Образовательное предложение
Podyplomowe Studia Polsko-Żydowskie (w 2019/2020 V edycja)
Celem studiów jest stworzenie zainteresowanym możliwości zapoznania się z wybranymi aspektami kultury i historii, w których nastąpiło spotkanie i wzajemne przenikanie się elementów żydowskich i polskich. Z założenia interdyscyplinarny, program Studiów Polsko-Żydowskich wpisuje się w ten sposób zarówno w ramy studiów żydowskich, jak i studiów nad kulturą polską. Studia umożliwiają zastanowienie się nad wieloma ważnymi kwestiami związanymi z tradycją, historią, kulturą, tożsamością, religią w polsko-żydowskim kontekście.
Ofertę kierujemy przede wszystkim do osób, które chcą pogłębić swoją wiedzę na tematy związane ze wspólnymi wątkami polskiej i żydowskiej kultury oraz historii, a także do tych, które stawiają w tej dziedzinie pierwsze poznawcze kroki. Zajęcia prowadzą uznani specjaliści, którzy w swojej karierze naukowej zajmują się m.in. studiami żydowskimi, historią, literaturą, kulturoznawstwem i religioznawstwem.
Kierowniczka studiów: dr hab Monika Rudaś-Grodzka, prof. IBL PAN
Koordynatorki studiów: dr Natalia Judzińska, dr Barbara Krawcowicz
Czas trwania: 2 semestry (218 godzin). Zajęcia odbywają się w soboty i niedziele (w godz. 10:45-18:00).
Wybrane przedmioty: Wstęp do studiów polsko-żydowskich; Złota era: film żydowski; Nowa żydowska polityka; Dialog chrześcijańsko-żydowski; Legenda mordu rytualnego; W cieniu Zagłady; Sztuka żydowska; Filozofia żydowska; Być świadkiem Zagłady; Tożsamość żydowska; Zagłada w zapiskach; Polscy Żydzi: pamięć; Kultura żydowska a popkultura; Pogromy antyżydowskie; Motywy żydowskie w literaturze polskiej; Żydowska Warszawa.
Информация
Смотреть также
Rekrutacja na Podyplomowe Studia Polsko-Żydowskie
Oferta skierowana jest przede wszystkim do osób, które chcą pogłębić swoją wiedzę na tematy związane ze wspólnymi wątkami polskiej i żydowskiej kultury oraz historii, a także do tych, które stawiają w tej dziedzinie pierwsze poznawcze kroki.
Podyplomowe "Gender Studies" (w 2019/2020 - XII edycja)
Celem studiów jest przekazanie interdyscyplinarnej wiedzy w zakresie społeczno-kulturowej tożsamości płci, poddanie krytycznej analizie dotychczasowych przekonań o tym, co przemilczane, wypierane czy usuwane z kultury, nauki, społeczeństwa.
Wiedza o kulturze w szkole ponadgimnazjalnej
Studia skierowane są do nauczycieli z wyższym wykształceniem humanistycznym, którzy posiadają uprawnienia do nauczania jednego z przedmiotów szkolnych w szkołach ponadgimnazjalnych.
Podyplomowe Studia "Glottodydaktyka. Nauczanie języka polskiego jako obcego" (w 2019/2020 - VI edycja)
Celem studiów jest przekazanie wiedzy oraz umiejętności niezbędnych w zawodzie nauczyciela języka polskiego jako obcego, języka polskiego jako drugiego. Program obejmuje przedmioty, które pozwolą przygotować się do pracy lektora języka polskiego jako obcego na wszystkich poziomach zaawansowania (A1–C2).