Полонистический бюллетень

Событие

Начало событияДата события: 14.09.2023 - 15.09.2023
Дата размещения: 06.05.2023

Czym była podróż kiedyś? Poznawanie przestrzeni w literaturze od renesansu do międzywojnia

Начало событияВид события:
Конференция
Местность:
Wrocław

Pracownia Badań Humanistycznych nad Problematyką Górską, Akademickie Centrum Badań. Ex-centrum Olgi Tokarczuk oraz Zakład Historii Dawnej Literatury Polskiej mają zaszczyt zaprosić Państwa do wzięcia udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej pt. „Czym była podróż kiedyś? Poznawanie przestrzeni w literaturze od renesansu do międzywojnia”, która odbędzie się 14-15 września 2023 r. w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Proponowany zakres tematyczny wystąpień konferencyjnych:

  • wieloaspektowa analiza literatury związanej z podróżą, np. relacji z podróży, dzienników z podróży, powieści podróżniczych, podróży wyobrażonych, etc.
  • wpływ podróży na zmianę postawy autora na płaszczyźnie kulturowej, ideologicznej, osobowościowej i twórczej,
  • literatura jako dokument ewolucji postrzegania przestrzeni (rozwój regionu oraz kształtowanie wyobrażeń na jego temat, m.in. geografia wyobrażona),
  • analiza intertekstualnych powiązań między literaturą oraz innymi tekstami kultury w kontekście podróży i poznawania przestrzeni.

Konferencja skupiać się będzie na źródłach pochodzących z okresu od renesansu do międzywojnia.

Zaznaczamy, że wskazany wybór problemów badawczych to tylko propozycje. Wobec tego zachęcamy Państwa do zgłaszania także innych zagadnień, które wiążą się z podaną tematyką.

Zgłoszenia oraz wszelkie pytania dotyczące konferencji prosimy nadsyłać pocztą elektroniczną na adres:
konferencja.podroz.literatura@gmail.com

Na podany adres prosimy przesłać dokument (.doc, .docx, .pdf), zatytułowany według schematu „Imię Nazwisko, Tytuł referatu” i zawierający:
• abstrakt (maks. 600 słów);
• notę biograficzną (maks. 80 słów), w tym aktualną afiliację i tytuł naukowy,
• numer telefonu oraz e-mail.

Ostateczny termin nadsyłania tematów wystąpień oraz abstraktów mija 15 lipca 2023 roku. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo wyboru referatów, które zostaną wygłoszone w trakcie konferencji naukowej. Udział w niej jest bezpłatny.

Szczegółowy program konferencji zostanie ogłoszony tydzień przed datą jej rozpoczęcia. Każde wystąpienie będzie trwało około 20 minut.

Zachęcamy zarówno do udziału czynnego, jak i biernego.

Serdecznie zapraszamy!


Komitet organizacyjny:

dr hab. Ewa Grzęda, prof. UWr

dr hab. Dariusz Dybek

dr hab. Aleksandra Oszczęda

mgr Maria Kościelniak-Woźniak

mgr Anna Maciejewska

mgr Aleksandra Gintowt

mgr Agnieszka Żurek

Информация

Адрес:
Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego
Подача заявок для докладчиков до:
15.07.2023
Оплата:
bez opłat
Дата размещенияСкачать:
Дата размещения:
6 мая 2023; 21:35 (Mariola Wilczak)
Дата правки:
4 июля 2023; 12:21 (Mariola Wilczak)

Смотреть также

21.05.2020

Podróże / ogólnopolska konferencja naukowa (online)

Istotnym składnikiem współczesnego życia były i są podróże – choć obecnie zredukowane bardziej do wymiaru marzeń, wspomnień czy wędrowania palcem po mapie. Od zawsze jednak obecne w kulturze, stanowią nierozerwalnie jej ważny składnik, który rozpatrywać można na wiele sposobów od dosłownych po metaforyczne, filozoficzne. (informacja organizatorów)

25.01.2018

Literackie podróże do wnętrza ziemi. Wizje – idee – symbole

Instytut Polonistyki i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Opolskiego Katedra Historii Literatury, Komparatystyki i Antropologii Literackiej Katedra Badań Filologicznych „Wschód - Zachód” Uniwersytetu w Białymstoku Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego Pałac w Rybnej Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza: Oddziały w Opolu i Katowicach Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej mają zaszczyt zaprosić na Ogólnopolską Konferencję Naukową w Pałacu w Rybnej "LITERACKIE PODRÓŻE DO WNĘTRZA ZIEMI. WIZJE – IDEE – SYMBOLE".

26.06.2018

Common Room: w drodze

Common Room w tytule dorocznych konferencji organizowanych przez Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych PWSZ w Płocku nawiązuje do salonu literackiego prowadzonego przez Stefana i Franciszkę Themersonów, niezwykłą parę artystów i intelektualistów, w Londynie w latach 1957-1959. Gościł on naukowców, artystów i literatów i był miejscem unikatowych wykładów, prezentacji, wieczorów artystycznych, koncertów i dyskusji. Intencją organizatorów konferencji jest stworzenie równie „przyjaznego” – jak pisali Themersonowie – „miejsca spotkań i wymiany myśli” o głęboko interdyscyplinarnym charakterze.

21.05.2020

Prof. UAM dr hab. Jerzy Borowczyk: Romantyczne podróże w literaturze oraz malarstwie polskim i europejskim / Z cyklu "Wykłady dla maturzystów"

Instytut Filologii Polskiej UAM  przygotował serię wykładów powtórkowych do matury z języka polskiego. Sesje prowadzone są przez pracowników naukowych Instytutu. Wykłady udostępniane są na Facebooku.

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах