicjatywą w Polsce, która popularyzuje i nagradza dzieła wnoszące istotny wkład w rozwój nauki i kultury. Laureat Nagrody otrzymuje nagrodę pieniężną oraz statuetkę dłuta prof. Bronisława Chromego. Organizatorem Konkursu są Targi w Krakowie Sp. z o.o. Strategicznym celem inicjatywy jest wzrost czytelnictwa w Polsce, jak i popularyzacja książki naukowej z dziedziny szeroko rozumianej humanistyki.
Źródło: https://event.targi.krakow.pl/
Информация
Смотреть также
Nagroda im. Juliana Tuwima 2016 dla prof. Michała Głowińskiego
11 grudnia br. w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka prof. dr hab. Michał Głowiński otrzymał Łódzką Nagrodę Literacką im. Juliusza Tuwima. Jury postanowiło uhonorować dokonania literackie i twórczość Pana Profesora m.in. za „standardy nie tylko literackie, również etyczne” oraz „zaangażowanie w sprawy świata”.
V edycja konkursu im. Inki Brodzkiej-Wald
Jesteś doktorem nauk humanistycznych? Twoja praca doktorska dotyczy współczesności i została obroniona w zeszłym roku? Masz szanse na nagrodę w Konkursie imienia prof. Aliny „Inki ” Brodzkiej -Wald. Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce czeka na zgłoszenia do 27 lutego 2017 r. Partnerem Konkursu jest Fundacja Tygodnika Polityka.
Ogłoszenie wyników konkursu o Nagrodę im. Jana Kochanowskiego organizowanego przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Studiów Polonistycznych
Laureatem Nagrody został Jörg Schulte za książkę "Jan Kochanowski i renesans europejski.Osiem studiów" (w przekładzie K. Wierzbickiej-Trwogi, Warszawa, Neriton 2012).
IV edycja konkursu im. Inki Brodzkiej-Wald
16 czerwca o godz. 17 w Pałacu Staszica (w sali nr 144, ul. Nowy Świat 72) w Warszawie odbędzie się uroczystość wręczenia nagród w IV edycji Konkursu im. Inki Brodzkiej-Wald.