Полонистический бюллетень

Событие

Начало событияДата события: 14.12.2017
Дата размещения: 11.11.2017

Ciało, media, medycyna / seminarium otwarte

Начало событияВид события:
Семинар

Zakład Teorii Literatury Akademii im. Jana Długosza zaprasza na seminarium otwarte dla członków zespołu badawczego „Audiowizualne i widowiskowe aspekty ponowoczesności", którego przedmiotem jest analiza i dyskusja nad zgromadzonym materiałem na temat relacji nowych mediów, medycyny i ciała.

Ciało - siedziba ducha i intelektu - oplecione jest licznymi dyskursami pochodzącymi z obszaru literatury, sztuki, filozofii, religii, medycyny, techniki... - związane z nim refleksje mają charakter interdyscyplinarny. Zastosowanie takiego oglądu umożliwia rozpoznanie złożonej natury ludzkiego istnienia, czego dowodzą m.in. podjęte przez Zakład Teorii Literatury i Pracownię Komparatystyki Kulturowej poszukiwania badawcze, których owocem stały się następujące publikacje: Odgłosy jedzenia - pozycja prezentująca wystąpienia konferencyjne - oraz książka Mikołaj Rej i futuryści. Kulturowa historia odgłosów. Obie publikacje skupiają uwagę na ciele manifestującym swe istnienie poprzez dźwięk.

Kolejne spotkanie, w ramach seminarium otwartego, które odbędzie się 14 grudnia 2017 roku, ma za cel kontynuację i poszerzenie refleksji dotyczących somatyczności poprzez uwzględnienie kontekstu współczesnej techniki i medycyny. Cielesność jest dla człowieka istotnym i niełatwym doświadczeniem, na co wskazywał Antoni Kępiński odnotowujący następujące spostrzeżenia: Ciało jest nierzadko przyczyną różnego rodzaju niepokojów i lęków: [...] pozostaje dla człowieka zawsze tajemnicą. Ono jest źródłem przyjemności i bólu, świadomości czekającej śmierci.[...] Nieraz człowiek, gdy mu jego własne ciało zbytnio dokucza, chciałby się go pozbyć, stać się istotą bezcielesną, niematerialną. Niewątpliwie gama doświadczeń związanych z ciałem wzbogaciła się dzięki postępowi techniki i rozwojowi medycyny, dlatego proponujemy, by dyskusja seminaryjna uwzględniła właśnie te konteksty. Współczesne emanacje ciała wiele mówią o człowieku żyjącym w środowisku stechnicyzowanym, w którym dostępne stają się maszyny i procedury medyczne pozwalające poznawać tajemnice ludzkiego organizmu, umożliwiające złagodzenie cielesnych ułomności, w którym pojawiają się idee poszerzające granice ludzkiego istnienia. Wszystkie te zabiegi uświadamiają, że nasz dialog z ciałem, chociaż przybiera różne formy, jest nieustanny.

Zapraszając do dyskusji nad somatycznością sugerujemy, by uwzględnić założenie, iż ciało stanowi punkt wyjścia do określenia relacji człowieka z sobą samym i otoczeniem - nie tylko w sensie fizycznym, ale nade wszystko kulturowym. Wskazana perspektywa skłania również do postrzegania ciała jako swoistego interfejsu - elementu antroposfery

Efektem finalnym seminarium będzie opracowany przez zespół projekt monografii naukowej Ciało - media - medycyna.

(źródło: http://www.ifp.ajd.czest.pl/n1770,Seminarium-otwarte----Cialo--media--medycyna----)

Информация

Дата размещения:
11 ноября 2017; 20:37 (Mariola Wilczak)
Дата правки:
27 сентября 2018; 19:51 (Mariola Wilczak)

Смотреть также

30.05.2022

Cielesność w romantyzmie polskim i europejskim

Wydział „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza do udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Cielesność w romantyzmie polskim i europejskim, która odbędzie się w dniach 27–28 października 2022 roku.

24.05.2022

XIII Humanistyczny Wiatr od Morza. Cielesność i duchowość. Opozycja czy dopełnienie?

Katedra Filologii Polskiej Akademii Pomorskiej w Słupsku zaprasza na Ogólnopolską Konferencję Naukową, pt. „XIII Humanistyczny Wiatr od Morza. Cielesność i duchowość. Opozycja czy dopełnienie?”. Konferencja odbędzie się w dniach 2-4 czerwca 2022 roku w Ustce.

17.04.2017

Cięcie ciał. Ruchome obrazy

Cięcie ciał. Ruchome obrazy, 12–13 czerwca 2017, Instytut Kultury Polskiej Uniwersytet Warszawski Ruchome obrazy służą do przedstawiania/wizualizowania ciał, w procesie tym fragmentaryzując je i zarazem scalając. Ukazują ich wnętrza, otwierają je przed naszymi oczami, analizują i prześlizgują się po powierzchni; bywają także rozumiane jako odcieleśniające i odbierające materialność. Ciała w kinie, zwłaszcza te wizualizowane z wykorzystaniem narzędzi animacji czy technik cyfrowych, wydają się pozbawione ciężaru i wolne od praw fizyki. Podobnie wieloznaczny charakter ma refleksja nad ciałem obrazu i cielesnością widza. Z jednej strony chętnie mówimy o materialności taśmy filmowej, którą w ostatnich dziesięcioleciach powszechnie zastępują „niematerialne” nośniki cyfrowe. Na ile jednak jest to jedynie metaforyzacja, która ukierunkowuje i upraszcza nasze myślenie o obrazach cyfrowych? Ponadto, to właśnie media elektroniczne umożliwiły wyjątkowe zbliżenie ciał i obrazów, dzięki wykorzystaniu coraz lżejszych urządzeń rejestrujących, ekranów dotykowych, przenośnych odtwarzaczy i wreszcie coraz doskonalszych technik wizualizacji w medycynie. Tymczasem sam widz kinowy nadal postrzegany bywa jako bezcielesny, tożsamy jedynie z abstrakcyjnie ujmowanym zmysłem wzroku; to także uproszczenie, które można podać w wątpliwość. Podczas konferencji dyskutować będziemy o problemie cielesności w relacji do ruchomych obrazów: artystycznych, naukowych i przynależnych do kultury popularnej. Tytułowe „cięcie ciał” zwraca uwagę na jednoznaczność i procesualność ingerencji ruchomego obrazu w ciało, wynikające z samej jego natury. Tę jednak naturę – nieuchwytne ciało ruchomego obrazu – także chcielibyśmy poddać refleksji. Zapraszamy do zgłaszania referatów wpisujących się w poniższe bloki tematyczne:

08.02.2023

Od stóp do głów. Ciało i cielesność w literaturze dziecięcej, młodzieżowej i fantastycznej / ogólnopolska konferencja naukowa

Koło Naukowe Baśni, Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej i Fantastyki UW zaprasza na ogólnopolską konferencję naukową „Od stóp do głów. Ciało i cielesność w literaturze dziecięcej, młodzieżowej i fantastycznej”, która odbędzie się na Wydziale Polonistyki, Krakowskie Przedmieście 26/28 w Warszawie, w dniach 5-6 maja 2023 r.

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах