Событие
Antropocentryzm w języku / z cyklu Polskie debaty językoznawcze
Komitet Językoznawstwa PAN i Polskie Towarzystwo Językoznawcze kontynuują cykl spotkań naukowych pod tytułem Polskie debaty językoznawcze. Serdecznie zapraszamy na kolejną debatę, tym razem dotyczącą antropocentryzmu w języku (nieprzypadkowo tytuł debaty jest bliski tematowi zbliżającego się zjazdu PTJ). Do wymiany poglądów zaprosiliśmy troje znakomitych badaczy i miłośników tego zagadnienia, autorów wybitnych i znanych publikacji jemu poświęconych: profesor Aleksandrę Niewiarę, profesor Annę Pajdzińską i profesora Piotra Stalmaszczyka. Debatę poprowadzi profesor Adam Głaz.
Chcemy w ten sposób z jednej strony nawiązać do tradycji toczenia naukowych sporów w językoznawstwie, z drugiej strony wykorzystać możliwości, jakie stwarza wirtualna przestrzeń: zorganizowania debaty niewymagającej podróży i noclegów. Jednocześnie chcemy kolejny raz umocnić współpracę dwóch instytucji integrujących i reprezentujących polskie środowisko językoznawcze (niezależnie od tego, jaki język jest obiektem dociekań): Polskiego Towarzystwa Językoznawczego i Komitetu Językoznawstwa PAN.
Wydarzenie będzie miało charakter otwarty i odbędzie się on-line w środę 27 marca 2024 roku w godzinach 15.00–17.30. Dyskusja odbędzie się w trzech odsłonach, które nie bez powodu pragniemy nazwać rundami:
1. Czy ma sens mówienie o antropocentryzmie w języku?
2. Jaki antropocentryzm dzisiaj?
3. Konsekwencje antropocentryzmu.
Każdy z zaproszonych Gości w każdej rudzie będzie miał ok. 6 minut na zaprezentowanie swoich poglądów, następnie będzie czas na dyskusję nad wygłoszonymi tezami. Do dyskusji końcowej zapraszamy wszystkich obecnych uczestników spotkania.
Gospodarzami debaty będą: prof. Maciej Eder (przewodniczący KJ PAN, dyrektor IJP PAN) oraz prof. Tomasz Mika (Przewodniczący Zarządu PTJ, wiceprzewodniczący KJ PAN).
Dane dostępowe do spotkania i sposób logowania podamy w osobnym komunikacie organizacyjnym.
(Zaproszenie Organizatorów spotkania)
Информация
Смотреть также
Terminologia językoznawcza. Różne tradycje, różne języki / LXXVII Zjazd Polskiego Towarzystwa Językoznawczego
Organizatorem jest Wydział Filologiczno-Historyczny Uniwersytetu Jana Długosza. Głównym tematem kolejnego Zjazdu PTJ będzie terminologia językoznawcza.
Debata z cyklu "Colloquia Erasmiana"
Szkoła Doktorska Uniwersytetu Szczecińskiego zaprasza na kolejne spotkanie w ramach cyklu Colloquia Erasmiana, tym razem wokół książki dra hab. Piotra Krupińskiego, prof. US – „Co się śni zwierzętom? Eseje z pogranicza zoofilologii i psychoanalizy”. Debata odbędzie się 17 maja br. o godz. 18:00, na platformie Microsoft Teams.
Stanisław Wyspiański - artysta totalny?
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza na spotkanie z cyklu "Krakowskie kolokwium": "Stanisław Wyspiański - artysta totalny?".
Debata językoznawcza. Feminatywy na UZ
Debata językoznawcza z udziałem publiczności odbędzie się w ramach "Dnia Równości" na Uniwersytecie Zielonogórskim 20 listopada 2024 r.