Полонистический бюллетень

Событие

Начало событияДата события: 10.02.2017 - 11.02.2017
Дата размещения: 07.09.2016

Antropologia komunikacji. Oblicza pisma

Начало событияВид события:
Конференция
Местность:
Opole
Целевые аудитории:
аспиранты, Независимые ученые

Specyfika wizualnych systemów komunikacji, tworzonych od starożytności aż do czasów współczesnych, mimo różnic formy i obszaru geograficznego, zawsze wiąże się z ich funkcją społeczną i rolą w kulturze. Podczas konferencji chcemy przyjrzeć się bliżej tym relacjom — sposobom używania znaków graficznych w komunikacji między członkami społeczności, przyczynom ich tworzenia i sposobom, w jaki się rozwijają, gdy staną się już częścią kulturowej wspólnoty.

Chcemy przeanalizować nie tylko przypadki, w których udało się stworzyć system adekwatny dla swoich zadań i efektywnie go wykorzystywać, ale także rozważyć przyczyny komunikacyjnych niepowodzeń lub ograniczanie używania poszczególnych systemów. Interesuje nas ewolucja systemów pisma i innych znaków używanych do komunikacji za pośrednictwem form graficznych, ich wpływ na zjawiska kulturowe i odwrotnie — przyczyny, dla których zostały akurat w taki sposób skonstruowane.

Naszym celem jest stworzenie przestrzeni do interdyscyplinarnej dyskusji, pozwalającej dostrzec sposoby powstawania i funkcjonowania wizualnych systemów komunikacyjnych na przestrzeni czasu i w różnych kulturach. Zapraszamy badaczy ze wszystkich dziedzin nauk humanistycznych, którzy w ramach swoich badań zajmują się graficznymi systemami komunikacji w różnym obszarze czasowym i geograficznym: filologów klasycznych i neofilologów, semiotyków, antropolingwistów, komunikologów, historyków, historyków sztuki, kulturoznawców, archeologów, językoznawców i literaturoznawców. Interdyscyplinarne spojrzenie na tradycje i metody komunikowania się pozwoli nam na wszechstronną analizę tego zjawiska oraz stworzenie bazy dla badań nad tym obszarem wiedzy.

Proponowane zagadnienia:

  • semiotyka pisma i jego rola w kulturze;
  • antropologia języka oraz antropologia pisma;
  • językowe i kulturowe aspekty badań nad pismem;
  • materialny aspekt nośników pisma i systemy protopisma;
  • narracja w różnych systemach pisma i ich związki z przekazem ustnym.

Wykład inauguracyjny:

prof. dr hab. dr h.c. (mult.) Stanisław Gajda, członek rzeczywisty PAN - TBA

Wykłady plenarne:

prof. dr hab. Piotr P. Chruszczewski, KNF O/PAN – Jutlandzkie terenowe badanie runologiczne

prof. dr hab. Grzegorz Godlewski, UW – Konstelacja Teuta. O piśmie w tekście i poza tekstem

dr hab. Rafał Rosół, UAM – Pismo klinowe a pisma egejskie

dr hab. Teresa Szostek, prof. UWr – Na skrzyżowaniu szlaków. Średniowieczna Europa zapisuje

Ważne daty:

  • Przesłanie abstraktów: do 30 października 2016
  • Informacja o przyjęciu referatu do wygłoszenia: do 10 listopada 2016
  • Termin dokonania opłaty konferencyjnej: do 06 grudnia 2016
  • Przesłanie artykułów do publikacji: do 30 września 2017

Przewidujemy 20-minutowe referaty, po których nastąpi 10 minut dyskusji.

Wszystkich zainteresowanych prosimy o przesłanie abstraktów o długości 400–500 słów, prezentujących treść referatów, najpóźniej do 30 października 2016 r. pod adres: antropologia.komunikacji@gmail.com

Językami konferencji są język polski i język angielski Opłata konferencyjna wynosi 290 zł. Nie obejmuje ona kosztów podróży ani zakwaterowania. Organizatorzy zapewniają materiały konferencyjne oraz catering podczas przerw kawowych.

Referaty, które pomyślnie przejdą proces recenzyjny, zostaną opublikowane w monografii tematycznej w ramach serii Prace Komisji Nauk Filologicznych Oddziału Polskiej Akademii Nauk we Wrocławiu lub w periodyku naukowym Academic Journal of Modern Philology (7 pkt. na liście MNiSW).

Opłaty prosimy kierować na konto: Bank: Bank zachodni WBK S.A. Konto PLN: PL09 1090 2138 0000 0005 5600 0043 SWIFT: WBK PP LPP Z dopiskiem „Imię_Nazwisko_uczestnika - Antropologia komunikacji” Uniwersytet Opolski, NIP: PL 754-000-71-79 Plac Kopernika 11a, 45-040 Opole, Polska. 

Organizatorzy:

Instytut Polonistyki i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Opolskiego,

Instytut Filologii Angielskiej Uniwersytetu Opolskiego,

Studia Doktoranckie Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Opolskiego,

Instytut Studiów Klasycznych, Śródziemnomorskich i Orientalnych Uniwersytetu Wrocławskiego,

Kolegium Międzyobszarowych Studiów Indywidualnych Uniwersytetu Wrocławskiego,

Uniwersytet w Bukareszcie oraz Komisję Nauk Filologicznych Oddziału PAN we Wrocławiu

Kontakt:

antropologia.komunikacji@gmail.com

Информация

Подача заявок для докладчиков до:
30.10.2016 22:30
Дата размещенияСкачать:
Дата размещения:
7 сентября 2016; 14:29 (Marek Dybizbański)
Дата правки:
16 октября 2017; 23:58 (Sylwia Pikula)

Смотреть также

04.01.2021

Komunikacja międzykulturowa w świetle współczesnej translatologii

Instytut Literaturoznawstwa oraz Instytut Językoznawstwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w VII Międzynarodowej Konferencji Naukowej z cyklu „MIĘDZY SŁOWAMI – MIĘDZY ŚWIATAMI”. Konferencja kontynuuje cykl spotkań poświęconych wieloaspektowym zagadnieniom z zakresu teorii i praktyki przekładu, które można przyporządkować takim obszarom tematycznym, jak zagadnienia przekładu literackiego, przekładu tekstów użytkowych i fachowych, przekładu audiowizualnego oraz nowoczesne instrumentarium w pracy tłumacza.

02.02.2020

Polski system medialny w procesie zmian / VI ogólnopolska konferencja naukowa

Katedra Dziennikarstwa i Komunkacji Społecznej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Katedra Nauk Ekonomicznych i Społecznych Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej oraz Polskie Towarzystwo Komunikacji Społecznej (Sekcja Komunikowanie Masowe) zapraszają na VI ogólnopolską konferencję naukową z cyklu "Polski system medialny w procesie zmian", która odbędzie się 21 kwietnia w Kielcach. Tym razem przedmiotem naukowej refleksji będą przeobrażenia zachodzące w polskim systemie medialnym, na które mają wpływ zarówno relacje pomiędzy mediami i państwem, jak i dynamiczny rozwój nowych technologii komunikacyjno-informacyjnych.

11.02.2018

„Między słowami – między światami". Komunikacja międzykulturowa w świetle współczesnej translatologii

Instytut Słowiańszczyzny Wschodniej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w V Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Między słowami – między światami". Komunikacja międzykulturowa w świetle współczesnej translatologii, która odbędzie się 23-24 kwietnia 2018 r.

23.06.2018

Dr hab. Thomas Menzel: referat Złożoność systemu fleksyjnego w językach łużyckich i w polszczyźnie / V spotkanie z cyklu "Dialogi staropolskie"

Pracownia Języka Staropolskiego Instytutu Języka Polskiego PAN zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu "Dialogi staropolskie". Tym razem gościem będzie dr hab. Thomas Menzel, który wygłosi referat Złożoność systemu fleksyjnego w językach łużyckich i w polszczyźnie.

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах