Событие
#6 seminarium z cyklu "Antropologia Science Fiction"
Pracownia Antropologii Współczesności IBL PAN zaprasza na kolejne seminarium otwarte poświęcone "Antropologii Science Fiction".
Seminarium odbędzie się w czwartek 22 lutego 2024 roku o godzinie 17.00, w sali 144 Instytutu Badań Literackich PAN.
Spotkanie będzie poświęcone powieści Aleksego Tołstoja Aelita, która ukazała się w 1923 roku w Petersburgu. Jest to jedna z najsłynniejszych rosyjskich powieści science fiction, jej imię nosiła nagroda przyznawana w ZSRR dla wybitnych osiągnięć gatunku, w 1981 otrzymali ją bracia Strugaccy.
Na początku lat 20. XX wieku pojazd wystrzelony z Ziemi ląduje na Marsie. Załoga jest dwuosobowa: inżynier i żołnierz. Tam, po krótkim okresie wzajemnej przyjaźni, następuje konflikt cywilizacji. Na Czerwonej Planecie wybucha rewolucja inspirowana i kierowana przez niespokojnych Ziemian. Niestety, duch na Marsie jest w stanie upadku. Czy prawdziwa okaże się teoria socjalizmu na jednej planecie? W czasie dyskusji zapytamy o funkcję modelu zderzenia cywilizacji w socjalistycznej fantastyce naukowej. O związki fikcji naukowej z fikcją historyczną.
Rozmowę na temat książki poprzedzi wprowadzenie dr Doroty Jareckiej.
Dla chętnych proponujemy jako lekturę całość książki.
Zainteresowanych udziałem w spotkaniu prosimy o kontakt na adres mailowy (antropologiawspolczesnosci@gmail.com) – chętnie prześlemy materiały na seminarium.
Информация
Смотреть также
Antropologia Science Fiction, #5
Pracownia Antropologii Współczesności IBL PAN zaprasza na na kolejne seminarium, poświęcone Antropologii Science Fiction. Spotkanie będzie poświęcone książce z pogranicza science fiction, tj. Schronowi przeciwczasowemu G. Gospodinowa.
Antropologia Science Fiction, #4
Na najbliższym seminarium Pracowni Antropologii Współczesności przedmiotem dyskusji będą zagadnienia poruszone w Conversations on Science, Culture and Time - książce rozmów, które przeprowadzili ze sobą dwaj myśliciele francuscy: Michel Serres i Bruno Latour.
Antropologia Science Fiction, #3
Kolejne już spotkanie seminaryjne będzie dotyczyć książki braci Strugackich Trudno być Bogiem oraz tego, jak narracja science fiction modeluje pojęcie i doświadczenie czasu oraz historii.
Literatura otwarta na dialog z… cz. I: Science fiction i fantasy (UWAGA: WYDARZENIE ODWOŁANE. O nowym terminie organizatorzy poinformują wkrótce)
Koło Naukowe Polonistów i Koło Naukowe „Edu Art” Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach zapraszają na konferencję naukową pt.: „Literatura otwarta na dialog z… cz. I: Science fiction i fantasy”. Do udziału zapraszamy studentów i doktorantów wszystkich kierunków z obszarów nauk humanistycznych, społecznych, przyrodniczych, a także wszystkich zainteresowanych do wspólnymi rozważaniami nad literaturą science fiction i fantasy.