Конкурс
Celem Programu jest zwiększenie umiędzynarodowienia polskich uczelni i instytucji naukowych. Program pozwoli na przyjazdy do Polski na okres od 6 do 24 miesięcy wyróżniających się naukowców, posiadających co najmniej stopień naukowy doktora, którzy wzmocnią potencjał naukowy polskich instytucji systemu szkolnictwa wyższego i nauki i włączą się w prowadzone w nich aktywności naukowe, przede wszystkim projekty badawcze i działalność dydaktyczną.
W ramach Programu możliwe będzie zaproszenie badaczy z zagranicy, bez względu na wiek, reprezentowaną dziedzinę czy kraj pochodzenia, w tym polskich naukowców pracujących na stałe za granicą.
Program otwarty jest dla Wnioskodawców reprezentujących wszystkie dziedziny nauki. Nie wprowadza się ograniczeń co do wieku Wnioskodawców. W związku z zaprzestaniem współpracy pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej, a Rządem Federacji Rosyjskiej w ramach Umowy o współpracy w dziedzinie kultury, nauki i oświaty, zawartej w Warszawie dnia 25 sierpnia 1993 r., będącej skutkiem agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, wykluczeni z udziału w Programie są osoby fizyczne będące obywatelami Federacji Rosyjskiej oraz instytucji i innych podmiotów mających siedzibę na terytorium Federacji Rosyjskiej.
O udział w Programie może ubiegać się osoba fizyczna która łącznie spełnia poniższe warunki:
1) jest naukowcem posiadającym minimum stopień naukowy doktora (powinien posiadać stopień naukowy doktora w momencie upływu terminu składania wniosków. Wnioskodawcy, którzy w tym terminie pomyślnie obronili pracę doktorską, ale nie uzyskali jeszcze dyplomu również zostaną uznani za uprawnionych do wnioskowania);
2) jest zatrudniona w zagranicznej uczelni lub w zagranicznym ośrodku naukowym/badawczym, bądź ostatnie zatrudnienie w zagranicznej uczelni lub w zagranicznym ośrodku naukowym/badawczym zakończyła po 31 sierpnia 2024 r. Zatrudnienie nie jest wymagane w przypadku osób, które uzyskały stopień naukowy doktora po 31 sierpnia 2024 r.;
3) w okresie 3 lat przed dniem zakończenia naboru nie pracowała ani nie studiowała w Polsce oraz nie przebywała w Polsce nieprzerwanie dłużej niż 3 miesiące (przez pracę w Polsce rozumie się zatrudnienie w podmiocie mającym siedzibę na terytorium RP na podstawie umowy o pracę lub kierowanie grantem badawczym z afiliacją polskiej instytucji naukowej, o ile z tego tytułu było wypłacane wynagrodzenie);
4) posiada minimum 3 osiągnięcia z okresu 5 lat przed dniem zakończenia naboru spośród poniższych:
a) publikacja w języku angielskim jako główny autor w czasopismach umieszczonych w jednej z międzynarodowych baz: Scopus, Science Citation Index Expanded, Social Sciences Citation Index, Arts & Humanities Citation Index,
lub b) recenzowana monografia naukowa w języku angielskim,
lub c) publikacja w języku angielskim w recenzowanych materiałach z konferencji międzynarodowej uwzględnionej w the Computing Research and Education Association of Australasia (CORE), które zostały zaindeksowane w międzynarodowej bazie DBLP Computer Science Bibliography,
lub d) publikacja w języku angielskim w recenzowanych materiałach z konferencji międzynarodowej indeksowanych w bazie Web of Science Core Collection lub Scopus,
lub e) w przypadku przedstawicieli nauk o sztuce – potwierdzenie dokonania prezentacji dzieła w zagranicznej instytucji lub ośrodku akademickim bądź otrzymania wyróżnienia w konkursie o zasięgu międzynarodowym. Wnioskodawca może wykazać zarówno 3 osiągnięcia w ramach tego samego punktu (a, b, c, d lub e), jak i 3 różne osiągnięcia spośród wskazanych w pkt ae.
Podane w punkcie 4) powyżej ramy czasowe dla przedstawienia dorobku naukowego lub artystycznego mogą zostać wydłużone o czas przebywania na urlopie związanym z urodzeniem lub wychowaniem dziecka lub urlopem udzielonym z uwagi na stan zdrowia, przewidziane przez polskie przepisy prawa pracy. Jeśli Wnioskodawca uzna, że chce z tych powodów wydłużyć okres wymagany dla przedstawienia osiągnięć naukowych lub artystycznych, może poinformować o tym Agencję w składanym wniosku. Informacja ta będzie przetwarzana przez Agencję na podstawie Art. 9 ust. 1 lit a. RODO w związku z Art. 6 ust. 1 lit. d RODO, wyłącznie przez pracowników posiadających stosowne upoważnienie do przetwarzania tej kategorii danych, w celu wydania decyzji o wydłużeniu okresu w jakim Wnioskodawca może wykazać osiągnięcia uprawniające do aplikowania w Programie. Warunkiem przy korzystaniu ze ścieżki dla naukowców posiadających certyfikat MSCA Seal of Excellence jest posiadanie co najmniej stopnia doktora albo równorzędnego stopnia uzyskanego za granicą i złożenie wspólnie z instytucją polskiego systemu szkolnictwa wyższego i nauki wniosku w programie Horyzont Europa MSCA-PF-EF, który otrzymał certyfikat Seal of Excellence.
Nabór wniosków w Programie będzie prowadzony w terminie od 10 lutego do 12 maja 2025 roku do godz. 15:00, zgodnie z czasem urzędowym obowiązującym na terytorium Polski.
Okres realizacji Programu od 1 lutego 2026 r. do 30 listopada 2028 r.
Информация
Смотреть также
Program im. Stanisława Ulama 2023
Celem Programu jest zwiększenie umiędzynarodowienia polskich uczelni i instytucji naukowych.
Program imienia Bekkera
Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej ogłosiła nabór wniosków w Programie im. Bekkera. Celem Programu jest zwiększenie mobilności międzynarodowej naukowców i nauczycieli akademickich zatrudnionych w polskich uczelniach oraz jednostkach naukowych poprzez umożliwienie im prowadzenia badań naukowych lub zajęć dydaktycznych w renomowanych zagranicznych ośrodkach na całym świecie.
„Diamentowy Grant” – IX edycja konkursu
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosiło kolejną edycję konkursu skierowanego do wybitnie uzdolnionych studentów lub absolwentów prowadzących pod kierunkiem opiekuna naukowego badania naukowe o wysokim stopniu zaawansowania.
Polonista NAWA
Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej ogłosiła kolejny nabór w programie „Polonista”. Jest to program dla studentów i naukowców z zagranicznych uczelni, a od tego roku także dla polskich naukowców – polonistów, którzy chcieliby prowadzić działalność naukową i dydaktyczną na zagranicznych uczelniach prowadzących studia polonistyczne.