Событие
Dr Agnieszka Kramkowska-Dąbrowska, "Generosity of Narrative: Wiesław Myśliwski" ("Szczodrość narracji: Wiesław Myśliwski") /spotkanie z cyklu webinariów IBL PAN i Fundacji Kościuszkowskiej
Wiesław Myśliwski jest jednym z nielicznych żyjących pisarzy, którzy debiutowali ponad pięćdziesiąt lat temu i z powodu wagi swoich dzieł wówczas publikowanych przynależą do historii literatury XX wieku, a jednocześnie z powodzeniem weszli w wiek XXI i jako twórcy dobrze się w nim zadomowili. Jaka jest tajemnica tego pisarskiego trwania? Jaki jest klucz, którym Myśliwski otwierał umysły swoich czytelników w ubiegłym wieku i który nadal działa?
Być może jest nim sama narracja, umiejętność snucia opowieści – bogatej w detale, meandryczne wątki, ale zawsze próbującej poskładać rozproszone części tak jak z rozproszonych zdarzeń złożone jest nasze życie. Człowiek zawsze potrzebował opowieści – jako słuchacz i jako mówiący. Oczekiwał jej w trudnym wieku XX i poszukuje jej nadal w wieku XXI. Świadczy o tym popularność książek Myśliwskiego, i wówczas, i teraz. W tej wyróżnionej przez pisarza aktywności ludzkiej, jaką jest czynność snucia opowieści, istotne jest też oczywiście to, co jest jej tematem, jakie wątki się na nią składają. Czerpiąc z dawnej duchowości ludzi ze wsi, Myśliwski tworzy swoich bohaterów – doświadczonych życiem i historią, którzy nie godzą się na to, żeby ich los naznaczony był przypadkowością. Swoim bohaterom pisarz każe szukać czasem bardzo kruchego sensu pod powierzchnią zdarzeń, a czytelnikom – pod powierzchnią opowieści, w której pojawiają się pytania o rolę pamięci, relacji z drugim człowiekiem i walki z przeznaczeniem w budowaniu własnej tożsamości.